Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 13. září 2017

Home » » Recenze/review - WARBEAST - Enter the Arena (2017)

Recenze/review - WARBEAST - Enter the Arena (2017)


WARBEAST - Enter the Arena
CD 2017, Housecore Records

for english scroll down please

Občas se mi stává, že mě někdo vyvrhne bez umrtvení. Narkóza není potřeba a řezání do živých tkání vůbec nebolí. Poslouchám totiž novou desku amerických šílenců WARBEAST. Jejich novinka "Enter the Arena" je pro mě dostatečnou narkózou.

Album produkované samotným Philipem Anselmem řeže jako rezavý nůž. Jakoby do mě někdo zarazil ostré hroty hřebů, spálil ohněm a popel pak nasypal do mlýnku na maso. Přátelé, máme co do činění s vysoko rychlostním thrashem. Poslouchám album stále dokola a začínám věřit na posmrtný život v pekle!"Enter the Arena" je odpálenou náloží ve stylu EXHORDER, RIGOR MORTIS, SLAYER a samozřejmě střepinami podobnými těm, které kdysi byly vypáleny samotnou PANTEROU. Líbí se mi výjezdy ve stylu SLAYER, ale hlavně obrovský tlak, síla, která z nahrávka doslova sálá na všechny strany. Kapela nám překládá výbušný, destruktivní thrash metal, u kterého se rozhodně nudit nebudete. Přidávám stále hlasitost, mám sto chutí vyrazit ven a rozbít obličej všem hajzlům. Deska má na mě až terapeutické účinky, je neurvalá, šílená, nekompromisní, naléhavá, maniakální. S dobrým zvukem, skvělými hráčskými výkony a vokalistou, který vám svým hlasem vytrhá vlasy i s kořínky. "Enter the Arena" připomíná start rakety. Stojíte v plamenech a čekáte, kdy vám ten tlak urve hlavu. Thrashové album, které vás vyvrhne bez umrtvení! Skvěle!Asphyx says:It happens to me sometimes that someone hurts me without any anaesthesia. Narcosis is unnecessary and cutting into tissues does not hurt. It is because I am listening to the new album by American madmen WARBEAST. Their new album “Enter the Arena” works as an anaesthesia enough for me. 

This album was produced by Philip Anselmo himself and it cuts like a rusty knife. It feels like someone put sharp spikes into my body, burn me with fire and my ashes was poured into a meat grinder. Guys, we are dealing with high-speed thrash. I listen to this album over and over and I am starting to believe in the afterlife in hell!

“Enter the Arena” is a fired bullet in the style of EXHORDER, RIGOR MORTIS, SLAYER and of course it is like fragments similar to those which were once fired by PANTERA itself. I like the pushes in the style of SLAYER but most importantly I love the great power and pressure and this album has a lot of them. This band gives us an explosive, destructive thrash metal which will not let you to be bored. I still add some volume and I want to go outside to smash faces of all bad men. Today, this album has therapeutic effects on me – it is unstoppable, crazy, uncompromising, urgent and manic. It has a good sound and great instruments and vocal performances. The vocalist will make you pull out your hair with roots. “Enter the Arena” seems like a rocket launch. We are standing in the flames and waiting for the pressure to cut our heads. Thrash album which will kill you without any anaesthesia! Great!Tracklist:
1. Centuries of Poisoned Soil
2. Punishment for Gluttony
3. Orchestration of Violence
4. Maze of the Minotaur
5. Hitchhiker
6. Chemicals Consuming
7. Enter the Arena
8. The Scalping
9. Conjuration with the Devil
10. Ancient Hate

Line Up:
Joe Gonzalez - Drums (Philip H. Anselmo & the Illegals, Superjoint, ex-Texas Metal Alliance, Metatron Nganga, ex-Demonseed)
Scott Shelby - Guitars (ex-Gammacide, ex-Texas Metal Alliance, ex-Thor (live), ex-Malignancy, ex-Rotting Corpse, ex-Cauldron, ex-Hammer Witch, ex-Hazardous Waste, ex-Null & Void, ex-The Scaccianators)
Bruce Corbitt - Vocals (ex-Malignancy, ex-Rigor Mortis, ex-Texas Metal Alliance, ex-K.O.D., ex-The Scaccianators, ex-Wizards of Gore)
Lyric Ferchaud - Bass
Drew Shoup - Guitars (Blakk Mantra)

Share this games :

TWITTER