Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 23. srpna 2017

Home » » Recenze/review - CYTOTOXIN - Gammageddon (2017)

Recenze/review - CYTOTOXIN - Gammageddon (2017)


CYTOTOXIN - Gammageddon
CD 2017, Unique Leader Records

for english scroll down please

Byl vyhlášen další jaderný poplach. Éterem zní siréna, lidé propadají panice. Městu zavládl chaos a šílenství. Do tlampačů zní letošní deska CYTOTOXIN a smrt má své nové jméno - "Gammageddon".

Němečtí  techničtí brutal death metalisté jsou zde již potřetí, aby dali světu na vědomí, kdo umí hudbou zničit svět. Pánové se pohybují někde na tenké hranici mezi normálem a šílenstvím. Ve své hudbě volně odkazují na kapely jako ORIGIN, VIRAMEIA, BRAINDRILL, WORMED, VIRVUM. To vše zabalené v ochranných prostředcích proti jadernému výbuchu. Novinka opravdu připomíná štěpení jádra pomocí death metalu.


CYTOTOXIN jsou energičtí, technicky velmi na výši, přesto stále ještě čitelní a vstřebatelní. Líbí se mi zvuk, oceňuji obzvlášť mocné nástupy i chorobou prolezlý vokál. Kapela zbytečně nepreluduje, spíše svojí ekvilibristiku a schopnosti umně začleňuje do skladeb. Jsou extrémní ze své podstaty, ale zároveň jsou jejich songy přehledné. Nová deska "Gammageddon" opravdu připomíná svět po jaderném výbuchu. Na stěnách jsou obtisknuty fotky spálených postav, radioaktivní prach pomalu usedá k zemi. Bude trvat spousty let, než se z toho příroda vzpamatuje. A dokud se tak nestane, tak nadále bude znít vzduchem nová deska CYTOTOXIN. Brutálně technický death metal v této podobě vám mohu jen a jen doporučit. Je těžký, odmítavý, ale smete vás s neskutečnou silou! Skvělá deska, která vás doslova prozáří!Asphyx says:

There has been announced another nuclear warning. The siren is screaming, people are panicking. The city is filled with chaos and madness. This year´s album by CYTOTOXIN is everywhere around us and the death has a new name “Gammageddon”. 

German technical brutal death metal band is here for the third time to give the world know who is the one who can destroy the world by music. Those guys are somewhere between a thin line of normal and madness. In their music they draw some inspiration from bands like ORIGIN, VIRAMEIA, BRAINDRILL, WORMED, VIRVUM. Everything is wrapped a protection from nuclear explosion. The new album really reminds me of the splitting the core using death metal. 

CYTOTOXIN are energetic, in case of technique they are really high but they are still readable. I like the sound, I especially appreciate the powerful enters and the vocal which is full of diseases. The band does not work unnecessarily but they know how to put equilibrium and ability into their songs. They are extreme by their nature but at the same time their songs are clear. The new album “Gammageddon” really reminds me the world after a nuclear explosion. On the walls are pictures of burned people, radioactive dust slowly falls on the ground. It will take many years before the nature gets out of this. And before it happens, there will be the new album by CYTOTOXIN playing around. I can fully recommend you this brutal technical death metal. It is heavy, unforgiving but you will be blown away by its power! A great album that literally shines through you!


Tracklist:
1. Radiatus Generis
2. Chaos Cascade
3. Gammageddon
4. Chernopolis
5. Deadzone Outpost
6. Redefining Zenith
7. Corium Era
8. Antigenesis
9. Outearthered
10. Sector Zero

band:
Grimo (Vocals), V.T. (Bass), Fonzo (Guitar), Jason (Guitar), Stocki (Drums)

Share this games :

TWITTER