DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 30. března 2020

Home » » Recenze/review - NERVE SAW - Peril (2020)

Recenze/review - NERVE SAW - Peril (2020)


NERVE SAW - Peril
CD 2020, Testimony Records


for english please scroll down


Úkol zněl jasně, srovnat tuhle márnici se zemí. Bereme do rukou kladiva a začínáme u kamenných zdí. Odkrýváme jednotlivé vrstvy a nemrtví naříkají. Kolem se vznáší šílený puch, století smrti, dostáváme se až k samé podstatě bytí. Drtíme staré kosti, lámeme víka od rakví. Unaveni pijeme tvrdý alkohol. Práce hrobníka je těžká a náročná, ale dnes se usmíváme. K našim úderům nám totiž hraje finská kapela NERVE SAW. Jejich hudba je stejně shnilá a prašivá, jako dnešní den.


Dýcháme dlouhá léta pach mrtvol, kopeme hluboké hroby. Světlo často nevidíme několik dní a našimi nejlepšími přáteli jsou zombie. Zmrzlá země, staré rakve a všude přítomná smrt. Myslím, že death metal ušpiněný punkem a syrovým hardcore se k naší práci více než hodí. 
Tuhle smečku založil Markus Makkonen ze SADISTIK FOREST (ex HOODED MENACE) v roce 2010 s tím, že bude hrát hudbu inspirovanou kapelami typu OBITUARY, MASTER, DISMEMBER a SIX FEET UNDER. Přibral k sobě dva kamarády a výsledkem je debutové album "Peril", které se ihned zakouslo do mého mozku jako nějaká zlá choroba. Skladby jsou velmi špinavé, syrové a opravdu připomínají těžkou práci starých hrobníků. Nevím, jestli jste někdy doopravdy drtili staré kosti, ale nálada hudby na této desce je velmi podobná. Představte si mlhavé ráno na starodávném hřbitově. Otevřete rezavou bránu a vstoupíte mezi hroby. Máte divný pocit, že se zde přes noc stalo něco zlého. Stačí pár okamžiků, několik dalších skladeb a máte jasno. Tohle je starý, prašivý old school death metal, u kterého pukají lebky tlakem, nadskakují víka od rakví a Smrt tančí nekonečný tanec. Samozřejmě, všechno se odehrává v rytmu alba "Peril", které bych tímto rád doporučil všem fanouškům poctivého pohřbívání do země. Masakr v márnici!Asphyx says:

The task was clear, to level this morgue with the ground. We take the hammers and start at the stone walls. We uncover individual layers and undead start to cry. There is a mad odor, a century of death floating around us; we are getting to the very essence of being. We are crushing old bones, breaking coffin lids. Totally tired we drink alcohol. The work of the gravedigger is challenging and difficult, but today we are smiling. According to our beats, the Finnish band NERVE SAW is playing. Their music is as rotten and scabby as this day.

We breathe the smell of corpses and dig deep graves for years. We often do not see the light for several days, and zombies are our best friends. Frozen earth, old coffins and death present everywhere. I think death metal dirtied by punk and raw hardcore is more than perfect for our work.


This band was founded by Markus Makkonen from SADISTIK FOREST (ex-HOODED MENACE) in 2010 with the purpose to play music inspired by bands like OBITUARY, MASTER, DISMEMBER and SIX FEET UNDER. He brought together two friends and the result is the debut album "Peril", which immediately bit into my brain like a bad disease. The songs are very dirty, raw and really reminiscent of the hard work of old gravediggers. I don't know if you've ever really crushed old bones, but the mood of the music on this record is very similar. Imagine a misty morning at the ancient cemetery. Open the rusty gate and enter between the graves. You have a strange feeling that something bad happened here overnight. Just a few moments, a few more songs, and everything is clear. This is an old, raw old school death metal causes skulls bursting under the pressure, coffin lids jumping. Moreover, Death is dancing her endless dance. Of course, everything is happening in the rhythm of the album "Peril", which I would like to recommend to all fans of honest burial into the ground. Massacre in the morgue!TRACKLIST
1. A Fool (1:58)
2. Life Goes On... Not (3:10)
3. No Lead (1:27)
4. The Red Line (2:22)
5. Ghosts in Dialogue (3:06)
6. Empty Heart (5:21)
7. Nails (2:51)
8. Last Verse for the Buried (2:06)
9. P.I.A.T. (2:02)
10. The Eye of the Golem (2:35)
11. Wolves of the 80's (3:02)

LINE-UP
Markus Makkonen - Vocals / Bass
Heikki Matero - Guitars
Michael Dorrian - Drums

https://www.facebook.com/Nerve-Saw-101834354696011
https://testimonyrecords.bandcamp.com/album/nerve-saw-peril
https://www.facebook.com/testimonyrecords
https://testimonyrecords.bigcartel.com/products
Share this games :

TWITTER