Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 25. srpna 2017

Home » » Recenze/review - PATHOLOGY - Pathology (2017)

Recenze/review - PATHOLOGY - Pathology (2017)


PATHOLOGY - Pathology
CD 2017, Comatose Music

for english scroll down please

Abych pravdu řekl, tak poslední vývoj, jakým se PATHOLOGY vydali, mi příliš nevyhovuje. Vkládání slammových chvilek do skladeb, k tomu stále víc stejné nápady mě nechávají povětšinou chladným. Je to samozřejmě pořád nářez, který bourá zdi, ale je to také monotónní přehrávání několika motivů stále dokola. Nezapírám kapele její zásluhy, ani přínos, jenže když mě tenhle typ death metalu zkrátka nebaví. Sedím tak u přehrávače, snažím se do alba dostat a stále se se mnou nic neděje. A to je špatně. Občasné kytarové výjezdy nic nezachraňují. Já vlastně ani moc nevím, co bych o novince psal, protože ve mě nevzbuzuje žádné emoce. Musím sice pochválit hutný zvuk, Mattiho stále víc zahnívající hlas, ale to je asi tak všechno, co mě napadá. Fanoušci si asi album "Pathology" užijí, budou ho velebit a já jim to samozřejmě přeji. Jen si říkám, jestli by kapela neměla celý ten vlastně stále jednolitý kus hluku něčím oživit. Vím, jedná se o styl a všichni to tak vlastně chtějí. Moje maličkost u toho ale nebude. Takže přátelé, užijte si nové, znovu pořádně agresivní PATHOLOGY! Určitě vám dobře poslouží. Do této desky jsem se nedostal ani po dvou měsících opětovných poslechů. Tak nevím, kde je chyba:)).Asphyx says:

To be honest, the latest developments of PATHOLOGY are not the best fit for me. Inserting slamming moments into songs, more and more similar ideas – all of this leaves me without any interest. Of course, it is still a massacre which breaks walls. However, the monotonous songs which just mix the same motives over and over again. I do not deny that this band has a lot of deserving and acquisitions but personally, I just do not like this kind of death metal. So I sit by the CD player, trying to get into this album but nothing is happening. And that is not good. Although there are some guitar drives, it does not save the whole album. 

I do not really know what to write about this new album because there are no emotions in me. I have to praise the dense sound, Matti´s mouldy voice but that is all what I can think about. I think that if you are a fan, you will enjoy “Pathology”. You will praise the album and that is good. I am just thinking that this band should spice their music a little bit. I know, this is a style and everybody wants it like this. But not me. So friends, enjoy new and very aggressive PATHOLOGY! It will do a good job for you. I have not got into this album even after 2 months. So, I do not know where the problem is.:)


Track list: 
1. Lamentation
2. Dolorous
3. Litany
4. Servitors
5. Dissevered
6. Putrescent
7. Doth
8. Shudder
9. Opprobrium
10. Vermilion

Line up: 
Matti Way - Vocals (ABOMINABLE PUTRIDITY, ex-DISGORGE, LITURGY A.D.)
Dave Astor - Drums, Vocals (ex-CATTLE DECAPITATION)
Tim Tiszczenko - Guitars (BEING KILLED)
Par Olofsson (IMMOLATION, DEEDS OF FLESH, ABOMINABLE PUTRIDITY, DEVOURMENT)

Share this games :

TWITTER