DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 21. června 2015

Home » » Rozhovor/interview - PERVERSITY - Death Metal Eternal!

Rozhovor/interview - PERVERSITY - Death Metal Eternal!
FOR ENGLISH PLEASE SCROLL DOWN

Přeložila Markéta/ translate by Markéta

czech version

Odpovídal Dodi.

Ave PERVERSITY! Letos slavíte 20 let své existence. To je na death metalovou (a vlastně jakoukoliv) skupinu obdivuhodné. V jaké kondici se jako kapela nacházíte? Některé smečky působí v „tomhle věku“ už lehce unaveně, žijí jen z podstaty. Vy vydáváte stále nové desky, koncertujete, zkrátka jedete jako dobře namazaný stroj. Kde berete tu energii?

Ahoj pane. Ďakujeme za úvodné pekné slová. Myslím, že sme vo výbornej kondícii a ešte budeme mať čo fanúšikom UG ponúknuť a nové ukázať. Mne osobne práve kapela dáva tú potrebnú energiu do života. Dianie okolo kapely, skúšky a stretnutia so spoluhráčmi, ktorý sú na rovnakej vlne ako ja, tvorenie nových skladieb a samozrejme koncerty to je to čo lieči moju dušu a dobíja moje batérie. Celkovo death metal je vášen, bez ktorej si to neviem ani predstaviť.


Dodi
Bývá dobrým zvykem oslavit výročí nějakým dárkem pro fanoušky. Někdo uspořádá koncert, jiný nahraje kompilaci, další pak DVD, případně limitovanou edici merchandise. Co chystáte vy? Bude oslava?

Bolo by fajn spraviť nejaké výročné tričká alebo nejaký iný kus odevu. Na jeseň spravíme limitku pre najvernejších. Každopádne hlavná oslava bude natáčanie nového albumu a celá jeho príprava. Aj keď som ostal z praveku len sám, terajší spoluhráči majú absolútne právo to osláviť so mnou. Terajšia zostava je myslím hudobne ale hlavne srdcom najviacej  zapálená pre našu spoločnú prácu a poriadni old school.

Pojďme spolu lehce zavzpomínat. Pamatuješ si ještě, co vás vlastně dalo dohromady? Vždycky si říkám, že nápadů „jak založit kapelu“ má spousta lidí, ale jen málokdo u toho vydrží, obětuje ten čas, energii, „upozadí ostatní věci“. Před dvaceti lety se psal rok 1995, bylo šest let po sametové revoluci, dva roky po rozdělení Československa a vy jste zakládali extrémní kapelu. Co vás k tomu vedlo?

Pekná otázka. Nostalgia ma hneď pohlcuje. Boli sme ovplyvnení tunajšími spolkami ako Insepultus, Decay a Disentery. Chceli sme spoznať tú energiu z pódia a začať s poriadnym hlukom a nasadením. Boli sme úplní panici na rozkvitajúcej sa scéne, absolútne ešte neovládali svoje nástroje, ale naša chorobná túžba založiť bandu bola veľmi silná. Začínali sme u mňa v pivnici a postupne sme prešli do skutočnej skúšobne kde boli aj skutočné bicie a elektrické gitarky. Na začiatku nám s rozjazdom pomohli kámoši, čo mali punkovú kapelu. Požičali nám všetko a na oplátku sme im kupovali nejaké to pitie, hehe. Hneď po 10 normálnych skúškach sme hrali prvý koncert v súťaži Prešov Rock  a o mesiac na to už predskakovali Insepultus, Melancholy Pessimism, Scabbard a Suggestor. Začiatok teda sľubný. Pamätám si ešte teraz, ako sa mi triasli kolená, hehe. Keď nás následne spomenuli vo vtedajšej rockparáde rádia Flash ako novú mladú krv z Prešova, boli sme vo vytržení.


Kazatel
Každý muzikant má nějaké své vzory, někoho, kdo byl pro něj tím, „kvůli komu začal hrát“. Kdo to byl u vás, koho hru obdivujete?

Okrem už spomínaných domácich vzorov to boli samozrejme bandy ako Morbid Angel, Death či Obituary. Vždy nás ťahalo viac ku americky znejúcim hordám. Ale tá hlavná príčina a ovplyvnenie nášho vzniku boli asi sabinovský Insepultus. Následne keď sme sa aj osobne spoznali a zistil som aký sú to dobrí maniaci, tak to bolo skutočne super. Chlapci nám aj veľmi pomohli pri nahrávaní nášho prvého demáča a pomohli aj s koncertmi pre nás. Dodnes som v kontakte s Radom Priputenom, dnes bubeníkom kapelky Gloom. Majú teraz skúšobňu hneď vedľa nás. Ešte musím spomenúť bandy ako Diabolic, Incantation, Immolation, Deicide, Bolt Thrower či Grave. Stále žijúce a kultové kapelky, ktoré nám ukazujú tú správnu cestu. 666!

Pocházíte z Prešova, ten má podle Wikipedie skoro 92 000 obyvatel a leží na východě Slovenska. Nechci se nikoho dotknout, ale to není pro death metal zrovna dobrá výchozí pozice. Není to Praha, Brno ani Bratislava, ale o východoslovenském smrtícím kovu se u nás povídaly legendy. Jenže tyhle příběhy se v těch letech předávaly ústně, po lidech. Opravdu to bylo tenkrát tak „šílené“? Ptám se, protože u nás se hovoří o tom, jak to u vás žilo, kolik kapel tam bylo, jak byla scéna spjatá dohromady. Všichni svorně prohlašují, že Košice a tehdejší doba kolem roku řekněme 1989-1998 byl pojem. Vy jste to zažili, tak povídejte, vyprávěje:)

Hneď na úvod odpovede musím spomenúť knihu od pána Martina Lukáča – Monstronomicon, kde je výborne spracovaná východná a hlavne košická scéna. U nás v meste bola scéna trocha menšia, ale pekne to tu žilo. Chodili sme po koncertoch, kde sa len dalo. Organizovali sme akcie pod menom UG Ecstasy a pamätám si aj 200 duší na jednej Jozefovskej zábave ešte v areáli ABC, čo bola základná umelecká škola. Mali tam pódium a riaditeľ bol rocker, ktorý tam organizoval aj takzvané rockové ligy. Nedalo sa tam nič kúpiť a tak sa pilo len pred školou. Niektorý jedinci to pašovali dnu, hehe. Tak sme sa spoznali s viacerými spolkami, s ktorými sme robili aj výmenné akcie. Myslím, že naša východná romantika a hlavne melodika je spoznateľná v nahrávkach kapiel. Z Prešova ešte spomeniem Wayd, Frown, Fonops, Khadaver, The Search a Strigu. To sú kapely ktoré sa ukázali a zapísali aj nahrávkami do scény. Každopádne je tu veľa hudobníkov a len v Perversity sa vystriedalo asi 25 ľudí. Tie staré časy, ako ty spomínaš, boli búrlivé a veľmi spontánne. Boli sme veľmi prepojený na Košice a potom aj na Humenné. Tam bola brutálna scéna a výborní maníci. Ešte spomeniem naše skúšky, kde niekedy došlo aj 10-15 ľudí. Boli to také malé koncerty a poriadne párty, hehe.


Sly
Pro každou kapelu jsou nejdůležitější okamžiky, které je posunou dál, vystřelí je výš. Které to byly pro vás? První album? První koncert se slavnými smečkami? Zajímá mě, kdy jste se „dostali do povědomí“. Osobně to pro mě bylo až s vaší prvotinou „In the Garment of Lust“. Vím, že tenkrát jsem CD kupoval od jednoho kamaráda, na „kterého to bylo moc tvrdý“. Líbila se mi ta slečna na obalu od Deathera:).

Spomienky na debutové album sú veľmi pekné. Boli sme mladí a odhodlaní. Tú energiu na nahrávke myslím cítiť. Rozposlal som kazetové promáče po dostupných firmách a prišlo mi pár odpovedí. Najprv sa ozvali poliaci Empire records a sám manažér Vader. Rovno ho kazeta zaujala a o týždeň sme mali na stole zmluvu v angličtine. Na toto rád spomínam. Vôbec sme tomu neverili, čo máme podpísať. Nakoniec ale podpísal len z Contempt z odôvodnením, že jedna slovenská banda mu stačí. Už v tom čase sme mali ale ponuku od francúzskych Perennial Quest Records a vydali to u nich. Vydanie debutu v januári 2003 bol obrovský progres a nové veci pre nás. Musím povedať, že hneď druhý najväčší zážitok bol support pred Suffocation a potľapkanie ma po pleci od ich basáka Dereka. Boli ste dobrí chlapci. Asi tak nejako, hehe. Tých zážitkov bolo neskutočne veľa. Vždy bolo kopec srandy, veľa piva a niekedy aj pálenky, hehe. Tiež ma teší, že aj naše demokazety z roku 1997 a 1999 si ešte stále zopár fans popýta. Riešim práve myšlienku, že vytiahnuť jednu skladbu z úplných začiatkov a oživiť ju. Uvidíme...

Pojďme v čase dál. Začali jste koncertovat, tehdejší doba byla death metalu otevřená a vy jste si zahráli s takovýma persónami, jako jsou třeba VITAL REMAINS, SUFFOCATION apod. Zavzpomínej pro nás na nějaký koncert, který byl pro vás jako kapelu „nejlepší“. Pokud přidáš i nějaký zážitek ze zákulisí (klidně plný alkoholu), zlobit se nebudu:). Je nějaká kapela, se kterou se vám hrálo opravdu dobře a sedli jste si i lidsky?

Neviem prečo ma napadol jeden zážitok ale nedávno sme spomínali na koncerty s Pathology Stench a hlavne na speváka Bára, ktorý sa rád obnažoval v zákulisí. Jedna postaršia teta Mária varila guláš a skoro jej oči vypadli. Potom sa opila a nechcela ísť dole z pódia, hehe. Myslím , že práve aj PS hrali. Asi sa zaľúbila, hehe. U nás je pamätný koncert, teda hlavne cesta do Žiliny vlakom. S nami v jednom kupé bol malý Číňan, ku ktorému sme prisadli. Chudák, hehe. Bubeník mu dával víno, gitarista sa ho pýtal na podrobné sexuálne skúsenosti. Náš posledný support pred Krabathor považujem za jeden z najlepších našich koncertov. Pripomenulo mi to staré časy, ako už dávno nie. Tiež nasadenie nových spoluhráčov bolo perfektné a cítim, že sa to bude ešte zlepšovať.Poslední dobou se ke mně dostávají od vás ze Slovenska samé dobré death metalové desky. Když jmenuji jako příklad (snad někoho neurazím), poslední BRUTE, vás, MORTALLY INFECTED, CRANIOTOMY, INFER, zdá se, že to u vás zase pořádně žije. Jak to vypadá na Slovensku dneska na koncertech? Chodí lidé, kupují se CD, trika apod.?

Asi tak, že nikdy nevieš ako to dopadne a čo môžeš očakávať. Stačí, že Venuša a Mars nie sú v dobrom rozpoložení a koncert dopadne účasťou proste zle. Preto už si trocha aj vyberáme akcie a nebudeme viacej chodiť na akcie, ktoré sú rizikové. Napríklad, keď ti organizátor oznámi, že nebude na koncerte, lebo musí pracovať a podobne. Tiež sa nám neosvedčili akcie kde vystupujú len 2 bandy. Fakt mizéria. Ja som ale optimista a snažím sa hľadať to pozitívne. Viem, že aj veľké bandy ako Master či Benediction mali koncerty pre pár ľudí a zahrali brutálne. Tiež sami organizujeme koncerty a vždy sa snažím urobiť pre kapelky maximum, čo sa dá. Ale jedna akcia za rok mi organizovať stačí. Tiež je tu otázka ohľadom rôznych festivalov, kde si musíš už všetko platiť, keď chceš zahrať. Alebo byť s každým akože „kámoš“ a pchať sa do určitých častí tela. To nemusím. Organizátori niekedy volajú stále tie isté bandy a keď sa ozveme my, tak buď je neskoro, alebo chcú na výmenu pre svoje bandy napríklad 2-3 akcie. Nechcem sa sťažovať, ale celkový UG na našej scéne niekedy stojí za hovno. Chceš rozhovor v nemenovanom časáku? Priprav si peniažky. Ďalšia odvrátená časť dnešných dní. Ale sme tu my staré kusy, ktoré žijú metalom a undergroundom. Práve včera 6.6.2015 sme robili akciu pre Heaving Earth, Brute, Congenital Anomalies a Grinding Jesus Brothers. Došlo 40 platiacich, čo je málo. Náklady to nepokrylo ani náhodou. Kapelky si ale veľmi pochvaľovali, fans sa bavili a predali sme merch asi za 50 eur. To je super myslím. Prišlo vonku teplo a v TV išiel futbal a kvalifikácia formuly 1. A Jupiter bol asi odvrátený ku.... Robím si srandu. Poznám veľa lenivých ľudí, čo postupne skapú do zabudnutia. Len reči a potom nič. Tak im treba.


Elvis
Jako kapela jste vlastně dnes složeni z muzikantů starých přes třicet let. Jak to vlastně funguje dohromady? Máte rodiny, práci, běžné starosti. Cítím to na sobě. Když vidím mladé vlčáky, kteří po koncertě vesele popíjejí dál a já přemýšlím o tom, jak odvezu zítra děti na trénink:). Zkrátka, muzika a kapela už není to, co je „úplně na prvním místě“. Jak to zvládáte?

Momentálne som ženáč a otec v kapele len ja a zvládam to. Proste viem si to zariadiť a manželka je tiež rada keď realizujem svoje sny a potreby. Je ale horšie keď deckám musím vysvetľovať kde a na ako dlho idem preč. Mám dcéru 7 a syna 5 ročného a poviem ti sú poriadne niekedy zvedavý, hehe. Ostatní chlapci majú svoje ešte priateľky a určite aj náročné práce. Napríklad taká nočná zmena vie poriadne nasrať. Ja mám 36, spevák Juraj 37, bubeník Peter 31 a naša omladina gitarista Martin 28 a najmladší je basák Andy 25. Čiže trocha sme vekovo omladli v priemere, hehe. Zvládame to podľa svojich možností a každý má svoje horšie a lepšie dni. Tu je ale výstižný jeden reklamný slogan. Keď ju miluješ tak nie je čo riešiť....V tomto prípade muziku. Inak Andy vyrástol na Nu metale a teraz už pozná Immo a Suffo. Trocha sme ho prekrstili, hehe.

Každá kapela zažívá jak super chvíle plné nadšení a euforie, tak i smolné dny. Určitě jste taky měli období, kdy to nestálo za nic. Kdy to bylo? Poučil ses z toho nějak? Měli jste vůbec někdy chuť PERVERSITY úplně rozpustit?

O rozpustení som pár krát uvažoval ale jednoducho moja povaha mi to nedovolila. Nezdávam sa, veci a problémy riešim. Personálne zmeny a výpadky hudobníkov mi niekedy poriadne liezli na nervy. Hlavne po nahratí druhého albumu Words Like Poison v roku 2004 keď odišli 3 členovia preč zo Slovenska. Tie výmeny na druhej strane ale menili tvár Perversity a vždy prišla nová motivácia. Sám som zvedavý kedy sa ostrihám a poviem, že bolo dosť. Je to 20 rokov života a 20 rokov skúsenosti. Mám ešte taký sen. Keď budem na dôchodku spraviť death metalový projekt, zavolať si hostí a nahrať nekompromisný pure nahrávku. Viem si to aj odspievať, hehe.Když jsme spolu dělali rozhovor naposledy před dva a půl rokem, tak jsi mi říkal, že zkusíte s Honzou z Lavadome vydat nějaké gramodesky z vaší diskografie. Jak to nakonec dopadlo? Bude něco?

Dobrá otázka priamo na Honzu, hehe. My by sme radi chceli a bolo by to krásne. Pri albume Ablaze sme robili dosť veľký náklad /1300 kusov myslím/+ tričká a ďalej už nebol rozpočet. Platne a ich výroba sú drahá záležitosť. Viem, že ich popularita rastie tak uvidíme. Hlavne náš spevák Juraj, ktorý je maník do platní by sa asi nadobro od radosti rozplinul, hehe.

Poslední vaší nahrávkou bylo EP „Infany Divine“. Kdy se ale můžeme těšit na nové plnohodnotné album? Nechci být neodbytný, ale už by to chtělo?:) Už jsem někde četl, že připravujete nové songy. Váš vývoj ukazuje, že jste čím dál tím víc „hutnější a temnější“. Navnaď fanoušky trošku a pokud už máte něco připraveno, tak popisuj, přeháněj:).

Máme pripravené 9 nové songy a v podstate treba ešte popracovať na vokáloch a gitarových sólach. Ľudia čo veci počuli a aj môj názor je, že kompozične je to ucelenejšie a silnejšie. Skladby sú dosť rozdielne jedna od druhej a celkovo cítim ďalší progresívny vývoj. Hudobne ťaháme za jeden povraz a čo ma hlavne teší je fakt, že všetci v kapele sú odhodlaní a nadšení z nového pokračovania Perversity. Rozprávame sa o albume, obale a pomaličky sa chystáme. Nahrávanie vidím na konci tohto roka. Minimálne mastering pôjde do sveta. S Lavadome sme už niečo načrtli čo a ako. Prezradím pár názvov ako Altar of the Swine, Inter-sectioned,Womb of Abhorrence či Ibex Cult Orgy. Tématika a zvrátenosť je jasná, hehe.


Mystik


Poslední „metalová kauza“, která proběhla médii v Čechách o Slovensku, byly tahanice ohledně festivalu Gothoom. Trošku jsem se v tom ztrácel, ale pochopil jsem, že se do toho míchala církev, politici, zkrátka, všichni, kdo absolutně nevěděli, o co jde. Mělo to nějakou další dohru? Odmítl vám třeba někdo koncert?

Cirkev a ich politickí nadšenci sú smiešni a trápni. Kauza Gothoom bola veľmi ťažká a stresujúca hlavne pre hlavného organizátora Doomasa. Útoky na jeho osobu a rodinu boli des. Každopádne všetko dopadlo dobre a festival bol úspešný. Nám sa len raz stalo, že bola akcia zrušená. Mali sme hrať spolu s Dementor a rakúskym Darkside. Písal sa rok 1996 a miestny kulturák v Sabinove to na podnet kresťanských demokratov zrušil. V deň akcie a to bol problém. Nebol facebook, mobily a dosť ľudí tam teda aj prišlo a bolo poriadne nasratých. Raz nás vypli v Banskej Bystrici lebo sme rušili nočný kľud. Hrali akurát český Wyrm, bubeník bol oblečený za Ježiša a prišli policajti. My sme to organizovali spolu s Mirikom z Pyopoesy. A pritom boli papiere na dlhší čas hrania ale nejaký sused z miestneho parlamentu to nemohol rozdýchať. A jeden koncert pri Olomouci, obec Daskabát, rok asi 2002. Bubeník sa nám tak opil, že sme museli posunúť hranie myslím, hehe. Silná káva a frajerka ho potom prebrala. Túto poviedku zakončím ako sme po akcii prespávali na záchodoch. Ja som mal komfort. Bol som na ženskom, hehe.


1996
Jak vlastně vnímá slovenská společnost death metal? U nás je to třeba tak, že smrtící kov hází do jednoho pytle s blackem, heavíkem a ve věci se vyznají jen opravdu zasvěcení (a to včetně různých kritiků, promotérů apod.). Dokonce i samotní fanoušci v tom mají občas zmatek. Reagují u vás média, lidé jinak? Nebo snad i podporují? Teď nemyslím jenom zmínku o tom, jak někde zase „zakázali“ BEHEMOTH, ale třeba rozhovor, uveřejnění klipu v televizi apod.

Death metal je a bude underground len pre nás zasvätených. Verejnosť to vidí ako kopec hluku a niektorý debili v tom vidia aj propagáciu násilia. Vôbec sa mi to nechce riešiť a seriem na nich. My vieme, že death metal a celkovo metal je to najlepšie čo nás mohlo postihnúť.

Když jsem ještě zmínil církev… U nás v Čechách to funguje tak, že mimo pár jedinců s plakáty před větším festivalem nebo koncertem není o nich vůbec slyšet. Ale o Slovensku se říká, že je u vás víc věřících křesťanů. Neměli jste třeba někdy problémy s texty, obalem, klipem? 

Ani moc nie. Nikdy sme nemali väčšie problémy s takýmito zákazmi. Na Slovensku je jednoducho zakorenené kresťanstvo a cirkev. My ideme svojou cestou. Viem, že u vás je to viac ateistické a do kostolov tam veľa ľudí nechodí. Gratulujem vám. Chcem ale povedať, že neodsudzujem veriacich. Chápem aj ich vieru a presvedčenie. Nechcem ale počúvať kňazov ale svoj zdravý rozum.Každá kapela má/musí mít kolem sebe lidi, fanoušky, příznivce, rodinu, kteří jim pomáhají, podporují je. Pohybujete se v undergroundu, kde se nedá dělat hudba bez vzájemné pomoci, kolegiality. Určitě někoho takového máte. Za těch dvacet let existence jste museli posbírat spoustu kontaktů, známých. Pokud chcete někoho, kdo při vás vždycky stál a pomáhal, jmenovat, tak zde je prostor.

Fúúha. No spomeniem Martina Marinčáka, ktorý zo mnou kapelu zakladal a stále sme v kontakte. Ľubo Trón, ktorý nám vytvoril naše nesmrtelné logo a do našej kuchyne vidí ako prvý, hehe. Ján Onďák, ktorý je náš prvý fanúšik, dobrý maník a priateľ. A najväčšie ďakujem je pre Vlada Kačmára, ktorý nás silno podporuje. Náš dvorný grafik je Jurajov brat Peter Handzuš a aj jeho druhý brat Jany nám viac krát pomohol. Z okolia je tu kopec známych a fanúšikov. Tiež dobre vychádzame aj z viacerými kapelami. Zdravím Brute a Infer.


1995
Co plánují Perversity v nejbližší době? Zavítáte na nějaké koncerty i k nám do Čech?

Áno. Budeme 16.10 v Olomouci, U klub a 17.10 v Prahe u Modrej Vopici. Cez leto máme 2 festy u nás na východe a hlavne sa sústreďujeme na nový materiál. To je hlavná priorita!!!

Na závěr bych moc rád poděkoval za rozhovor a vlastně za celých těch krásně krutých dvacet let. Pro mě, jako pro fanouška vaší smečky byla pocta to všechno sdílet. Díky moc a doufám, že se za dvacet let setkáme u stejné příležitosti. Ať to hraje dál pořádně brutálně a temně!

Vážime si tvoju podporu pane. Si neskutočný maník, akých je už pomenej. Ďakujeme krásne za všetko a pevne veríme v naše skoré stretnutie. Pozdravujeme fans a odkazujeme. Že s Perversity môžu naďalej počítať. Death metal eternal!!!


logo
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------english version

Přeložila Markéta/ translate by Markéta

Answered Dodi.

Ave PERVERSITY! In this year your band is celebrating 20th anniversary. That´s amazing for any band, especially for death metal band. How do you feel in these days? Some bands are little tired during “these years of life”. But it seems like it´s not your case. You are still launching new albums, you go on concerts and you seem like a good working machine. How do you do this? Where are you finding this energy?

Hello sir, thank you so much for your nice words. I feel that we are in great condition a we are going to be for a long time, because there is a lot we want to show UG fans. For my personally it is the band what gives me the important energy to life. What charge my battery is what is happening around the band, band meetings, rehearsals and everything. My band mates are on the same wavelength and making up new songs and doing concerts are what heals my soul all the time. In general, death metal is passion and I can´t imagine my live without it.

There is a tradition with anniversaries – some gift for fans. Some bands do concert, some bands record compilaciton, DVD or limited edition merchandise. Are you going to do something similar? Is there going to be an celebration?

Some piece of clothing would be nice. We are planning limited edition for faithful fans in fall. However, the main celebration is considered to be with recording our new album and the whole process. Even though I am the last one from primeval ages my band mates have the rights to celebrate this anniversary with me. The current band and band members are the musically the best so far and we are close together thanks to you passion for collectiove work and the true old school.

Dodi
Let´s talk memories. Do you remember what brought you guys together? I believe that not everyone is able to keep up and make a new band come true. It takes a lot of time and energy to do that. In 1995, 20 years ago it was six years after the Velvet Revolution and after the disposal of Czechoslovakia, you were there to set up new extreme band. What was the reason for it?

I´m feeling nostalgic right now. We were actually influenced by local band such as Insepultus, Decay and Disentery.We just wanted to know how it is to stand on the stage, the atmosphere full of energy. We wanted to start with great noise. As I see it, we were like virgins on efflorescent scene, not able to play on instrument properly. Conversely, our ambition for launching a new band was too strong. At first, we were playing in my alehouse and after that we shifted to the real studio with real drums and electronic guitars. Our friends form the punk band helped us in the beginning, lending us their instruments. In return, we bought them some drinks, haha. Right after 10 ordinary rehearsals, we attended Prešov Rock competition and month after that we were forerunners for Insepultus, Melancholy Pessimism, Scabbard and Suggestor. So the beginning was great, but I was so nervous. Right after we had been mentioned in rockchart on Flash radio as a new young blood from Prešov, we were ecstatic and thrilled.

Do you have any idols? People who are the reasons why you start playing?

Obituary. We were always more likely to listen American music. However, I would say that for us the main idols was Insepultus. Moreover when we met them in person and we found out how great they are. They were very helpful with recording our first album and playing first concerts. I still keep in touch with Rada Priputen, the drummer of the Gloom band. They have their studio right next to ours. Furthermore, I can´t forget band like: Diabolic, Incantation, Immolation, Deicide, Bolt Thrower, Grave. They still play and they show us the right direction. 666!


Kazatel
You come from Prešov and there are more than 90 000 inhabitans and it´s on the east of Slovakia. Please don´t take this personal, but this is not the best location for death metal to be born. It´s not Prague, Bratislava, nor Brno, but there are some rumors about death metal from east Slovakia. Was it really that crazy in those days? People believed that  it was some scene righted together. Everyone claimed that Košice and the time between 1989 and 1998 was the THE TERM. Is it true?

Firstly, I have to mention Martin Lukáč´s book – Monstronomicon where is the Košice scene described properly. In my city, the scene was smaller, but still alive. We visited all concerts, organizes events as UG Ecstasy. There were around 200 people once in Jozefov event in ABS building, which was primary art school with an stage and rocker direcor (who organized the rock leagues). There was no bar, so we had to drink outside and some people smuggled it upstairs. Thanks to this events, we were able to cooperate with other bands. I believe that our est romance and melody recognizable in bands recordings. From Prešov I would mention Wayd, Frown, Fonops, Khadaver, The Search and Strig. There is actually a lot of musicians and in Perversity, there were over 25people. The old days were spontaneous and restless. We were focusing on Košice and Humenné. There was brutal scene and great people. I´d like to mention our rehearsals, sometimes with 10 or 15 people. They were like the small concerts.

For each and every band there are some crucial moments which pushed the band further. What was it for you? First album? First concert? When were you notable for people. For me, it was by your first record “In the Garment of Lus”. I bought this album for my friend, because it was “too heavy” for him. I liked the girl on the cover by Deather :-)

The debut album memories are great because we were young and resolute. I believe that you can actually feel the energy on those records. I sent cassettes with our promo songs to companies which were available and I received some answers. Firstly the manager of Vader from Empire records (Poland). He was hold by the record and he gave us a contract in English. These are great memories, we were not able to believe what were we going to sign. In the end, he had the contract with Contempt and he said that one Slovakia band is enough. At this time, we had already had proposal from Perennial Quest Records (France), so we launch it there. The release of 2003 debut album in January was a great progress and it meant a lot of new possibilities for us. I can honestly say, that the best moment for me was supporting Suffocation and tap on my back from Derek, the bassist. It was like “ You were good, man”, haha. There are actually still few fans who enjoy demo cassettes from 1997 and 1999. I´m thinking of taking one old record from our beginnings and vitalize it. We´ll see...


Sly
Let´s move on in time. You started to do concerts. The timing was right because the era was open to death metal music and you played with big names such as VITAL REMAINS, SUFFOCATION, etc. Could you remain us any concert which was the best for you as a band? Don´t hesitate to say some backstage story (full of alcohol, that´s alright). Was there any band which was like a “click” for you? You were on the same wavelength in personal and music life?

I don´t know why, but the first memory which pop in my head is from the time when we played with Pathology Stench. Their singer Bár liked to get naked backstage. One woman in backstage was cooking guláš and her eyes almost dropped out. Than she got drunk and did not want to go off stage, haha. I think Pahology Stench were playing, maybe she felt in love, haha. For us the best memorie was in Žilina, especially the travelling by train. There was a small Chinese man and we sat nex to him. Poor little guy. Our drummer gave him wine, guitarist was asking him about his sexual life. However, the best concert for us would be the support before Krabathor. It was the best and I thought about the old days. The reception of new band members was perfect and I feel that is going to be better and better.

Last days I´m receiving some Slovakian death metal records which are very good. Namely I would mention: BRUTE, you, MORTALLY INFECTED, CRANIOTOMY, INFER. It seems that your country is in great condition for death metal music. How about concert in Slovakia? Is there a lot of people? Do they buy merchandise?

Well, you never know what is going to happen and you don´t know what to expect. It depends on universe, there is just some bad state of planets and there is going to be only a few people on a concert. Consequently, we are choosing which concert we want to play and which not. The concert which could be risky, we decline. For example: when fugleman told you he´s not going to be on a concert or that he has to work, etc. We found out, that not a good action is where only two band are playing. It´s just not the best. Me personally I am an optimist so I´m trying to see the good side of things. There are some big name band who played for only a few people and it was amazing, like MASTER, or BENEDICTION. We also organize concerts for bands and we try to do maximum for the bands. However, one big event for a year is enough for me. There are also festivals, but you have to pay for everything by yourself if you want to play there, or be “buddy” with everyone and kiss some a**es. I don´t like this. People who organize those events invites the same band all the time and when we call them it´s always too late or they want for their bands (in exchange) 2 or 3 events. I don´t want to complain, however the UG at our scene is sometimes shitty. Do you want an interview in famous magazine? Prepare your money! Which is another dark side nowadays. But there are still people like us who love to live metal and underground life style. Just yesterday 06.06. 2015 we did an event for Heaving Eart, Brute, Congential Anomalies and Grinding Jesus Brothers. There were only 40 paying customers, which is not much. Even though it did not break even, bands were happy, fans enjoyed it and we sold the merch for around 50 Euros. I think that´s great. The weather was nice and warm, there was a football on TV and qualification of F1. And I think the state of Jupiter was...no I´m just kidding. I know a lot of lazy people who talk a lot about things, but they don´t do anything. Just words and then nothing.Your band is full of people who are more than 30 years old. Does this work? Do you have families, jobs, daily things to do? I can notice it on myself. When I see young guys on concerts and how they drink and enjoy the concert I just realize that I´m thinking about my kids and who is going to give them a ride on tomorrows training. Music and the band is not just the number one priority any more. How it is for you?

Right now, I´m the only one who has a wife and family and I think I´m good. I just know how to handle it and my wife is actually happy when I fulfil my dreams and needs. Slightly worse is when I have to explain to my kids for how long and where I´m going. My daughter is 7 and my son is 5 and they are really curious, haha. Other band members have their girlfriends and jobs also. For example the night shift is pain in the a*s. I´m 36, Juraj the singer is 37, Peter the drummer is 31 and our youngsters are Martin the guitarist (28) and Andy the bassist (25). So, we are not that old at average. I think we cope with it and we have some good and bad days. However, this is like the add phrase: When you love her, you don´t have to do anything about it. It´s about music in our case. Andy, the bassist grew up on Nu metal and now he knows Immo and Suffo. We regrouped him, haha.

Every band has its ups and downs. I´m sure you also had some bad moments. When was it and did you learn something from it? Was there any moment in the past when you were thinking about dismissing the band?

Well, there were few moments when I was thinking about dismissing the band, but it´s my personality what didn´t let me do it. I don´t give up, I solve things. Band members problems and changes were sometimes difficult to deal with, especially after the second album Words Like Poison (2004) when 3 members just quit and left Slovakia. But that meant a new motivation for Perversity. I´m wondering when I decide to cut my hair and I´ll say that it was enough. It has been 20 years of my life and 20 years of experiences. There is still one dream of mine – when I retire I want to do death metal project, call some guests and record one pure record! I know how to sing, haha.


Elvis
Two and a half years ago when we did an interview together you told me that you want to do some LP disc from your discography with Honza from Lavadome. Did it happen?

That is a good question for Honza, haha. We really want to and it will be wonderful. With Albaze album we did a big amount of copies. I think it was around 1300 pieces and plus T-shirts and that was it. There was not enough money for anything else. LP discs are so expensive, however we know that their popularity is rising so we´ll see. Furthermore our singer Juraj who loves LPs would be death by excitement.


1995
Your last record was EP “Infany Divine”. When can we hear full album? I don´t wan to push you, but it´s the high time to do it. I´ve read some articles about you writing some new songs. You are actually more and more deep and darker. Can you tell us about it?

We have 9 songs ready and we just have to work on vocals right now and guitar solos. People and I have the idea that it is more compact and stronger. Songs are separate from each other and I feel the development in it. With music we are on the same wavelength and all the members form your band are excited and committed to new continuing of Perversity. We talk a lot about the album, the case and step by step, we are getting there. I think we would record at the end of this year. At leas the mastering would be out. With Lavadome we actually draw some basic steps like the tittle: Altar of the Swien, Inter-sectioned, Womb of Abhorrence, or Ibex Cult Orgy. The theme and kinkiness is decided, haha.The last days “metal case” which was in all media in the Czech republic was problems about The Gothoom festival. I was no really sure what was it about, but I think that the church was involved, politicians and just everyone who knew about it. Was there some problems which linger? Was there any band which decline?

The church and politicians are embarrassing and painful. This cause was hard and stressful especially for the main administrator Doomas. There were attacks on him and his family and it was horrible. In any case the festival was good and everything worked out well. For us, there was only one case when we had to decline the event. We were supposed to play with Dementor and Darkside from Austria. It was the year 1996 and local culture house in Sabinov decline the event because of the church. That was a problem because we did not have anything like Facebook, mobile phones, etc. So there were a few people who were angry and pissed off. Another case was in Banska Bystrici and they turned off the electricity because it was too late for music. The band which was playing was Wyrm from the Czech republic and the drummer was dressed like Jesus. There was a police actually and we organized it with Mirik from Pyopoesa. Nobody cared that our contract was for longer time at night, but because of some neighbor from local parliament we had to shout it down. Oh and another case was in 2002 in Olomouc (the village Daskabát) and our drummer got so drunk we had to shift our playing, haha. After the event we were sleeping at toilets and I was the lucky one, I slept at women toilet, haha.How does Slovakia perceive death metal? In the Czech case people found it the same as black or heavy metal. The only people who know the difference are critics, promoters, or people who are actually devoted. I think even fans are sometimes confused. Is it the same in Slovakia, or do you receive a lot of support? I don´t mean like mentioning about “dismissing BEHEMOTH”, but actual support in magazines, interviews or TV music video on a TV?

Death metal is, was and going to be underground just for people who are devoted. The public sees it as a bunch of noises and some as*holes see it as a propagation of violence. I don´t wan to deal with it and I don´t care. For us the death metal is the best thing which have happened to us.


Mystik
You mentioned the church. In the Czech republic, we don´t really hear about people form the church except form few of them before the concerts who are showing some posters. But Slovakia is supposed to have more people who are Christians. Have you ever had some problems with texts, cover or the music video?

Not really. In Slovakia there is just some roots of the church and Christianity. However, we are doing our things. I know that in your country is not that strong and people don´t really go to church and I congratulate you. But it doesn´t mean that I criticize Christians, not at all I do understand their beliefs, although I don´t want to hear some priest but only my wisdom.

Every single band should have the real support from family, fans, etc. You are underground band and you can´t do music without any help from others. I´m sure you have some people like this who support you and during the 20years of your playing you have to have a lot of contacts and friends.

Wow, I have to mention Martin Marinčák who was the founder of our band with me and we are still in contact. Lubo Trón who designed our logo and he knows everything about us, haha. Ján Onďák, our fist fan and good friend. But the biggest thanks should go to Vladak Kačmár who support us a lot. Our graphic Peter Handzuš and his brother Jany who helped us a few times. There are a lot of people around and fans. We also go well with other band. I have to say hello to Brute and Infer.


1996
What are you planning for future days? Are going to be in the Czech Republic?

Yes, we are playing on 16.10. 2015 in Olomouc in U club and 17.10.2015 in Prague in Modrá vopice club.  During the summer there are 2 festivals in Slovakia and we are concentrating on new material that´s the main priority.

In conclusion, I want to say thank you for the interview and for the 20years of beautiful and cruel music. For the fan as me it was an honor to share this with you. Thank you so much and I hope that we are going to see each other again. I hope you will play brutally and dark!

I honor your support sir. You are a great guy and there is not a lot of people like you anymore. Thank you for everything and we believe that we are going to see each other soon. Say “hi” to fans for us and tell them that Perversity is not going to end and we are going to be around a lot. Death Metal Eternal!!!Share this games :

TWITTER