Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 15. září 2017

Home » » Rozhovor - MASACHIST - Tématem našich textů je život a smrt, ale smrt převažuje.

Rozhovor - MASACHIST - Tématem našich textů je život a smrt, ale smrt převažuje.


Rozhovor s polskou death metalovou kapelou MASACHIST.

Odpovídal Mariusz "Thrufel" Domaradzki. 

Přeložila Duzl, děkujeme!


Ave MASACHIST! Poslouchám vaši letošní novinku „The Sect (Death REALigion)“ už nějaký čas a pořád v ní objevuji pro sebe nové a nové kousky temnoty. Přiznám se, že jsem od vás čekal dobré řemeslo, ale že mě takhle rozsekáte, tak to ne. Album se podle mě opravdu povedlo. Jaké máte reakce od fanoušků, co recenze?

Zdravím tebe i všechny ostatní co tohle čtou. Díky za tvůj zájem. Jsem opravdu rád, že se ti album líbí. Zatím je " The Sect" přijímáno velmi dobře, i když zatím nebylo doposavaď nikterak hojně propagováno. Ale pracujeme na tom a doufáme, že si získá uznání, které si zaslouží. Nicméně je potřeba si uvědomit, že na dnešní scéně je spousta kapel a všechny se snaží zaujmout. My jen děláme svou věc a hrajeme hudbu, která nás těší. Pro mě osobně je tohle album velmi dobré a z dnešního pohledu považuji tohle album za naše nejlepší.


Jakým způsobem u MASACHIST vnikají nové skladby? Jak probíhá samotný proces tvorby nového materiálu? Kdo je autorem hudby? 

Stalo se to velmi jednoduchým, jako nikdy předtím. Konečně jsem se spřátelil s počítačem a dělám všechna dema doma na laptopu. Objevil jsem "Ezdrummer 2" a ukázalo se, že je to velmi užitečný nástroj pro skládání bicích. Touhle metodou mi trvalo složit album poměrně krátkou dobu, možná něco kolem třech měsíců. Mnohem těžší bylo potom upravit skladby s Darayem. Proběhlo mnoho zkoušek a spoustu věcí jsme museli přehodnotit. Myslím, že to můžete slyšet na albu. Nebyla to žádná souhra náhod, ale pracovali jsme tvrdě, aby všechno sedělo tak, jak má.


Skvělý je zvuk celé nahrávky. Je temný, studený a ostrý zároveň. V jakém studiu jste album nahrávali? Mluvili jste jako kapela do výsledného zvuku, masteringu? 

Opět jsme využili Monroe Studio, které patří našemu kytaristovi Arovi. Je to super místo v neobydlené zóně, takže tam nic neruší. A navíc je profesionálně vybavené. Tam jsme nahráli hlavní kytary a bicí. Basa byla nahrána u Heinricha v Krakově. O mix a mastering se postaral osobně Aro. Musím říct, že to je to, co nám zabralo většinu času. Měli jsme okolo stovky různých mixů, které jsme vyzkoušeli a tak to pokračovalo do nekonečna, dokud jsme se nerozhodli pro ten pravý. To je jedna z nevýhod nahrávat ve studiu u kamaráda.

Kdo je autorem textů a o čem pojednávají? Kde pro témata berete inspiraci? 

Hlavním textařem je Michal Spryszak, který s námi spolupracuje už léta. Máme taky dva texty, které napsal Ataman Tolovy, který s náma spolupracoval na předchozím albu "Scorned". Tématem je život a smrt, ale smrt převažuje. Hlavní je, že texty pasují na muziku, takže zatímco předchozí album jsme experimentovali s tématy ( jako například na "Scorner", kde většina textů je inspirována "Bushido kódem" ), tentokrát jsme zkusili to udělat jednoduché a brutální, jako na death metalových albech z počátku devadesátých let. Možná Atamanovy texty jsou trochu rozdílné, ale myslím, že to dělá album zajímavější a různorodější.


Vždycky jste měli úžasné obaly svých desek. Zakládáte si hodně na tom, jak má album, cover vypadat? Kdo je autorem obalu novinky „The Sect (Death REALigion)“?

Díky, taky si myslim, že se to velmi povedlo. Tentokrát se o obalu vedou trochu řeči s ohledem na starou školu. Ale myslím, že každý kdo se zajímá o metal , tak ve škole v nějakých nudných hodinách kreslil lebky a kosti. Mohla by to být teda prostě jen nostalgie a touha po našem dávno ztraceném dětství hahaha. Autorem je můj přítel Andrzej Long Zdrojewski - známá postava na scéně. Kdysi hrál v Azarath, kde jsem ho pak nahradil, když jsen s nimi chvíli hrál. V poslední době se moc hudbě nevěnuje, ale prostě se tomu nedá utéct. A vedle nového obalu je zodpovědný i za naše logo.

Hrajete typický, klasický starý death metal. Nikdy jste z téhle cesty neuhnuli, jste „ortodoxní“. Osobně je to jeden z důvodů, proč se mi vaše tvorba tolik líbí, ale nelákalo tě někdy zkusit hrát něco trošku jiného, nějak tvorbu MASACHIST ozvláštnit?

Rozhodně máme kořeny staré školy, ale dovolím si říct, ze používáme staré metody k propašování něčeho nového. Myslím ,že máme velmi různorodý způsob, jak songy skládáme. Například si porovnej "Distant Horizon" a "Our Light". První je zvuková bouřka, zatímco druhé má klasickou strukturu. Neexistuje na to žádný předpis a myslím, že to je to, čím se lišíme od ostatních. Navíc máme pomalé a těžké skladby a to taky není běžné mezi death metalovými kapelami. Vždycky zkoušíme trochu experimentovat, ale prostě nechceme dosáhnout takového zvuku, že už nebudeme znít jako death metal.


Často slýchávám na koncertech v Čechách, jak lidé nechodí, jaká je malá návštěvnost. Zajímalo by mě, jakou máte vy zkušenost z Polska? Pro nás jste velká země se spoustou kapel, promotérů. Jezdí k vám často skupiny, které naší malou zemi na turné vynechají. Chodí se u vás na death metalové koncerty? Máte raději kluby nebo větší festivaly?

Opravdu nerad navštěvuji velké festivaly. Nenávidím způsob, jakým se tam lidé chovají a to včetně mě.Takže se tomu snažím vyhýbat. Víš jak, teoreticky je všechno super, ale v realitě si to neužiješ tak, jo malý koncert v zapáchajícím klubu. Krom toho já mám rád krátké koncerty - ne víc jak tři kapely. Je důležité nad hudbou rozjímat, stejně tak, jako potkat se s přáteli, pokecat s nimi a zapařit. Ale na velkých festech je to většinou hlavně o chlastu. A nemůžeš tedy opravdu ocenit hudbu, když jsi totálně ožralý. To je důvod proč opovrhuji lidmi, kteří se chovají tímto způsobem.

Co se týče návštěvnosti, situace je tu stejná. Příliš mnoho koncertů, takže lidi si musí vybírat. Když jsem byl v Německu v roce 2000, nechápal jsem , proč na undergroundové koncerty chodí tak málo lidí, ale oni jich tam měli tolik, že byli prostě přesyceni. Nyní má každý fanoušek i svou vlastní kapelu a ty se musíš opravdu snažit, aby si tě všimli. Já s tím nemám problém, jelikož jsem byl aktivní na scéně v lepších časech a to na přelomu století a v předchozích 10ti letech, takže si nemůžu stěžovat. Mám úžasné vzpomínky a cítím se být naplněný... a fanoušky oceněný. Nyni mám Masachist, což je pro mě velmi důležitá kapela.


V současné době si většina lidí nová alba stahuje z internetu a používá jen jeho digitální podobu. Jak vidíš tuhle problematiku ty? Zajímal by mě tvůj pohled jako muzikanta.

Nemám s tím žádný problém. "Old school" fandové si koupí CD, protože jsou tak zvyklí, mladí už ne. Také stahuji spoustu muziky, nebo streamuju na platformách jako Spotify a Tidal. Je to velmi pohodlné. Pro kapely je v dnešní době důležitější underground - měli bychom kupovat jejich merch a podporovat je. Je super, že se o to kapely začaly zajímat a mají spoustu výborných designů a vysoce kvalitního oblečení.


V poslední době začíná spousta mladých kapel znovu hrát „old school death metal“. Většině to moc nejde, ale pár nových, slušných kapel, které pochopily, o čem to je, se najde. Máš nějakou oblíbenou, u které si myslíš, že má na to, „oživit staré časy“?

Byla tady taková kapela, ale myslím, ze se rozhodli to vzdát - Obliteration. Měli dobrý materiál. Taky tady byli Repugnant s jejich prvním debutovým albem, ale zahraniční slávy dosáhli s Ghost, což se pro ně stalo důležitější. Ale Ghost mám taky rád. Je to takový zpomalený Mercyful Fate, takže dobrý. Poslouchám spoustu dobré muziky, ale nic co by mě v poslední době rozsekalo. Samozřejmě je tady polská Mgła, ty si poslechnu často, ale to není death metal.

Jsou nějaké desky, které tě v poslední době oslovily? 

Ano, samozřejmě. Danny Brown, Denzel Curry, Run The Jewels, Suicideboys. Ale nepouštěj si to - je to rap!


Znáš, posloucháš nějaké kapely z České republiky? 

Nemůžu říct, že bych ty kapely poslouchal, ale znám Master's Hammer, Root, Krabathor (v roce 1999 jsme s nimi s jednou z mých kapel jeli turné) a Malignant Tumour.

Co chystají MASACHIST v nejbližších měsících? 

Tak hlavně propagaci alba, odehrajem nějaké koncerty a pravděpodobně taky práce na novém materiálu. Doufám, že se albu dostane větší pozornosti a bude oceněno opravdovými death metalovými maniaky.

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu prodaných nosičů, stovky šílených fanoušků a tuny dobrých nápadů.

Diky a ať se daří s "Deadly Stormem" a vším ostatním.

Share this games :

TWITTER