Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 1. září 2017

Home » » Recenze/review - ALICE COOPER - Paranormal (2017)

Recenze/review - ALICE COOPER - Paranormal (2017)


ALICE COOPER - Paranormal
CD 2017, earMUSIC

for english scroll down please

Od malička, když mě poprvé vzala má babička do cirkusu, tak nemám rád klauny. Možná bych spíš řekl, že jsem na ně alergický. S výjimkou jednoho slavného - ALICE COOPERA. Tenhle starý pán totiž umí vykouzlit zábavnou show plnou skvělých, jak hudebních, tak vizuálních zážitků. Letos s dlouhou odmlkou a nebývale pestrým novým albem "Paranormal". Nahrávkou, na kterou se mistr snažil narvat to nejlepší, co ze sebe dokáže dostat.

Nutno rovnou říct, že mám z novinky poměrně radost. Nedá se říct, že by mě učarovala hned na první poslech, ale cestu jsem si k ní nakonec našel. ALICE COOPER se vrací ke svým hard rockovým kořenům, občas přidává až glamové vypalovačky, ale hlavně, pořád je cítit, jak ho baví zpívat. Hostování Larry Mullena (U2) potěší, ale nezdvihne ze židle. O hodně víc mě zaujal Billy Gibbons (ZZ TOP) a Roger Glover (DEEP PURPLE). Jejich hra nijak neruší, spíše doplňuje a výsledkem je zajímavý zážitek.


"Paranormal" je deskou, která asi příliš mladých posluchačů nezaujme. Je nahrána hezky postaru, poctivě (přizván věrný souputník Bob Ezrin), bez jakýchkoliv zbytečností. Všechno mi sedí tak nějak v přirozené symbióze pohromadě, sice bez výraznějších motivů a "hitovek", ale o to víc mě album baví. Stárnout se musí umět se ctí a mistrovi se letos podařilo vydat nahrávku, za kterou se nemusí rozhodně stydět. Horory v této podobě si dám vždycky s chutí, i když je pravda, že "Paranormal" poslouchám převážně bez bonusů, které mi příliš nevoní (zvukově). Mám raději surovější, neučesanou podobu písní ALICE COOPERA a občas mi určitá "načančanost" zajede do uší jako ostrý nůž. Ale bez toho by nebyla tahle legenda legendou. Takže přátelé, pokud máte chuť na starý horor v podání jednoho z nejpovolanějších, tak neváhejte. Úplně před sebou vidím auto kino, tunu pop cornu, hezkou blondýnku s pěkným zadkem vedle sebe...přeji příjemný zážitek!

Asphyx says:

Since I was a boy when I grandma took me to the circus for the first time, I do not like clown. Or I would rather say that I am allergic to clowns. Except from one famous one – ALICE COOPER. This old man can create an enjoyable show full of great music and visual moments. This year with a long pause and unusually colourful new album “Paranormal. It is an album where the master tried to put the best he could. 
I need to say that I am quite happy about this album. I cannot say that it absolutely killed me for the first hearing but in the end I found my way to it. ALICE COOPER came back to his hard rock roots and he sometimes adds glam songs but most importantly you can feel that he still like singing. On the album you can hear Larry Mullen (U2) and that is really nice but it won´t make up jump up. I more like Billy Gibbons (ZZ TOP) on this album and Roger Glover (DEEP PURPLE). Their music does not disturb it rather fill in some gaps and the result is an interesting experience. 

“Paranormal” is an album which will not interest many young listeners. It is recorded in the good old way, real (Bob Ezrin did that) without any unnecessary things. Everything somehow fits in natural symbiosis without any more significant motives and “hits” but that is why I like it so much. You have to know how to age, you have to do that with honour and this master did it very well when he released this album which will not make him be ashamed. Those kinds of horrors are my favourite although it is true that I do not really listen to the bonuses from “Paranormal” because they do not suit me (in case of sound). I like more raw songs by ALICE COOPER and sometimes the “not messy parts” go into my ears like a sharp knife. But without that the legend would not be a legend. So my friends, if you want to listen to an old horror which was done by one of the best, do not hesitate. I just see myself in the car cinema, having a ton of popcorn, nice blonde girl with a beautiful butt next to me…I wish you a nice experience!Tracklist:
01. Paranormal (feat. Roger Glover)
02. Dead Flies
03. Fireball
04. Paranoiac Personality
05. Fallen In Love (feat. Billy Gibbons)
06. Dynamite Road
07. Private Public Breakdown
08. Holy Water
09. Rats
10. The Sound of A
11. Genuine American Girl
12. You and All of Your Friends
13. No More Mr. Nice Guy (Live In Columbus)
14. Under My Wheels (Live In Columbus)
15. Billion Dollar Babies (Live In Columbus)
16. Feed My Frankenstein (Live In Columbus)
17. Only Women Bleed (Live In Columbus)
18. School's Out (Live In Columbus) 

band:
Alice Cooper - zpěv
Ryan Roxie - kytara
Tommy Henriksen - kytara
Nita Strauss - kytara
Chuck Garric - baskytara
Glen Sobel - bicí

Share this games :

TWITTER