Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 8. září 2017

Home » » Rozhovor - NUCLEAR - Vliv náboženství (konkrétně katolického) je v Jižní Americe něco opravdu rozčilujícího.

Rozhovor - NUCLEAR - Vliv náboženství (konkrétně katolického) je v Jižní Americe něco opravdu rozčilujícího.


Rozhovor s thrash metalovou kapelou z Chile - NUCLEAR.

Odpovídal Matias.

Přeložila a otázky pokládala Duzl, děkujeme!


Nazdar Matiasi ! Nedávno jste se vrátili z turné po Evropě s názvem „Total thrash Euro Tour 2017“, kde jste propagovali vaše poslední dvě desky „Formula for Anarchy“ a „Jehovirous“. Zahráli jste si zhruba 23 koncertů v deseti různých zemích. Jak zpětně hodnotíš tohle turné? Kde se vám líbilo nejvíc, je nějaký koncert, na který do teď vzpomínáte a nebo nějaký, na který by jste raději zapomněli? Slyšela jsem, že jste měli nějaké problémy při vstupu na území UK.

Vracet se do Evropy je pro nás vždy potěšením a proto se snažíme vracet tak často, jak je to jen možné. Abych odpověděl na jednu z tvých otázek - je všeobecně známo, že ne každý koncert bude mít stejnou atmosféru, nebo zpětnou vazbu od publika, ale také je pravdou, že na každém koncertě potkáváš nové lidi a musíš tedy podat na pódiu stoprocentní výkon. Samozřejmě, koncerty s velkou návštěvností jsou pro nás skvělé, ale i ty s nižší nás nakonec překvapily a to se nám přihodilo právě při nedávném tour. Jsem si jist, že všichni promotéři udělali to nejlepší, co mohli, aby uspořádali tyto koncerty a my jsme za to rádi a opravdu vděční. Pokud jde o hranice Spojeného Království, tak ano, měli jsme nějaké potíže a nemohli jsme se na koncert dostat v čas, ale zase bylo skvělé, že jsme měli možnost navštívit a promluvit si s našim vydavatelstvím v Londýně.


Předchozí deska „Jehovirous“ vyšla u Australis Records a nastartovala povědomí o vaší kapele. V roce 2014 jste dostali nabídku od Britských Candelelight Records, jak jste s jejich prací spokojeni, když to porovnáte s předchozím vydavatelstvím? V jakém nákladu byly desky vydány? Pokud vím, „Jehovirous“ bylo velmi dobře prodávané album, jak je na tom „ Formula for Anarchy“? 

Byla to pro nás určitě velká změna. Distribuce Candelelight je obrovská a "Formula for Anarchy" se dostala i do míst o kterých jsme si nikdy nemysleli, že by vůbec byly možné. Z metalových médií jsme obdrželi bezpočet recenzí a pokud vím, tak album je vyprodáno téměř všude. Vzhledem k tomu, že Candelelight získala loni společnost Spinefarm Records/ Universal music, tak bylo všechno trochu pomalejší a obtížně, ale jsme přesvědčeni, že zakrátko se všechno změní. Zatím tedy nemáme informace o počtu prodaných kopií.


Poslední album jste vydali v roce 2015 po dlouhých pěti letech, na kdy plánujete další album a bude opět vydáno pod hlavičkou Candellight records? 

Určitě někdy v roce 2018. Máme již nějaká dema k novým nahrávkám a pracujeme tvrdě, aby jsme vše stihli do konce roku, nebo začátku příštího roku. S Candelelight Records máme smlouvu na tři desky, takže ano, nové album bude vydáno pod hlavičkou Candelelight/Spinefarm Records.


Kdo je hlavním autorem při skládáni hudby nebo se podílíte všichni stejným dílem? Kdo píše texty? Proč právě válka , násilí, společnost a sociální témata?

Veškerou hudební kostru připraví Francisco a Sebastian, pak to donesou do zkušebny, každý přidá něco svého a skladbu dokončíme. Co se týče textů, tak je začne psát Francisco a poté je společně se mnou dopíšeme. Proč tyto témata? Protože tohle jsou věci, na kterých v životě záleží a zároveň věci, které by se měly vymýtit z této planety.


Vím, že jsi velkým fanouškem a sběratelem vinylů. Co říkáš na moderní dobu a stahování hudby z internetu, jsi zastáncem či odpůrcem? 

Nejsem proti tomu. Pro mě je nejdůležitější poslech muziky a nezáleží na tom, jestli máš rád kazety, CD, LP a nebo stahuješ. Já například miluju vinyly a CD, ale nemůžu cestovat se svým gramofonem, nebo CD přehrávačem kamkoliv, takže použiju staženou hudbu. Osobně mám kolekci LP a CD, ale pokud někdo raději stahuje, je to v pohodě. Pro mě jsou i jiné způsoby, jak podporovat kapelu a jak všemožně šířit jejich práci. Je to otázka osobních preferencí.


Proč vlastně vaše poslední deska nevyšla i na vinylu? Jehovirous byl vydán dodatečně po pěti letech i na vinylu, plánujete to stejné i s „Formula for Anarchy“? 

To je něco, co máme určitě v plánu do budoucna. Nejen "Formula for Anarchy" , ale i ostatní alba. Je opravdu drahé vydat vinyl tady v Jižní Americe, ale pracujeme na tom. Pokud má nějaký label zájem vydat naše stará alba na vinylu v limitované edici, ať nás neváhá kontaktovat.

Vaše tvorba je hodně ovlivněna thrashem z 80tých let, takže kořeny jsou jasně dány. Jaké kapely ale posloucháš v dnešní době? Je něco co tě v poslední době zaujalo a co bys doporučil? 

Posloucháme spoustu kapel - nové album Wolfbrigade, Expulsion, Cut up, Evocation, Battlegrave, Vallenfyre, The Drip. Řídím blog nazvaný "Musica Maldita" (prokletá hudba), takže každý týden objevuji nová alba, která sdílím nejen se svými spoluhráči.


Pokud si dobře pamatuji, poprvé jsme se potkali v roce 2014 v Brně, kde jste hráli po boku Hirax a Bonded by Blood... od té doby už jste si zahráli na několika větších akcích v České Republice, jako například Brutal Assault, Obscene Extrem a letos jste si zahráli v rámci turné na Czech Death Festu. Jak se vám tam líbilo? 

Jasně! Nezapomenutelné vzpomínky na Brno, tohle vystoupení bylo naprosto šílené. Pořád si pamatuju, jak uprostřed našeho setu vypadla elektrika a fanoušci moshovali v kotli jen za zvuku bicích. Ale tenhle koncert nebyl našim prvním v České Republice. První koncert byl v Praze roku 2011, kdy jsme se dostali prvně do Čech a potažmo i do Evropy vůbec. Zkušenosti z Brutalu a Obscenu jsou úžasné, velké festivaly, výborné kapely, přátelští a pohodoví lidé, moc se nám tam líbilo. Na našem posledním tour jsme hráli v Čechách na Metalgate Czech Death Festu, což je další skvělý festival, dobře zorganizovaný a opět jsme cítili silnou podporu ze strany českých metalheads. Zdravíme Dana a celou CDF crew!


Jste kapela poměrně dost aktivní a hrajete každou chvíli někde. Je v Jižní Americe opravdu takový hlad po muzice jak se v Evropě říká? Můžeš porovnat jihoamerickou scénu s evropskou a vytyčit hlavní rozdíly? 

Jižní Amerika má obrovskou metalovou scénu. Existují tady tisíce kapel, které dělají vynikající práci, ale fanoušci jsou zdaleka nejbrutálnější a podporující hlavně, pokud jde o zahraniční kapely. Bohužel, pro místní je realita trochu jiná. Krátké srovnání - pro začátek máme hranice mezi každou zemí, kde vás byrokracie může nechat trčet klidně celý den čekat. Vzhledem k velkým vzdálenostem mezi městy se musíte přesunovat vesměs letecky. Je těžké zaslechnout o metalovém festivalu v Jižní Americe, sice jich máme asi deset nebo dvacet, ale hrají tam jen velké kapely. Proč? Finančně se to většinou nevyplatí, rozhodně ne pro menší kapely.


Jak velký je vliv náboženství na metalovou scénu v Jižní Americe? Kde se Vám hraje lépe, na domácí scéně, nebo v Evropě? Co fanoušci, chodí na koncerty a podporují kapely nákupem desek a merche?

Vliv náboženství (konkrétně katolického) je v Jižní Americe něco opravdu rozčilujícího. Mám na mysli velký vliv katolické církve v několika vládách téhle části světa. Mají přímý vliv na některá rozhodnutí a kladou vládě své podmínky, aby vytvořili a schválili zákony, které prospívají určitým společenským oblastem. V minulosti jsme měli pár ostudných situací, například, když katolická církev donutila Chilskou vládu k zákazu koncertu skupiny Iron Maiden v roce 1992, nebo když se prostřednictvím lobbingu snažili odmítnout zákon o potratech...a je toho mnohem víc. V tomhle je hodně ovlivněna tvorba hudby proti nim. Většina kapel má minimálně alespoň jeden song proti katolické církvi a jejího všemocného vlivu na cokoliv. Téměř každá vláda říká, že církev a stát jsou mezi sebou oddělené, ale toto jsou jen kecy. Není to pravda!

Mluvit o fanoušcích, to je velmi těžká otázka, protože rádi hrajeme pro obojí publikum. Obě jsou šílené a intenzivni a pokaždé, když jsme byli v Evropě, tak jsme se cítili jako doma a jsme za to opravdu vděční. Na obou stranách máme velkou podporu jak na koncertech, tak i s merchem a nahrávkami. Možná je však v Evropě větším zvykem koupit si merch přímo na koncertě, ale Jihoamerická scéna se učí velmi rychle, jak podporovat kapely i mimo koncerty koupí alb a merche.


Nuclear, Pentagram, Criminal, Atomic Aggressor jsou pro mě kapely, které mě napadnou, pokud se řekne metalová scéna v Chile, všechny tyhle kapely už hrajou poměrně dost let, jak je to s mladou krví u vás na scéně? Napadají mě pouze Conflicted a Oraculum, mohl bys doporučit nějakou další kapelu?

Velmi, velmi, velmi silná scéna. Spoustu mladých lidí podporuje underground, organizuje koncerty, píše blogy, webziny, fanziny, atd..A máme i spoustu zajímavých kapel. Pár jich jmenuji - Dekapited, Ripper, Conflicted. Skvělé kapely, které mají výborná alba a koncentrují i za hranicemi Chile...nová a zdravá krev Chilské metalové scény.


Jaké jsou nejbližší plány Nuclear ? 

V podstatě budem pracovat na novém albu. Máme nějaké koncerty v nadcházejících měsících, ale jsme momentálně stoprocentně zaměřeni na to, abychom do konce roku měli připravený nový materiál.

Díky za rozhovor a za tvůj čas, doufám, že se zase někde brzo potkáme a dáme si jako vždy panáka ;)

Share this games :

TWITTER