Recenze/review - ROTTEN CASKET - First Nail in the Casket (2022)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 2. června 2016

Home » » Rozhovor - MORTAL CABINET pokřtí "Formulæ" - nové album legendárních MASTER'S HAMMER!

Rozhovor - MORTAL CABINET pokřtí "Formulæ" - nové album legendárních MASTER'S HAMMER!

autor fotografie - Jiří Kocian

Ptal se Michal Kafe, děkujeme!
Odpovídal Franta Štorm, děkujeme!

Zajímavá událost se chystá na první červnovou sobotu. V pražském klubu Storm proběhne koncert extravagantního tria Mortal Cabinet a vše bude vyšperkováno křtem nového alba kultovních Master´s Hammer. Za podpory Stínů plamenů se fanoušci dočkají i dvou hitů z repertoáru této legendy domácího i světového věhlasu. Slovo dostává mistr František Štorm. „Hrát zase i s Master´s Hammer by mě lákalo,“ říká v rozhovoru a oživuje tak už zhaslou jiskřičku naděje, že bychom mohli MH vidět naživo. „Otázka směřuje na Necrococka,“ dodává. 

Františku, kdy se zrodila myšlenka na nové album Master´s Hammer "Formulae"?

Inspirace teď přichází samovolně, mám takové zvláštní období. Vakuum po Vagusovi mi vyplnil Mortal Cabinet a hned potom jsem měl chuť na něco niternějšího, experimentálnějšího. Na Formulích se ale vyskytují náměty, které nosím v hlavě už několik let. Například "Durga chce pít" mě pronásleduje jako žíznivá mantra na rozpálené pláži už po několik sezón. Jiné písně jako například Shy Gecko, Arachnid, Podburka, Ukolébavka jsem napsal celé kompletně teď v Indii, song Maso z kosmu již po návratu v Domaníně, ač jeho základní beaty byly hotovy už na podzim. Obvykle ale zapomenu, kdy jsem co dělal a ani to není důležité, aktuálnost neřeším.

ukázky z nového alba MASTER'S HAMMER - "Formulæ" zde/ stream from new album MASTER'S HAMMER - "Formulæ" listen here:
Dříve jste zmiňoval, že byste rád opět udělal koncepční album. Má Formulae nějakou dějovou linku či podobné téma?

​Koncepční album je tady, jsou to "jednoduchá zaklínadla k vyvolávání duchů, jednoduché popěvky ​pro každodenní upotřebení" jak zní stručný podtitul Formulí. Hledejte magii v každodenním životě, ve slovech, v činech, najednou zjistíte, že máte moc. Prohlašte váš den za krásný a bude. A přirozeně naopak. Zabalte nemoc do papíru, zapalte, hoďte do jámy a neduh zmizí. Když zpívám, že je třeba "vykuchat své trýznitele" tak to berte jako mantru svobody. Mozek bezpochyby řídí vaše tělo, dopřejte mozku magii a budete silnější.Určitě se můžeme těšit na vaše originální texty...

​Opsal jsem tu a tam bezděky nějaké - ovšem nikoli doslovné - klišé z dekadentního symbolismu​, otírám si hubu o dva úžasné české malíře, v mělké bažině mého veršotepectví se dusí každá vyšší myšlenka, zatímco infantilní popěvky, mylně považované autorem za vtipný nadhled, jen odhalují suché dno jeho imaginace.

Jak jste zmiňoval, část alba jste tedy napsal na dovolené v Indii a část pak v domácím prostředí?

​Ty dva pojmy moc neznám - nikdy jsem dovolenou neměl. Jaký je režim dne takové normální dovolené?​ Rád bych to zkusil. "Domácí prostředí" znamená pohodlí, nemůžu se tam dokopat k tvorbě. Nejlepší texty jsem napsal v lese, v autě a při koupání v moři. Jeden song jsem komponoval dokonce v letadle a taky podle toho vypadá. Mě stačí vypadnout do přírody a hned píšu.​​


MASTER'S HAMMER
Kdo vás při nahrávání s Necrocockem doplnil?

​Honza Kapák, ten luxusní metalovej bubeník. A dal si moc záležet. Vedle toho tam máme hosta Václava Matase z Domanína a jeho skvělé dobro. Dobro je dobré k vyvážení zla.

Navazuje podle vás Formulae na Vagus Vetus, jako toto album plynule navazovalo na Konve?

​Myslím, že navazuje na vše, co jsme kdy tropili​, je možná zvukově barevnější než Konve i Vagus. Cílem byl vzduch jako živel, Vagus byl Země, viz barevnost obalů, ostatní musí posoudit posluchači.

Je album opět plné vašich originálních kreseb?

​Já tvořím grafiku s kytarou na klíně, při práci na kresbách a rytinách mám pořád puštěnou hudbu nebo si zpívám, zvuk a obraz je jedno a totéž. Ano, obaly jsou hodně ilustrované, já na to kladu důraz z velmi vážných důvodů. Lidi všechno stahují, ale nestáhnou unikátní výtvarný fetiš, kterýho jsem se iniciačně dotkl, má úplně jinou energii než digitální soubor.Co to na obalu vylézá z onoho prapodivného stromu?

​Zjevilo se mi to 19. dubna v noci v Domaníně, sledoval jsem nějaký film a najednou v rohu místnosti stála na malý okamžik tahle potvora s tělem ryby a rukama jakoby z palem nebo agave, nevím, lesklá, šedá socha. Její spatřený původní tvar je uvnitř po otevření digipaku​, na vnějším jsem jí jen roztáhl křídla, protože vím, že pak odletěla domů na své nádherně zdobené lodi. Nepochybně autosugesce, hned jsem to poslal Necrocockovi a ten prohlásil, že máme obal.

Ohlásili jste křest na 4. červen v rámci show Mortal Cabinet. Nepotěšíte fanoušky i nějakými skladbami z Formulae?

​Zazní starší věci, co už lidi znají, pomůžou nám s tím i Stíny Plamenů. S Mortal Kabinetem zkoušíme taky něco od Master´s Hammer, ale obecně si myslím, že každá kapela si má hrát vlastní písně. Teď narychlo jen plníme přání fans.

Mortal Cabinet vystoupí i na Brutalu, tedy doposud největší akce v historii této kapely. Připravíte si  něco speciálního?

​Ano, ta příležitost je dobrá.​


První koncert Mortal Cabinet proběhl loni v listopadu. Kdy naposledy před tímto pražským koncertem jste naposledy stál s kytarou na pódiu?

Vzpomínám, že v roce 1992 s Master´s Hammer.

Chcete říct, že mezi těmi dvěma živými vystoupeními byla třiadvacetiletá pauza?

Jojo. Už si to tolik nepamatuju, ty začátky devadesátých let, ale bylo to tehdy třeba tak, že já jsem zpíval nějakou úplně jinou písničku, než měla být, kytarista měl vytaženou šňůru, takže hrál na sucho nebo vůbec nebyl slyšet, bubeník vůbec netrefil na scénu, natož potom do bubnu…

Během té doby, co jste přestali s Master´s Hammer koncertovat se vás lidé neustále ptali, kdy zase začnete. Už tohle postupem času utichlo? Když i na webu máte jasně napsáno, že jste pouze studiovým projektem.

V rozhovorech se k tomu všichni samozřejmě neustále vraceli. A teď se zvedla nová vlna dotazů, po koncertech s Mortal Cabinet. Já si nemohl dojít ani pro pivo. Zatklo mě několik lidí, že se chtějí fotit a kdy že už budeme proboha doprdele konečně zase hrát s Master´s Hammer. Mě by to problém nedělalo, ale zeptejte se na to Necrococka. Já ho považuju za spoluiniciátora těch blbostí, které s Master´s Hammer děláme. On funguje především jako takový dobrý kritik, druhé ucho, je výborný aranžér. Já se přistihl, že ty jeho harmonie, jeho rukopis napodobuju v některých pasážích. Takže otázka směřuje spíš na něj. Co se týče dalších muzikantů, tak ty můžu snadno najít, ale on je takovej stydlivej a lidi mu totiž smrděj a jsou odporní. Takhle to je. V tom má částečně pravdu, ale proč bychom jim to nemohli říct přímo do ksichtu?


Mortal Cabinet
Takže vás by to zase lákalo?

Ano, lákalo. Je to příjemný, je to velká sranda, ale zrovna nedávno jsem si počítal jednu věc. Ono je to 85 procent času ježdění a stěhování. Taháte aparát, kabely a běda, jak nějaká krabička nebo hejblátko nefunguje. Musíš vozit pořád dvě kytary s novýma strunama a podobně. Vopruz. Počítal jsem to, a jak jsme hráli s Mortal Cabinet v Brně, tak to bylo dvanáct a půl hodiny na cestě a stěhování včetně nějaké večeře a hráli jsme necelou hodinu. Nicméně ten pocit z živýho hraní byl dobrej. To nebudu vykládat žádnýmu muzikantovi, protože ti to dobře vědí, že dokud nevylezou před publikum, tak neví vůbec nic. Studioví muzikanti se o tohle ochuzujou.

Jak se vůbec dala tahle na první pohled nesourodá trojice Mortal Cabinet dohromady?

Chtěli jsme nasrat pár zmrdů a u toho se pobavit. Což se nám podařilo třeba hned při našich historicky prvních koncertech. Tak například při křtu desky v pražském Rock Café, kdy nám to pokřtil Franta Skála tím, že tu desku vytáhl a prostě jí poblil. Řezník to pak hodil mezi lidi. Tohle je způsob zábavy, který nás všechny sbližuje dohromady. Je to také rebelie. Nechci mluvit o angažovaném nasazení, ale vzpomínám si, že v raných devadesátkách, kdy jsem měl kapelu, ta motivace byla dost podobná. Zkrátka vybočit a bavit se. A pokud možno, tak bavit i lidi. Jestli je to bavilo, tak je to jedině dobře.A bavilo?

Asi jo. Když jsem je viděl, jak tam lítají v kotli, tak to bylo bezvadný. Jak jste říkal nesourodá trojice, tak to je možná z toho oldschoolovýho úhlu pohledu, protože třeba metalisti nesnáší rap a příznivci EBM metal. Dnes už to ale tak není, chtěli jsme právě tyhle tři tábory přivést do jednoho publika. A to se povedlo.

Děkujeme za rozhovor.

https://www.facebook.com/MastersHammerOfficial

info - concert Mortal Cabinet, Stíny Plamenů:

Share this games :

TWITTER