DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 24. července 2017

Home » » Report, photos, video - ENTER THE ETERNAL FIRE 2017 - ETEF OPEN AIR FEST - areál koupaliště, Volyně , Czech republic - 21. - 22. 7. 2017

Report, photos, video - ENTER THE ETERNAL FIRE 2017 - ETEF OPEN AIR FEST - areál koupaliště, Volyně , Czech republic - 21. - 22. 7. 2017

Assassin
OSTATNÍ FOTKY ZDE / OTHER PHOTOS HERE
- author of photos Jakub Asphyx

VIDEOS - omluvte sníženou kvalitu zvuku/ sorry for worse sound
https://www.youtube.com/user/jakubasphyx/videos

promoter: http://etef.cz/


Víte, jaká je odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec? Kdo četl Stopařova průvodce po Galaxii od Douglase Adamse, tomu asi nemusím odpovídat, ale pro neznalé - ano je to 42. A protože i mé maličkosti je 42 let, lepší úvod mě ani nemohl napadnout. On se totiž celý metalový víkend ve Volyni odehrával jako takové moje soukromé, skvěle napsané a prožité sci-fi.

Mr. Asphyx as Arthur Dent
Tak nejprve...třeba jen konec v práci, ten byl jak z jiné planety. Mám od příštího pondělí dovolenou a se mnou i celá firma. A kdo jste někdy pracoval, tak víte, že ve fabrikách se finišuje do poslední minuty. Už někdy kolem šesté ranní jsem měl co dělat, abych neřval jako tur. Chvíli před dvanáctou, kdy už jsem měl končit, pět zásadních telefonátů, bez kterých by asi firma lehla popelem. Blbost, uměle vyvolaná panika. Už mi je 42 a mám to na háku, vypínám počítač a zadní chodbou zdrhám pryč. Nějakej debil rozhodl, že nám postaví nový plot, tak musím kolem, přes koleje, jak nějakej tulák. 


Pomalu se uklidňuji pivem v nádražní hospodě v Plzni. Moc mi nechutná, ale ke klavíru před hospodu přijde uválený bezdomovec, sedne si a začne hrát Čajkovského, Mozarta. Přemýšlím, cucám pivko a za chvíli mi spadne brada. Ten chlápek totiž hraje jako bůh. Úžasný.


Nebo ta cesta vlakem, taky zajímavé. Sednu si, sedadlo má číslo 42, zasměju se tomu, protože všechno zapadá do sebe. Paní proti mě, asi mám ksicht na rozhovory, protože ihned (zase!), co jako dělám, odkud jedu a kam. Tak jsem jí řekl, že do Volyně, přes Strakonice a že tam budu spát. Prý jí je 42 (já se neptal!) a má večer čas. Inu, smočil bych kladélko milá paní, ale jsem ženat, budu unaven a pravděpodobně opilý jako prase. Takže nic, omlouvám se.
Jsou tu klasicky ošklivé Strakonice (místní prominou), mě při přestupu vypadne peněženka a tak málem nestihnu navazující spoj, protože sbírám mince (ne, 42 Kč na zemi nebylo). Konečně Volyně, vytahuji mapku, jsem stará škola a tak mám všechno vytištěno a nakresleno dopředu. Hledám bývalou školu v přírodě, kde jsem si zamluvil ubytování. Ptám se jednoho místního a on odpoví ať jdu do prdele. Popřeji mu hezký den, usměju se, aby věděl, že svět je posranej jen pro něj.


Ubytování - model rok 1964 (umakart style), samozřejmě v pokoji č. 42, už si začínám myslet, že budu muset za víkend vypít 42 piv (možná jo, kdo ví?). Platím až legračně nízkou cenu a zjišťuji, že kolem jsou ubytováni herci. Ve Volyni (nebo kde) je nějaký divadelní festival. Celá situace připomíná malý Babylon. Hned otázky na chodbě, u koho hraju a od kolika. Asi vypadám jako herec. Říkám jedné Polce, že od šesti budu vystupovat se Seanem Connerym, protože ona má krásný... (jo jasně voči). Kouká na mě tupěji než stádo skotu, tak se svému skvělému vtipu zasměju sám a jdu hledat koupaliště.Procházím Volyní, líbí se mi tady. Asi jsem zde nikdy nebyl nebo si nepamatuju. Ale je tu fajn, cítím z lidí pohodu. A to já rád. Dojdu na koupaliště a doslova roztaju. To je něco tak krásného, malebného, úžasného! Přesně podle mých představ. Malý festival, fanoušků tak akorát, nikde žádný tlačení, žetony, kraviny a tupé stádo, které mě již před lety odradilo od monstr akcí. Tady se mi bude líbit, říkám si pod vousy a vše stvrzuji prvním pivem. 

Nikdy bych nevěřil, že i zde, na "divokém západě" potkám fanoušky mého-vašeho blogu. Slušelo by se vám moc a moc poděkovat přátelé. Byli jste opět skvělí! Díky, hrozně si vašich milých slov vážím. Tohle mě neomrzí nikdy, jo! Mám vždycky pak chuť se rozdat:)).
Pivo jest Bobr, což prvních několik kousků ve mě vzbuzuje legrační představy. Nejsem sám a chudáci holky u výčepu, musely si asi zkusit. Zahlásil snad každý. Pít se dalo nebo jsem si spíš postupně zvykl. Skvělé byly ceny a to i za jídlo. Jedl jsem sice až druhý den, ale bylo dobré.

Jsem na značkách, jako starý poctivec, už na první kapelu. Spadla ze mě všechna únava, zavřel jsem za sebou celý svět, abych se na dva dny ponořil do starého metalu, rochnil se v něm, přehraboval, nasával jej. Užíval jsem si jako v lázních, v oáze mezi lidmi, které mám rád a s muzikou, kterou poslouchám třicet let (škoda, tady by se těch 42 hodilo, co?).

Upozornění - není v mých silách obsáhnout všechny kapely, byl bych pak nervní a fyzicky zničen. Vybírám si, jsem gurmánem a tak píšu jen o těch, o kterých chci. Zbytek jen fotím a nebo prokecám někde s vámi, fanoušky. Děkuji za pochopení.

-------------------------------------------------------------
Pátek / Friday

DPK - death grindový výmaz rovnou na začátek? A vlastně proč ne. Pěkné to bylo. Zahnívající, plesnivé, mokvavé a hlavně dobře zahrané. Mám podobné zběsilosti rád a tak jsem si tenhle česky zpívaný masakr užil jak se patří. Czech death/grind metal in solid quality.ANGREPP dodali chladnější black thrash v provedení, které mi dělalo takhle odpoledne velmi dobře. Nic převratného, podobně hraje spousta kapel, ale proti podobným smečkám nemám žádných námitek. Cold, old and moldy thrash/black metal. Good job!

Všem dobře známí death thraheři z Ostravy NAHUM jsou zárukou kvality. Kluci do toho jdou pokaždé po hlavě, jsou velmi dobře sehraní a mě jako vždy chybělo ještě trošku více té špíny. Každopádně - ano, takhle má vypadat dobré vystoupení. Very good death thrash gig!
Finští blackeři AUTHOR jsou věrnými koncertními souputníky DEMONICAL již spoustu let. Viděl jsem je několikrát a pokaždé to bylo velmi slušně odehrané. Bohužel, pro mě bez nějaké vyšší přidaní hodnoty. Black metal with cold enthusiasm!INFEST - srbská death thrashová úderka, která díky častému koncertování určitě neunikla asi žádnému pravému českému fanouškovi. Hodnotím tuhle kapelu pokaždé trošku s odstupem. Mě se vlastně jejich vystoupení ve Volyni zase líbilo, jen nejsou a asi nikdy nebudou mojí vyloženě krevní skupinou. Dobrá, poctivá práce. Death thrash from Serbia with very much energy in songs! Good! 
DEMONICAL jsou mí velcí švédští oblíbenci. Znám tuhle severskou skupinu jako svoje vlastní boty, koluje jim v žilách stejná krev jako mě. Je na ně spolehnutí. Ve Volyni srovnali všechno se zemí. Viděl jsem je poprvé s novým zpěvákem Alexanderem a musím říct, že řekněme od druhé skladby jsem si na něj "zvykl". Za mě se určitě osvědčil. DEMONICAL dostáli svému jménu a byli chladní, démoničtí, temní, šílení. Zombie vylezly z místního hřbitova a bylo je možné spatřit mezi fanoušky. Pro podobné koncerty stojí za to žít! Old school swedish cold massacre with chain saw! Morbid, killer, total and maniacal! Great gig!

Minirecenze/minireview - DEMONICAL - Black Flesh Redemption (2015)

SAILLE - symfonický black metal z Belgie. K provedení nemám žádných připomínek. Jen mě podobné kapely nic neříkají. Koukněte tedy jen na fotky.
AVENGER  - česká black death kapela se statusem legendy, která má svůj jasný černo temný rukopis. Osobně se mi od nich líbí jen některé desky, zase takový znalec jejich tvorby nejsem, ale musím uznat, že naživo byli tentokrát velmi dobří. Možná by to chtělo občas trošku víc přitlačit na pilu (asi únava), ale jinak v pořádku! Dark, cold, cruel set! Czech black death legend in very good form!Ještě jedno (xkrát) pivo na rozloučenou, to je můj zvyk už od mládí. Pak se neoznačený reflexními páskami ploužím na ubytovnu (ty vole já jsem rebel!) - samozřejmě si zajdu, prostě vylezu jinou výpadovkou. Tam sedí partička herců, rozjaření a ať prý s nimi zakalím. Dostanu k pití něco, co chutná jako Pangalaktický megacloumák a opravdu mi málem vyrazí mozek z hlavy. Sedím ale jen chvilku, jsem utahaný jako pes. Beru si jako každý správný cestovatel po galaxiích ručník a jdu spát. Cestou potkávám jednu moooc krásnou Slovenku s tělem i pohledem laně, ale jen se usměju. Usínám a myslím raději na vesmír a na metal.

--------------------------------------------------------
Sobota / Saturday

Ráno telefon s rodinou (ano, táta ještě žije!), hlava plná střepů a noha s křečovými žílami nateklá jako hlava Vogona. Připadám si opravdu ztracený a sám jako Arthur Dent na neznámé planetě. Nebývám zvyklý budit se do prázdna a tak mi přijde má postel/palanda hrozně studená. Radši provedu ranní očistu (kartáčkem 42 krát sem a tam), chvíli si představuji, jak by vypadalo laškování se Slovenkou a pak mě popadne šílenej hlad. Nojo, vždyť já zase, hlava dubová, pro samý metal a pivo zapomněl jíst. Tyhle podružný věci má u nás doma na starosti manželka, ale ta zde není, tak musím někde sehnat kus žvance.

Herci jsou úžasní, jeden dá bagetu, druhý housku se salámem. Dámy mají čokoládičky a to já rád. Jenže nechci působit jako vyžírka, tak se rozloučím, dostanu několik hubiček (ano, asi tak 42) a jdu se do Volyně pořádně najíst. Chvíli kroužím městem jako sup, nakonec zapluju do hospody U Pošů a narvu se k prasknutí (smažák rules a 5! kofol na ředění krve, uff - málem jsem kakal kostkovej cukr). Jdu zase na koupaliště.

IMPURITUM byli jednou z kapel na které jsem vyrazil a odměněn jsem byl poctivým, reálným starým death metalovým šílenstvím. Možná chyběla tma okolo a fanoušci byli celí leniví z minulého dne, ale pro mě se jednalo o jedno z nejlepších vystoupení festivalu. Perfektně gradující skladby, děs v očích a krev v melodiích. Takhle to má vypadat, přátelé. Rolling old school death metal with dark energy! Killer gig!DEMIMONDE - kosmonauti z hlavního města předvedli progresívní šílenství v přímém přenosu. Asi bych si dovedl představit větší pódium, bombastičtější scénu a vznešenější efekty, ale jinak se jednalo o velmi příjemné zvuky z jiné dimenze. Pár místních sice žbrblalo a nechápalo, ale já jsem hlava otevřená. Dobré to bylo. Very good and avant-garde dark progressive and nobly experimental work.BEHEADED jsou dokonalou esencí toho, co mám na death metalu rád. Brutální, s vynikajícími bicími, s dokonalým vokalistou. Navíc, s určitým temným a morbidním odérem ve skladbách. Vidím je znovu po týdnu a opět byli totálně zničující. Podobné kapely mají festivaly uzavírat jako hvězdy a ne hrát v brzkých hodinách. Chtěli jste dostat pěstí přímo mezi oči? Tak s BEHEADED jste měli možnost! Doslova vražedné vystoupení! Killer, brutal, maniacal and totally devastated concert!  I bow down humbly! Great!
MORKHIMMEL - budu kulantní - takhle to vypadá, když hrají punkáči death metal. Víc myslím dodávat netřeba. 
RAMCHAT - řekněme to opět neutrálně. Podobné styly jdou absolutně mimo mě. HELSLAVE - chladný severský melodický vítr z Itálie. Skandinávský nátisk, odhodlání, velké ledové srdce. Stoupl jsem si pod pódium a od začátku byl doslova stržen do mrazivého víru smrti. Ve vystoupení bylo vše - zástupy nemrtvých, dáma s kosou, hromady kostí i tuna tmy. The Hell have spoken again – powerfully and loudly. Break old bones, open stinky graves! It was music is for every true sexton! Swedish classic death metal gig which makes avalanches go! Pandora´s box has been open! The real cold massacre! 
Few questions – interview with death metal band from Italy - HELSLAVE.

IXXI švédský klasický studený black metal. QUASARBORN - thrash metal s velkou přidanou hodnotou. Vyloženě gurmánská záležitost, kterou jsem si neskutečně užil. Technika se potkávala s nářezy v přesně tom správném poměru, navíc "nepříjemně" ostrý vokál. Skvělý thrash! "DressAge" feels like just detonated hydrogen bomb. It was heavy, unbelievably pressurized and has a big chunk of energy. I had to admit that I was not expecting that and the reward is this concert which makes my bones crush. Thrash metal with high octane number! Excellent!
VALGRIND - hroby se otevřely, rakve popraskaly a jeptišky zalezly do černých děr. Z italského podzemí přijeli death metaloví maniaci, kteří vše srovnali se zemí. Byl jsem rozemlet na masokostní moučku, několikrát zakopán za hřbitovní zdí a exhumován, abych byl nakonec ukřižován hlavou dolů u místního kostela. Totálně šílené death metalové vystoupení. Vynikající! There was sacrificed another body on the altar of impiety. From the dark corners of underground came another reversal missionaries to this world. They are spreading burning fire, death and death metal. VALGRIND. For me totally excellent killer and dark concert with black sparks in songs! Hell!
ASSASSIN byli hlavní hvězdou večera. Jejich první album "The Upcoming Terror" z roku 1987 samozřejmě zbožňuji, ale pak už můj zájem o tuhle německou skvadru trošku ochladl. Nelze jí samozřejmě upřít zásluhy, jenže z těch se nedá žít napořád. Každopádně, pokud se naladím na nostalgickou vlnu, tak byli ASSASSIN skvělí, užil jsem si je, mám je odškrtnuté a o to šlo především, přátelé (nový vokalista Ingo mi ale moc nesedí). Good, solid and nostalgic concert for all old school maniacs!
OUTRE - ostatní prominou, ale konečně také pořádný black metal! Krakovští se představili v totálně skvělé formě. Z pódia se v nočních hodinách doslova valila žhavá černá láva. Bylo to naléhavé, skvěle zahrané, s rituálně laděnou náladou. Ve Volyni se náhle obětovalo temným silám, vzývaly se ozvěny ze záhrobí. Totální zlo! The concert cut me up and it became my guide on the other world. Light a candle, exhume old fair black metal! I  was enthuiastic and destroyed! Excellent dark cold black metal! Absolute cult!
MURDER INC.  - chtěli jste jít spát? Já tedy ne, protože tuhle partu si dám pokaždé hrozně rád. A bylo to opět masakrující. Thrash bez jakýchkoliv zábran, obezliček a příkras. Berounští jednoduše přišli, nasypali do nás několik hektolitrů pálivých a ostrých riffů a odešli středem. Tak se to má dělat, tak to má vypadat! Skvěle! MURDER INC. was like an old again open grave, liked reading from the old thrash metal textbooks. Take it or let it be! For me personally it was  great experience. Moldy thrash metal that opens the lids from the coffins! I was very satisfied.

Recenze/review - MURDER INC. - Povolení zabíjet (2016)

Znám se před internet s Italy HELSLAVE a VALGRIND. A tak chlapce učím pít fernet, říkat nějaká důležitá česká slova jako prdel a kozy. Mají to popletený a tak si vždycky objednávají kozy místo piva apod. Je to smršť, ale bylo to nutné, protože jsem dostal zase nálož triček a CD a byli jsme taky rádi, že se vidíme - nešlo jinak. 


Jsem utahanej jako dostihovej kůň. Někdy je cestování po metalu a galaxiích pěkně náročný, to vám povím. Mám pocit, že jsem ve stavu beztíže, někde v meziprostoru. Jasně, je to alkoholem, ale hlavně hudbou. Zažívám pocity totálního štěstí. Protože jsem si festival neskutečně užil. Jako vždy mě trošku mrzí, že už všechno končí. Sedíme skoro až do svítání. 

Čurám na náměstí ve Volyni a těch pár lamp mi k tomu krásně svítí. Chodím jako námořník, cesta mi tím pádem přijde nějaká dlouhá. Občas se zastavím, kouknu k nebi a chtěl bych si stopnout nějakou vesmírnou loď, aby mě vrátila zase o kousek zpátky v čase, opět do pátečního příjezdu. Klidně bych si všechno znovu zopakoval.

Lituji, že nejsem mladší, že jsem tu sám. Ale znáte to, cestování vesmírem a metalem není jen tak. Vyžaduje odhodlání, srdce a svědomitost. Občas mi přijde, že nás pravověrných už moc nezbylo. Mám z toho chvilku divnou náladu, ale zvednou mi ji usměvavé herečky, krasotinky umělkyně. Že já se nedal na divadlo. Zdá se mi o tom, že Země byla zničena ze stejného rozmaru jako ve Stopařově průvodci po galaxii. Zůstalo jen pár mých poznámek a fotek letících tmou. Zvláštní sen. 

Organizace - nemám připomínek, vše běželo jak na drátkách nebo jsem to tak já, jako fanoušek, vnímal.

Prostředí - zopakuji - úžasné, nikde žádné fronty, přijatelné ceny, kamenné záchody, koupaliště, pohoda.

Zvuk - připomínky bych občas měl, ale celkově velmi dobrý a krásně čitelný. Za mě spokojenost.

Lidi - návštěvnost si netroufám odhadnout (koukněte na fotky), ale čekal jsem víc. Skvělé bylo potkávat všechny známé i neznámé tváře. Asi takhle...holky byly krásný, pivo studený a muzika vynikající. Zdravím vás, přátelé a děkuji za pokec!

--------------------------------------------------------------
Neděle


Musím mít budíka, jinak bych nevstal. Protáhnu se, překontroluju, jestli jsem celej. Nic mě nebolí, ale to přijde až časem, až úplně vystřízlivím. Loučím se s ansámbly divadelníků z různých koutů světa, jsou na mě milí, jako bych patřil mezi ně odjakživa. Jsem pro ně ten od muziky, vyměníme si pár kontaktů. Kručí mi v břiše a tak dostávám na cestu ještě nějakou sušenku plnou cukrů a falešné čokolády. Pro mě je ale manou nebeskou, protože mám hlad jako vlk. Usednu na nádraží a dojde mi, že jsem si zapomněl na ubytovně foťák. Musím se vrátit, ujede mi vlak a usnu na lavičce. Probudí mě až dva kluci, metaloví skauti a jedeme do Plzně. V nádražce ještě jedno na rozloučeno (nebo dvě?) - bylo mi ctí!


Má vesmírná zastávka na festivalu ve Volyni se nadmíru vydařila. Velký dík a poklona patří pořadatelům, kapelám, fanouškům a všem, se kterými jsem se setkal. 

Speciální, něžně malebný pozdrav směřuje Hance. Rád jsem tě poznal kočenko, byla si překrásná a jsem moc rád, že mám takové fanynky. To víš, pro starého (42!) metalistu je velmi příjemné zažívat přízeň mladých žen:)). Děkuji za pozornost. Odpověď na otázku života vesmíru a vůbec už znáte - pro pomalejší - Ano je to 42! Ručník mám, dobrou náladu také. Asi si stopnu další loď. Doufám, že tam budou zase hrát metal!

OSTATNÍ FOTKY ZDE / OTHER PHOTOS HERE
- author of photos Jakub Asphyx

VIDEOS - omluvte sníženou kvalitu zvuku/ sorry for worse sound
https://www.youtube.com/user/jakubasphyx/videos-------------
Promotion!

info: http://www.mortifilia.cz/metal-madness/


info:

Share this games :

TWITTER