Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

úterý 22. srpna 2017

Home » » Recenze/review - SATAN´S HALLOW - Satan's Hallow (2017)

Recenze/review - SATAN´S HALLOW - Satan's Hallow (2017)


SATAN´S HALLOW - Satan's Hallow
CD 2017, Underground Power Records

for english scroll down please

Už dávno posuzuji hudbu hlavně podle předané energie a emocí. Zavírám se do svého pokoje, nechávám ji na sebe působit, abych pak usedl a sepsal pár řádek. Někdy to jde samo, občas se trápím, ale u nové desky amerických SATAN´S HALLOW jsem byl uhranut již od prvního tónu. Novinkové album je totiž přesně tou krásně chladivou esencí všeho, co mám na metalu jako takovém rád.


SATAN´S HALLOW si na nic nehrají, nic nepředstírají, nejsou patetičtí. Jdou rovnou na věc, nasypou do nás pravý nefalšovaný heavy metal ve stylu toho nejlepšího z NWOBHM. Kapela nepotřebuje žádné podpůrné prostředky v podobě přehnaných aranží. Místo toho raději vymyslí dobrý riff, studenou melodii, případně přidá ještě víc na obrátkách. Samostatnou kapitolou je zpěvačka Mandy, která vládne přesně tím druhem řezajícího hlasu, který si prostě musíte zamilovat. A to považte, ženské za mikrofonem zrovna nevyhledávám.Do hlavy se mi vkrádá při poslechu "Satan's Hallow" neustále myšlenka, že už jsem dlouho neslyšel takto energické, magické heavy metalové album. Staří bardi sklánějí hlavu a je třeba dát prostor mladé krvi. Napadá mě lehká paralela s kapelou NIGHT DEMON. Ti také, jako SATAN´S HALLOW, dokáží napsat skvělou skladbu, předat potřebné množství energie a ještě člověk odchází od své hi-fi věže s obrovským úsměvem na tváři. Vadit někomu může nepůvodnost materiálu, ale přátelé, ruku na srdce, kolik dnes znáte originálních kapel, které posouvají metal někam dál? Pokud tedy máte rádi třeba takové ANGEL WITCH, HOLOCAUST nebo TOKYO BLADE, neváhejte ani chvilku. Tohle album vás totiž přenese do jiného, lepšího světa. Hraje se v něm jen poctivý heavy metal, pivo teče proudem a holky jsou neskutečně krásný. Vynikající, dravé, jiskřivé album, kterému se klaním až k zemi!Asphyx says:

I have been comparing music mainly according to the energy and emotions which it transmits. I close the door to my room and I let the music do things to me and then I put it on a paper. Sometimes is it easy but there are times when I suffer. But with the new album by American SATAN´S HALLOW I was absolutely bewitched since the first tone. The new album is the beautiful essence of everything I like about metal. 

SATAN´S HALLOW do not play any games, they do not pretend, they are not pathetic. They go straight to the thing, they fill in the real metal in style of the best from NWOBHM. The band does not need any support manners like overplayed arrangements. Instead, they make up a really good riff, cold melody or they add more and more power. The singer Mandy is the separate chapter of this band. She has the right cutting voice which you have to love. And please note that I am not the fan of woman behind the microphone. 

While listening to “Satan´s Hallow” there is always the thought in my head that I have never heard such an energetic and magic heavy metal album. Older bards are bending their head and they have to be careful about some young blood. I think about a slight parallel with NIGHT DEMON band. They also (just like SATAN´S HALLOW) can write an amazing song, pass a great portion of energy and after listening you are leaving the room with a big smile on your face. Some people might not like that their material is not original but friends, let´s be honest how many original bands do you know who add something new to death metal? So if you like bands like ANGEL WITCH, HOLOCAUST or TOKYO BLADE, then do not hesitate for a minute. This album will bring you to another and better world. And in that world sounds only real heavy metal, there is a lots of beer and girls are amazingly hot. Excellent, horny sparkling album that I bow down to!

Tracklist:
1. Reaching For The Night
2. Choir Of The Cursed
3. Hot Passion
4. Black Angel
5. Satan's Hallow
6. The Horror
7. Moving On
8. Still Alive
9. Beyond The Bells

band:
Mandy Martillo - Vocals /
Von Jugel - Guitar /
Steve Lethal - Guitar /
The Bar - Bass /
Glock 43 - Drums

Share this games :

TWITTER