DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 26. července 2017

Home » » Recenze/review - BLACKEVIL - The Ceremonial Fire (2017)

Recenze/review - BLACKEVIL - The Ceremonial Fire (2017)


BLACKEVIL - The Ceremonial Fire
CD 2017, F.D.A. Records

for english scroll down

Spálený kostel, po včerejším okultním ceremoniálu. Zděšené oči věřících, kteří stále uctívají vymyšlené modly. Z temných koutů na nás zírají pohledy šílených skřetů. Poslové samotného pekla vás zvou na další den, do dalšího kostela. Do kostí se vám vkrádá chlad. Zlo zase jednou zvítězilo nad světem. Poslouchám novou desku německých BLACKEVIL.

Pro pochopení tohoto díla se prosím všichni přesuňme do osmdesátých a devadesátých let minulého století. Tenkrát vládli metalu kapely jako BATHORY, VENOM, DESTROYER 666, ale i třeba DESASTER, AURA NOIR. Z jejich tvorby BLACKEVIL čerpají a jím jsou zcela oddáni. Pokud tedy máte rádi black/thrash metal, s ledovými heavy metalovými vsuvkami, tak neváhejte. 
"The Ceremonial Fire" je mocně chladným albem pro všechny pamětníky. Reálný zvuk, sázka na dobré temné nápady, postupná gradace skladeb - tohle všechno dělá z tohoto počinu doslova povinnost pro obdivovatele obrácené víry. Pro mě osobně se jedná o skvělou nahrávku, kterou si nejraději pouštím při svých dlouhých výletech po starých opuštěných hřbitovech. Já všechno to studené rouhání BLACKEVIL věřím, užívám si ho a těším se na další večer, kdy mě naplno zahalí temnota. Němci nejsou nijakými stylotvůrci, ale železo kují poctivě, s ohněm v srdci. Obraťte všechny kříže, přichází váš pán! Alespoň tak to z této desky cítím. Vynikající black thrash metal, doslova narvaný ledem a sírou!


Asphyx says:

Burned church after yesterday´s occult ceremony. The horrified eyes of the faithful who still worship the fanciful idols. Out of the dark corners, there are mad goblins staring at us. The messengers of the Hell itself are inviting you to another day, to another church. There is coldness crashing into your bones. Evil won over the world once again. I listen to this new album by German BLACKEVIL.

To understand this album we all have to go to the 80s and 90s of the last century. At that time the death metal was controlled by BATHORY, VENOM, DESTROYER 666 but also DESASTER, AURA NOIR. BLACKEVIL draws from those band´s works and they are completely devoted to those bands. If you like black/thrash metal with cold heavy metal parts, do not hesitate.


“The Ceremonial Fire” is a very cold album for all veterans. Real sound, a bet on good dark ideas, gradual gradation of songs – all of this makes this album an obligation for all admirers of the reverse faith. For me, this is a great records and I listen to it during my long walking trips to old abandoned cemeteries. I believe that all of the cold blasphemy by BLACKEVIL is real. I enjoy it and I am looking forward to another evening when the darkness fully covers me. Those Germans are not creators of some new style but they know how to do metal – with fire in their hearts. Turn all the crosses upside down, your Lord is coming! At least, that is how I feel when I listen to this album. Excellent black thrash metal which is literally filled with ice and sulfur!

Tracklist:
01. Eschaton
02. Between Fire and Fire
03. Heavy Forces Marching On
04. Bethlehemian Blasphemies
05. Seven Bridges - Seven Gates
06. Black Magick Riders
07. The Ancient Sword
08. Ritual Coven Fire
09. Under the Black Sail of the Burning Cross

band:
ABYSS - ghoulish throat of revenge and roaring 4-string hell
DEATHINFEKTOR - attack of the iron six-string-saw

Share this games :

TWITTER