Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 1. září 2017

Home » » Recenze/review - NADIMAC - Besnilo (2017)

Recenze/review - NADIMAC - Besnilo (2017)


NADIMAC - Besnilo
CD 2017, Xtreem Music

for english scroll down please

Srbská thrash crossoverová úderka letos vydala album, které jsem si pouštěl hlavně ve chvílích, kdy jsem měl velmi dobrou náladu. Jejich mix energie, nadhledu a kritiky společnosti, totiž přesně zapadal do mých pátečních nálad. Takhle cestou z práce, když chcete hodit za hlavu celý pracovní týden, se mi osvědčili nejlépe.

Hudebně si sice nejedná o nic nového, ani převratného, ale hodně zde dělají texty. Pro našince je dobré, že jsou zpívány v rodné řeči a spoustě slovům lze velmi dobře rozumět. NADIMAC jsou rebelové z podstaty, kteří nenechají na ničem niť suchou. Tahle deska se opravdu povedla.
Z "Besnilo" cítím směs EXODUS, MALEVOLENT CREATION, punku, crossoveru a šílenství. Tohle je kapela do malého klubu, kde všichni tančí až do úplného vyčerpání. Líbí se mi velké nadšení, taková ta správně ostrá jiskra, kterou z desky cítím. NADIMAC jsou zkrátka jiní, odlišní od ostatních a to se v dnešní době nadprodukce cení více, než cokoliv jiného. Některé momenty jsou správně "bolestivé" a "nepříjemné". Přesně v téhle podobě bych si představoval páteční večírek. Volume pořádně doprava, hektolitry piva a nic neřešit. Vypadá to, že v Srbsku umí vzít thrash metal za ten správný konec. Album, které roztančí i mrtvého! Velmi dobře!Asphyx says:

Serbian thrash crossover strike released an album this year which I played when I was a in very good mood. Their mix of energy, horror and criticism of the society exactly fits into my Friday moods. When you go from work, when you want to put the whole working week behind you – that is when you want to listen to this album.

Musically this album is not new nor revolutionary. But what does it for me are the lyrics. It is good for natives because you can understand the lyrics and also there is a lot of words you can understand. NADIMAC are rebels from their nature. This album is good. 

I can feel a mixture of EXODUS, MALEVOLENT CREATION from “Besnilo” and also a mixture of punk, crossover and madness. This band fits the best in a small club where everyone is dancing until total exhaustion. I like the enthusiasm, the kind of sharp spark I feel when I listen to this album. NADIMAC are different, different form the others and we have to appreciate this in today´s world more than anything. There are some nicely “hurtful” moments which are “bad”. This is how I want a Friday party to be. Put the volume up, give me hectolitres of beer and just let me be. It seems that in Serbia they know how to play the real thrash metal. This album will make dead person dance! Very good!


NADIMAC members
Danilo "Daca" Trbojevic - vocals
Stefan "Cora" Corovic - guitars
Marko "Zec" Pavlovic - bass

Dragan "Dragance" Ristic - drums
 
FULL TRACKLISTING with English translations
1. Uvod u Besnilo (The Indignation Echo)
2. Palikuca (Flaming Vendetta)
3. Jednom Nogom u Gradu (Escapism Against Modernism)
4. Kapitalizam je Kanibalizam (Capitalism is Cannibalism)
5. Revolucija u Izlogu (Shopping Revolution)
6. U Podrumu Žute Kuce (Organ Market Basement)
7. Anatomija Poslušnosti (Anatomy of Obedience)
8. Analni Ovcar (Anal Shepherd)
9. Teraj se u Kurac (Go Fuck Yourself)
10. Prvi Put sa Kevom na Šemu (My Mum's Drugs)
11. Rodjen u Ofsajdu (Nesportski Dan) (Born in Offside [Anti-Sport Day])
12. Zemlja Povraca (Mother Earth is Vomiting)
13. Crna Štampa (Diarrhea Newsweek)
Share this games :

TWITTER