DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 10. července 2020

Home » , , , , , , , , , , , , , , , » Recenze/review - INVOKER - Towards the Pantheon of the Nameless (2020)

Recenze/review - INVOKER - Towards the Pantheon of the Nameless (2020)INVOKER - Towards the Pantheon of the Nameless
CD 2020, Einheit Produktionen

for english please scroll down

Ohně opět hoří. Pečlivě naskládaná hranice, představení může začít. Už ji vezou! Prohlášená za prokletou, obcovala se samotným ďáblem. Zubožená žena s krkavčím pohledem. Posedlá, šílená, odevzdaná. Kněz pokyne katovi a dav šílí. Zítra si všichni přijdeme pro popel. Říká se, že má léčivé účinky. Budeme u toho poslouchat nové album německých INVOKER a přemýšlet o tom, jestli existuje dobro a zlo, jestli je Bůh a Ďábel. Jestli není všechno jen výplodem našich chorých mozků. Možná nakonec zemřela zbytečně.

Novinka "Towards the Pantheon of the Nameless" je hlavně o melodiích, o smutných představách, o chladu a strachu, o temnotě. Klasický death metal, okořeněný notnou dávkou black metalu. Výsledek je pro mě vskutku podmanivý.

"Towards the Pantheon of the Nameless" je od začátku do konce zvláštním albem. Na první poslech jsem si říkal, že se jedná o obyčejnou desku, kterých jsou kolem stovky, ale není to pravda. Do krve se mi dostala postupně, je prověřená časem a mám chuť se k ní vracet. U melodií a nápadů mám sice pocit, že už jsem je někdy někde slyšel, ale to u většiny kapel (co taky pořád vymýšlet nového, že?). Spíš si užívám celkovou atmosféru, nechávám na sebe skladby působit a fungují na mě. Je to čistě pocitová věc, líbí se mi taková ta zdánlivá pohoda. Potom jdete pod povrch a objevíte řeku plnou žhavých riffů, vášně, magie, záhad a černoty. INVOKER asi nebudou dobývat žebříčky hitparád, není to ani účelem, ale osloví spíše "pohodové" posluchače, kteří ocení ledové melodie, dobré řemeslo a jiskru. Kapela si na nic nehraje, jde si svojí cestou a výsledkem je nahrávka, která podle mého umí zaujmout. Jen jí musíte dát čas a poslouchat v klidu. Možná jsem se také rouhal, proto mě právě upalují, ale jsem tomu rád. Dobrá muzika se má podporovat. A tou nová deska INVOKER rozhodně je. Černý oheň opět hoří!
Asphyx says:


Again, I stand in the middle of an ice-creepy brook and I have to decide. On one side Satan stands, on the other, Death. Accompanied by my own demons, they attract me. I do not know how to decide. Finally, I choose, as always, a way upstream. My whole body is burning, the brain wants to burst out of my head and I need to get at least a small dose of energy into the vein. At least, I'm running away from all and vainly I look for some music which will attract me.


Finally, I vote for the new album of INVOKER - Germans death / black metallers. Their new album "Towards the Pantheon of the Nameless" is a very good choice for me. It is soothing, full of cool melodies, at the same time colorful, interesting, intelligent. With a beautiful chilling sound and a fresh cover, it gives me hope for the future. In their presence, I feel that I have just escaped my personal death.

I dare to say that the new album "Towards the Pantheon of the Nameless" will not interesting for some listeners on the first listening. It requires a certain amount of attention and patience. It is necessary to get under the surface, let it pass through, soak up. The album is intended for those who like not only relax but also think about music. It contains a certain amount of mystery and magical moments. On the record, you'll find powerful adventures, black metal surfaces somewhere from the north and even raw melodic death metal. Personally, I would take a little bit more rumors, but take my opinion as one of a too dainty listener. Otherwise, the "Towards the Pantheon of the Nameless" is an excellent piece, reminding me most the dose of the ice blowing me straight into my veins. Excellence, light play with melodies, gradual gradation, stories from which is possible to feel sorrow and hope. INVOKER created the original work in all aspects. Beyond the craftsmanship there is absolute darkness and cold!


tracklist:
1. Crumbling Sky
2. Towards the Pantheon of the Nameless
3. Journey to Darkness
4. Dark
5. Devils Door
6. Fall into the Void
7. Breathless
8. The Veils of Golden Light
9. Above the Stars

band:
Tino Schumann, Tino Büttner, Nico Hünniger

https://www.facebook.com/InvokerOfficial
https://www.reverbnation.com/invokerofficial
https://twitter.com/Invoker_Band
https://www.youtube.com/channel/UCM6J2dbO0qW3pxMStQ3wDeA
https://www.einheit-produktionen.de/
Share this games :

TWITTER