Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

sobota 2. září 2017

Home » » Recenze/review - MY REGIME - Deranged Patterns (2017)

Recenze/review - MY REGIME - Deranged Patterns (2017)


MY REGIME - Deranged Patterns
CD 2017, Scarlet Records

for english scroll down please

Promiň mi mou nevěru, ale pozvání na rande od Smrti se zkrátka neodmítá. Vzali jsme se za ruce, já zmražený už prvním dotykem a vydali jsme se na dlouhou pouť bez konce. Tančili jsme za zvuků pravého thrash metalu náročné tance, spávali jsme na chladných kamenech. Nebylo návratu.

Poslouchám druhé dlouhohrající album švédských MY REGIME a neustále dokola si říkám, že přesně v této podobě mi dělá thrash metal nejlépe. Je to nářez, masakr, ale zároveň je tvorba těchto šílenců doslova protkána melodiemi a nadšením. Možná to tak při prvních posleších nevypadá, ale album časem doslova uzrálo v dokonalý celek.Toulám se undergroundem již dlouhá léta a vybírám si pro sebe jen ty nejshnilejší kousky kovu. MY REGIME mě svoji tvorbou přesvědčili. Novinka má v sobě totiž přesně ten správný poměr ostrosti, chladu a šílenství, které mám u hudby tolik rád. A hlavně - album poznáte mezi stovkou podobných hned na první poslech. Hudba "Deranged Patterns" má v sobě až zvláštně přitažlivou náladu, je jiskřivé, energické, zahrané s nadšením. Nahrávka je velmi propracovaná, se skvělým zvukem a vokalistou. Musíte u ní přemýšlet, abyste ji plně ocenili, ale když ji dáte čas, odmění vás skvělým zážitkem. O vlivech psát nebudu, obrázek si udělejte sami, tuhle desku je totiž nejlepší na sebe nechat jen tak působit. Vyzve vás na dlouhý výlet bez konce a vy budete pařit až do vyčerpání. Pokud thrash metal, tak v tomto provedení, prosím! Vynikající záležitost! Studená a ostrá zároveň!


Asphyx says:

Forget me, but I cannot decline the invitation for a date from Death. We hold hands, I was frozen with the first touch, and we went on a long journey without any ending. We danced with the sounds of real thrash metal, demanding dances, we slept on cold stones. There was no returning back. 

I listen to the second long-played album by Swedish band MY REGIME and I think to myself that this is how I want thrash metal to be. It is a massacre but at the same time those madmen´s work is filled with melodies and enthusiasm. It might not look like that when you listen to it for the first time but this album will age in a perfect whole. 

I have been in the underground world for a long time now and I always choose the most rotten bits of metal. MY REGIME convinced me with their work. It is because this album has the right amount of sharpness, coldness and madness which I like so much in music. And the most importantly – you will recognize this album when you hear it although there are hundreds of similar ones. The music of “Deranged Patters” has very attractive mood, it is sparkly, energetic and played with enthusiasm. This album is very well worked-out, has a great sound and vocalist. You have to think while listening to fully appreciate this album, but when you give it enough time, it will award you with a great experience. I don´t want to write about inspirations and influences, you have to think about it for yourself. This album is the one where you have to let it play to you. I will take you to a long endless journey and you will be dancing till you die. So if you want thrash metal, this is for you! Excellent album! Cold and sharp at the same time!


Tracklist:
01. Deranged Patterns
02. Time Slipping out of Tune
03. Rays of Grey
04. Off to War
05. I Am
06. The Sound of Dying Dreams
07. Nervous Fort
08. The Smiling Dog
09. The Cage
10. Silver
11. Surreal Reality

band:
Spice - Vocals, Rhythm & Lead Guitar,
Bob Ruben - Drums,
Marvin Kairenius - Lead Guitar,
Alexander Sekulovski - Bass


Share this games :

TWITTER