New album of Czech death metal band HYPNOS - "The Blackcrow" (2020)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 29. května 2017

Home » » Rozhovor - MORDBRAND - My hrajeme prostě death metal. Bez hranic, ale taky bez zbytečných experimentů.

Rozhovor - MORDBRAND - My hrajeme prostě death metal. Bez hranic, ale taky bez zbytečných experimentů.


Rozhovor se švédskou death metalovou kapelou MORDBRAND.
Odpovídal Björn Larsson.

Přeložila Duzl, děkujeme!


Ave MORDBRAND! Nedávno jste vydali dosud čerstvou novinku „Wilt“. Jsem z ní doslova nadšen. Jaké na ní máte ohlasy, jak ji vnímají fanoušci a co hudební kritici?

Ahoj. Reakce byly upřímně takové i makové. Většina recenzí byla pozitivní, ale přijde mi divný, že spousta kritiků nedohlídne dál, než ke škatulkám oldschool death metal nebo švédký death. My hrajeme prostě death metal. Bez hranic, ale taky bez zbytečných experimentů. Nejsme žádná tribute band. Chceme být relevantní jasně strukturovanou skladbou písní. 

Jakým způsobem u MORDBRAND vnikají nové skladby? Jak probíhá samotný proces tvorby nového materiálu? Kdo je autorem hudby? 

Většinu hudby skládám já, Per píše texty a připravuje vlastní vokály. Jako kapela sdílíme naše nápady a ladíme detaily a přepisujeme cokoliv je potřeba. Celý proces kolem nahrávání „Wilt“ byl hladký a inspirace byla od začátku až do konce. Samotné nahrávání bylo ovšem obtížné. Všechny technické aspekty, které se mohly posrat se posraly a nebylo jich málo. Výsledek je pro nás milníkem a doufáme, že i pro většinu posluchačů a to díky skvělému mixu, za který děkujeme Lawrenci Mackrorymu.


Skvělý je zvuk celé nahrávky. Je temný, studený a ostrý zároveň. V jakém studiu jste album nahrávali? Mluvili jste jako kapela do výsledného zvuku, masteringu? 

Všechno jsme si nahráli sami, ale Lawrence to míchal ve studiu Maskinrummet a v průběhu celého procesu jsme s ním komunikovali, aby měl možnost pracovat s veškerým dostupným materiálem. Líbí se mi jak to dopadlo. Silnější, hutnější, údernější, než naše předchozí práce – ale pořád špinavé! Hlavně díky neortodoxnímu kytarovému zvuku, který sám o sobě zní vyprahle a uvězněně, avšak společně se vším ostatním to vytváří obrovskou zeď („wall of death“).

Kdo je autorem textů a o čem pojednávají? Kde pro témata berete inspiraci? 

Veškeré texty píše Per. Jsou v podstatě o zbytečnosti života, umírání a přeměny na něco nového. Všechno vychází a nakonec se vrací do země. Mohlo by to být také metaforou nějakého duchovna, pokud se zajímáš o tyhle sračky.


Vždycky jste měli úžasné obaly svých desek. Zakládáte si hodně na tom, jak má album, cover vypadat? Kdo je autorem obalu novinky „Wilt“?

Ano, jsme fanoušci nahrávek a proto i fanoušci obalů. Tento konkrétní kus namalovala Nathalie Ziegler. Per ho našel a okamžitě nás to oslovilo a perfektně to zapadalo do našeho konceptu.

Novinka vyšla na CD u Carnal Record. Label má v undergroundu velmi dobré jméno a odvádí skvělou práci, ale nelákalo vás vydat album u nějaké větší firmy? Oslovili jste nějaké? 

Rozhodli jsme se spolupracovat s Carnal Records, protože je to výborný chlápek, kamarád a opravdový undergroundový pěšák, stejně tak jako my. Naše politika není o tom nespolupracovat s většími labely, ale tentokrát jsme spokojeni s tím, jak to je.


Myslím, že „Wilt“ by nejvíc slušelo vydání na vinylu. Neuvažujete o tom? Jaký je vlastně tvůj vztah ke gramodeskám, k jejich zvuku? Jsi sběratelem? 

Upřednostňujeme vinyl a vinylová verze „Wilt“ by měla být venku v červnu prostřednictvím Carnal Records.

V současné době si většina lidí nová alba stahuje z internetu a používá jen jeho digitální podobu. Jak vidíš tuhle problematiku ty? Zajímal by mě tvůj pohled jako muzikanta.

Nemám s tím žádný problém. Existují samozřejmě klady a zápory s tím spojené, ale neznám všechny argumenty a statistiky, ale pro mě a MORDBRAND to problém není. Ale tak nějak cítím, že pokud peníze nejsou klíčovým faktorem, tak snad lidé, kteří za to bojují to dělají ze správných důvodů. Mám radost z toho, že fenomén „rockové hvězdy“ už je skutečně mrtvý a je pryč.

Když se ještě podíváme do vašich začátků…Co bylo vlastně tím prvním impulsem, že jste dali dohromady kapelu? A proč zrovna brutální death metal? Není to zrovna styl, který by vám získal velkou „slávu“.

Všichni jsme byli v kapelách a hráli nějaký druh extrémní muziky, ale death metal to je rozmanitý a vzrušující druh hudby! To jsou naše kořeny a to z čeho pocházíme. Není to pro nás nic intelektuálního, je to jen to, co z nás vychází. Vždycky jsem měl v hlavě kapelu a muziku a potřeboval jsem to dostat ven a jde to dobře. Takže pro mě nebyla jiná volba.


V poslední době začíná spousta mladých kapel znovu hrát „old school death metal“. Většině to moc nejde, ale pár nových, slušných kapel, které pochopily, o čem to je, se najde. Máš nějakou oblíbenou, u které si myslíš, že má na to, „oživit staré časy“?

Nejsem velkým příznivcem nostalgie. Když vidím Repulsion nebo Terroriser na živo, je to proto, že jejich muzika je relevantní i v dnešní době. Ale samozřejmě existují kapely, které jsou inspirovány starou scénou, ale dlouhodobě jim nevěnuji pozornost, pokud nepředhodí na stůl něco nového. Jinak je to jen roztomilý fenomén. Já se zabývám skládáním hudby, ne jen hledáním „správného zvuku“ jak je v dnešní době tolik populární.

Co MORDBRAND a koncerty? Už jste absolvovali nějakou delší šňůru po Evropě? Nechystáte se? Docela rád bych vás viděl kupříkladu v Praze! Co jsem koukal na internetu, tak příliš koncertů nemáte.

Odehráli jsme jen jeden koncert (s Bomb of Hades a Terrorama), ale teď máme skvělý materiál pro živá vystoupení, takže pokud bude mít někdo zájem, tak se ukážeme! Na turné nemůžeme z rodinných důvodů, atd…

Jsou nějaké desky, které tě v poslední době oslovily? 

Je jich mnoho! Dead Congregation, Teitanblood, Fides Inversa, Obnoxious Youth, Medico Peste, Antichrist. Všichni z nich mají poměrně nedávné nahrávky, které se mi hodně libí.


Znáš, posloucháš nějaké kapely z České republiky? 

Napadá mě Cult of Fire a Death Karma. A samozřejmě taky Master‘s Hammer.

Co chystají MORDBRAND v nejbližších měsících? 

V podstatě nic. Poprvé jsme si dali pauzu od tvorby materiálu a místo toho jsme se zaměřili na životní situaci.

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu prodaných nosičů, stovky šílených fanoušků a tuny dobrých nápadů.

Díky za rozhovor Jakube!Share this games :