DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

sobota 16. dubna 2016

Home » » Recenze/review - VREDEHAMMER – Violator (2016)

Recenze/review - VREDEHAMMER – Violator (2016)


VREDEHAMMER – Violator
CD 2016, Indie Recordings

Death metal, stejně jako smrt má mnoho podob. Někdy je krutý, surový a drtivý jako parní válec. Jindy komplikovaný a odlidštěný. Těch způsobů, jak tento styl uchopit je velké množství a lze jej kombinovat s různými jinými druhy extrémní hudby. Norští VREDEHAMMER na svém druhém dlouhohrajícím albu předvádějí ty nejtemnější variace na smrtící kov, proložený black metalem. A nejen to. V jejich tvorbě najdeme i odkazy až někde u SLAYER, případně dokonce i to nejlepší z AMON AMARTH. Těch vlivů je samozřejmě o hodně víc, ale tyhle dvě kapely (mimo IMMORTAL, KAMPFAR) na mě vyskočily asi nejčastěji. Vokalista v některých vypjatých polohách svojí barvou hlasu připomíná Randy Blytheho z LAMB OF GOD. Nenechte se ale mýlit, groovy vsuvek zde zase tolik není, spíše jsou použity jen v „oddychových časech“. Celkově je potom album neskutečně nadupané, pestré, pronikavé a rozhodně odlišné od spousty dalších, která jsou každý den vyvržena mezi nás, nebohé smrtelníky.

Zabíjí se tady kruté, chladně, s odhodláním v srdci. Pro mě osobně je hrozně důležité, že tu všechnu sílu kapele věřím. Je sice pravda, že zpočátku jsem se občas ztrácel a měl neodbytný pocit, že je novinka na mě možná až moc „progresivní“, ale když pak vylezly na povrch pasáže jako vystřižené z DESTROYER 666, byl jsem ztracen. Ne, VREDEHAMMER nikoho rozhodně nekopírují, ale při poslechu jejich desky mám neodbytný pocit, jako bych byl v nějakém obchodu s hudebními nosiči, kde do mě rvou horem dolem to nejlepší, co za poslední roky v extrémním kovu vzniklo. Norové nejsou ničím novátorští, ale album se poslouchá více méně samo. Určitě to znáte, člověk se postupně začíná těšit na každou další společně strávenou chvíli. Občas sice moje mysl těká někde mimo tento svět, ale to nic nemění na tom, že desku hodnotím velmi vysoko.Podupávám si nohou a začíná se mi valit krev do hlavy. Líbí se mi ta atmosféra, která na mě z reproduktorů dýchá. Někdy ledová, blackově nihilistická, jindy thrashová, kopající a nakonec skoro až doomově smutná. Těch poloh, pestrých momentů je zde opravdu velká spousta. Je jen na vás, zde album vstřebáte, či nikoliv. Kapela to bude mít těžké. Na old school death metalisty je to moc komplikované, na moderněji laděné posluchače zase moc „jednoduché“. Je to vlastně jedno. Podle reakcí, co jsem kde na novinku četl, tak spoustu lidí baví. A o to jde především. I přes zdánlivou prvotní nepřístupnost v sobě má tahle smečka kus čehosi přitažlivého, možná až magického. Schválně, zkuste si ji narvat do hlavy v různých svých náladách, v odlišných druzích počasí, případně pokaždé v jiné denní době. Mně se osvědčily společné ranní cesty do práce, kdy se do pološera začíná probouzet den. Ulice jsou ještě ospalé, stejně jako davy šedivých lidí jdoucích do práce. V těchto momentech zněl „Violator“ mocně a nebál bych se říct až monumentálně.


Death metal v podání VREDEHAMMER je lehký, vznešený. Útočí spíše pomalu, nahlodává vás jako krysa uzavřená v kleci na vašem těle. Jed proniká postupně, kroutí vás v křeči a vy jen bezbožně spínáte ruce k nebi. Vynikající jsou bicí a zajímavý je také vokál. Kytaristé dodávají opravdu ostré riffy, které vás zmrazí a doslova zašlápnou do země. Osvědčil se mi poslech při ranních cestách do práce, kdy se den teprve probouzel a vítr byl studený a šílený. Takhle nějak si představuji, že přichází Armageddon. Svět je na „Violator“ velmi těžký, černý a mraky se dotýkají skoro země. V dálce zvoní zvony na poslední cestu. Průvod nese rakev s prokletým nebožtíkem. VREDEHAMMER dokážou vytvořit atmosféru absolutního zmaru a beznaděje. Songy mají mnohdy až doom metalovou náladu. Dejte si pozor, aby vám neztuhla krev v žilách! Death metal, plný studených emocí a ozvěn ze záhrobí. Vynikající smrtící album!


Asphyx says:

The death metal played by the band VREDEHAMMER is light and majestic. It attacks up and it will bite you like a rat closed in a cage in your body. The poison will go step by step into your blood and it will make you twitch and you will be only able to take your hand up to the sky. The drums are amazing and the vocal is very interesting. Guitar players play very sharp riffs which will freeze you and trample you in the ground. I would suggest listen to this in the morning when you go to work when you are in the process of waking up and wind is cold and crazy. This is how Armageddon would be like. The world is very heavy on this album and it´s black with clouds touching the ground. In the distance you can actually hear the bells for the last journey. The retinue is holding a coffin with a cursed death man. VREDEHAMMER can make the atmosphere of absolute ruin and desperation. Sometimes, their songs have doom metal mood. Be careful, your blood could become ice! This death metal is full of cold emotions and echo from the other world. Amazing deadly album!
  

Seznam skladeb:

1. Light The Fucking Sky
2. Spawn Tyrant
3. Violator
4. Deadfall
5. Ursus
6. Cyclone
7. Blodhevn


Čas: 33:26

 

Sestava/band:


Per Valla – kytara, zpěv
Stone – basa
Felix - bicí

Share this games :

TWITTER