SYMBOLIC FEST OPEN AIR 2022

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 21. února 2018

Home » » Recenze/review - BEASTIALITY - Worshippers Of Unearthly Perversions (2017)

Recenze/review - BEASTIALITY - Worshippers Of Unearthly Perversions (2017)


BEASTIALITY - Worshippers Of Unearthly Perversions
CD 2017, Invictus Productions

for english please scroll down

Špína, zloba, smrt! Devastace starých rakví ortodoxním mixem deathu, blacku, thrashe a temnoty. Hniloba v srdci, smrt v očích a nekonečné utrpení nemrtvých. Švédští maniaci BEASTIALITY se pokusili zhudebnit tmu a povedlo se jim to na výbornou. 

Z desky jsou cítit odkazy na staré dobré VENOM, BATHORY, MAYHEM, IMMORTAL, BURZUM, DARK FUNERAL, MARDUK ale i třeba SODOM, AURA NOIR, DESASTER, MORTUARY DRAPE. Zkrátka a jednoduše - ryzí a nefalšovaná škola osmdesátých a devadesátých let. Skladby jsou protkány pavučinami a je z nich cítit síra na několik metrů.


"Worshippers Of Unearthly Perversions" je albem, které má v sobě pradávnou nefalšovanou jiskru. Nahrávku doporučuji podávat v pátek večer, v zaplivaném a zakouřeném klubu, kde teče pivo proudem a na nějakou tu špínu se nehledí. Milujete mrtvolná rána u vás na hřbitově? Obdivujete náladu opuštěných katakomb? Potom se vám novinka od BEASTIALITY bude také líbit. Deska je neskutečným způsobem syrově zahraná, se správně zastřeným zvukem, vokálem bestie a hlavně odsýpá ve zničujících rytmech. Už vás někdy zavalila hromada prašivých kostí? Tak se nadechněte a skočte do ní po hlavě. Vynikající výbušná směs blacku/thrashe a starého death metalu! Špína, zloba, smrt! Skvěle!


Asphyx says:

Dirt, anger, death! The devastation of old coffins with orthodox mix of death, black, thrash and darkness. Rot in a heart, death in the eyes and the endless suffering of the undead. The Swedish madmen BESTIALITY tried to put darkness into music and they did a great job.

In their music I can feel the references to the good old bands like VENOM, BATHORY, MAYHEM, IMMORTAL, BURZUM, DARK FUNERAL, MARDUK but also SODOM, AURA NOIR, DESASTER, MORTUARY DRAPE. Simply – genuine and real school of the 80s and 90s. The songs are interlace with cobwebs and you can feel the sulphur from the distance.

“Worshippers Of Unearthly Perversions” is an album which has the ancient, real sparkle. I would recommend you to listen to on a Friday night, in a dirty and smoky club where a lot of beer is and nobody cares about the dirt. Do you love deadly morning on a graveyards? Do you admire the mood of abandoned catacombs? Then you will like the new album by BEASTIALITY. The album is played in an incredible way, with blurred sound, the bestial vocal and it goes with devastating rhythms. Have you ever been buried under a pile of ashy bones? Then take a deep breath and jump into in. Excellent explosive mix of black/thrash and old death metal! Dirt, anger, death! Great!


Tracklist:
1. The Mist Of Mayhem (Instrumental)
2. Witchblood 
3. Sadistic Fornication 
4. Riders Of Imminent Death 
5. Apocalyptic Storm 
6. Hill Of Crucifixion (Instrumental)
7. Stanken Av Uråldrig Död 
8. Shadowside Path


Share this games :

TWITTER