Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

sobota 2. září 2017

Home » » Recenze/review - BENEATH - Ephemeris (2017)

Recenze/review - BENEATH - Ephemeris (2017)


BENEATH - Ephemeris
CD 2017, Unique Leader Records

for english scroll down please

Do mého srdce se vkrádá strach. Jsem zavřený, opuštěný ve staré kobce. Výslech začíná každý večer přesně v šest. Přiváží mě na zeď, mučí pestrou paletou nástrojů a k tomu mi pouští novou desku islandských BENEATH. Směju se jim do očí, protože jejich nové album "Ephemeris" vyváží všechny zažívanou bolest. Ano, takhle má znít brutální death metal!

Islanďané jsou skvělí muzikanti, kteří perfektně ovládají své nástroje. To dnes ale umí spousta lidí. Jenže jenom někteří dokáží složit dobrou skladbu, která má hlavu a patu, která postupně graduje, má v sobě sílu a pořádnou energii. Už při prvních setkáních s novou deskou to vypadá, že jsem propadl peklu. Album je totiž neskutečně uvěřitelné, má v sobě spoustu tlaku, neklidu, šílenství. 


BENEATH dále rozvíjejí hudbu, kterou tvoří třeba takoví HOUR OF PENANCE, NILE, ORIGIN, DYING FETUS, DECREPIT BIRTH, SPAWN OF POSSESION, PSYCROPTIC, DEEDS OF FLESH, DEICIDE. Navíc přidávají svůj vlastní obličej, výraz, díky kterému je ihned poznáte mezi ostatními. Líbí se mi kombinace valivějších, skřípajících pasáží a pak rychlé devastující nástupy. Je slyšet, že pánové u skládání opravdu přemýšleli. Nahrávka se pro mě stala postupně jednou z nejhranější v rámci stylu. Obsahuje v sobě totiž obrovské množství temné energie, která je do skladeb doslova napěchována. Songy nepostrádají zapamatovatelné riffy a pestrou paletu zlých nálad. Těším se znovu do své kobky, těším se na další mučení, těším se na další poslech. Osobně řadím desku "Ephemeris" mezi špičku letošních brutálně death metalových alb. Masakr!


Asphyx says:

There is fear in my heart. I am closed, abandoned in an old cell. The hearing begins every evening right at 6. They bring me to a wall, torture me with a wide variety of instruments and they put on the new album by Icelandic BENEATH. I am laughing right into their faces because their new album “Ephemeris” brings out the pain which every one of us feel. Yes, this is how brutal death metal should sound!

Those Icelanders are great musicians who perfectly control their instruments. But a lot of people can do that today. But not everyone can compose a good song which has some meaning and graduates, has a power and great energy. Even with first meetings with the band it seemed that I absolutely failed to the hell. This album is incredibly believable, has a lot of pressure, restlessness and insanity. 

BENEATH continues with their music which is quite similar to HOUR OF PENANCE, NILE, ORIGIN, DYING FETUS, DECREPIT BIRTH, SPAWN OF POSSESION, PSCROPTIC, DEEDS OF FLESH, DEICIDE. In addition, they add their own face to it and thanks to that you can recognize them among others. I like the combination of more rolling, screaming passages and then the fast graduating onslaughts. You can hear that those gentlemen really thinks while they are composing. The new album is one of the most played in my collection (in case of this style). It contains a great amount of dark energy and the songs are filled with it. The songs do not lack of memorable riffs and colourful palette of bad moods. I am looking forward to go to my cell, to the new torture, to the next listening session. Personally, the album “Ephemeris” is for me on the top of brutal death metal albums. Massacre!


Tracklist:
1. Constellational Transformation
2. Eyecatcher
3. Ephemeris
4. Alignments
5. Guillotine
6. Cities Of The Outer Reaches
7. Medium Obscurum
8. Amorphous Globe
9. Multiangular

band:

Benedikt Natanael Bjarnason - vocals

Jóhann Ingi Sigurðsson - guitar
Unnar Sigurðsson - guitar
Magnús Halldór Pálsson - bass

Share this games :

TWITTER