Recenze/review - ARCHGOAT - Worship the Eternal Darkness (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 21. března 2018

Home » » Recenze/review - DEPRAVITY - Evil Upheaval (2018)

Recenze/review - DEPRAVITY - Evil Upheaval (2018)


DEPRAVITY - Evil Upheaval 
CD 2018, Transcending Obscurity Records

for english please scroll down


Tmou proletěla čerstvě nabroušená čepel ostrého nože. Zkažená krev, vytékající ze staré rány. Hniloba, postupný rozklad živých tkání. Čerstvě exhumovaný hrob po okraj naplněný špínou, zlem a nenávistí. Přesně takto na mě působí nová deska australských death metalistů DEPRAVITY.

Zrozeni v temných katakombách, přišli na tento svět, aby zvěstovali pravý nefalšovaný death metal. Peklo znovu otevřelo své brány a vydalo další ze svých nechutných svědectví. Shořte a svůj popel rozházejte jako potravu pro malomocné!


DEPRAVITY útočí na naše nejtemnější stránky způsobem, jako to činili a činí třeba takoví IMMOLATION, INCANTATION, SUFFOCATION, MORBID ANGEL, DRAWN AND QUARTERED, HOUR OF PENANCE. Album je neskutečně energické, doslova po okraj naplněné černými melodiemi. Skladby mají jasný cíl - zničit vás. Nutno rovnou říci, že se jim to daří na výbornou. Skvělý je zvuk, perfektní obal a nápady mokvají jako tělo čerstvé mrtvoly. DEPRAVITY stvořili dílo, které není z tohoto světa. Muselo být zhotoveno v podzemních kobkách. Smrt si nevybírá a pokud jednou pro mě přijde tímto stylem, bránit se jí rozhodně nebudu. Vynikající, totálně zničující temný death metal, u kterého vám shnije krev v žilách!Asphyx says:

A freshly sharped blade of a knife just has flew in the air. Bad blood bleeding from an old wound. Rot, decaying of living tissues. A freshly exhumed grave is full of dirt, evil and hate. This is how a new album by Australian death metal DEPRAVITY feels like to me. 

A birth in the dark catacombs they came to this world to share the real death metal. Hell has opened its gates once again and it gave us another testimony. Burn and spread your ashes as a food for the lepers.

DEPRAVITY attack our darkest sides in the style of IMMOLATION, INCANTATION, SUFFOCATION, MORBID ANGEL, DRAWN AND QUARTERED, HOUR OF PENANCE. The album is unbelievably energetic and literally full of dark melodies. The songs have a clear aim – to destroy you. I have to say that they do a great job. Great sound, a perfect cover and ideas which are rotting like a body of a fresh corpse. DEPRAVITY made an album which is not from our world. It must have been recorded in the underground cells. The death is not choosing and when it comes to me one day and it is done in this style, I will be OK with that and I would not fight. Excellent, total destroying dark death metal which will ruin your blood in your veins!

Track list: 
1. Manic Onslaught 
2. Insanity Reality 
3. Repugnant 
4. Despondency 
5. The Great Divide 
6. Victimizer 
7. Tormented 
8. Evil Upheaval 
9. Vile Defloration

Line up: 
Louis Rando - Drums 
Lynton Cessford - Guitar 
Jamie Kay - Vocals 
Ainsley Watkins - Bass 
Jarrod Curly - Guitar

Share this games :

TWITTER