DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 15. července 2018

Home » » Recenze/review - UNTERVOID - Untervoid (2018)

Recenze/review - UNTERVOID - Untervoid (2018)


UNTERVOID - Untervoid
CD 2018, Osmose Productions

for english please scroll down

Někdy bývá hrozně těžké popsat hudbu slovy. Kupříkladu novinka UNTERVOID, kapely složené z členů Kriegsmaschine, ex-Hate a Armageddon, ex-Lost Soul, Azarath-live, je zpočátku tak nestravitelná, že ji budete nejdříve odmítat. Z přehrávače se na vás vyhrne směs blacku, rocku a šílenství. Nejdřív jsem vůbec nevěděl, co si počít. Teprve až po čase, když vše usedlo jako zvířený prach, jsem si začal prvotinu těchto pánů užívat.UNTERVOID jsou zkrátka jiní, odlišní a po čase i velmi dobře zapamatovatelní. Osobně se mi asi nejvíc líbí roztodivné nálady, které z desky plynou. Připomínají řeku zkažené krve, nad kterou stojíte a přemýšlíte o lidském životě. Kolem mrzne a když pak Destroyer poprvé zaskřehotá, ohlédnete se, zda za vámi nestojí Smrt. Jsem toho názoru, že popsat hudbu UNTERVOID je opravdu těžké. Nejblíže má asi k black metalu, ale obsahuje v sobě i mnoho různých jiných prvků. Motivů, které nikde jinde nenaleznete. Troufám si tvrdit, že asi nebude vyhovovat každému, ale to je jen a jen dobře. Přijít v dnešní době s něčím jiným, novým, ani vlastně moc dobře nelze. UNTERVOID se o to pokusili a výsledek si můžete poslechnout sami. Zajímavé potemnělé album!
Asphyx says:

Sometimes it is hard to describe music with words. For example, the new album by UNTERVOID (this band is composed of members of Kriegsmaschine, ex-Hate and Armageddon, ex-Lost Soul, Azarath-live) is initially very inassimilable and you will reject it first. The mixture of black, rock and madness is rolling on you from the music-player. At first, I did not know what to do. Only after a while when everything settled down like dirty dust I began to enjoy the first album by those gentlemen.

UNTERVOID are simply different and after a while it is very memorable. Personally, what I like the most would be the disturbing moods of the album. They remind me a river of spoiled blood and me standing over it and thinking about human life. It is freezing and when Destroyer sounds for the first time, you will look around to make sure that Death is not behind you. I believe that describing music of UNTERVOID is very difficult. It is the closest to black metal but it contains many different elements. Motives which you will not find anywhere else. I dare to say that this album would not be for everyone but that is very good. Nowadays, it is almost impossible to come with something different and new. UNTERVOID tried to do it and you can listen to the result yourself Very interesting and dark album!

Lineup:
Destroyer - vocals, all strings and electronics
A.- drums

Band website: www.untervoid.pl
Band contact: konrad@rockstarguitar.pl

MORE INFO:
Share this games :

TWITTER