Recenze/review - CENTENARY - Death…The Final Frontier (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 5. ledna 2015

Home » » Rozhovor - PUTERAEON - Snahou kapely bylo být na old schoolové straně death metalu! / Interview PUTERAEON - The path of the band was to be on the old school side of death metal!

Rozhovor - PUTERAEON - Snahou kapely bylo být na old schoolové straně death metalu! / Interview PUTERAEON - The path of the band was to be on the old school side of death metal!


FOR ENGLISH PLEASE SCROLL DOWN!

přeložila Duzl/ translate by Duzl

czech version


Ave PUTERAEON! Právě si čtu na vašich webových stránkách nápovědu o tom, jakých otázek bych se měl vyvarovat (smích). Začneme tedy trošku jinak. Švédsko má skoro stejný počet obyvatel jako Česká republika a u vás hraje o hodně víc death metalových kapel než u nás. Čím si to vysvětluješ? Je extrémní muzika ve vaší zemi nějak podporovaná státem, městy apod. (jako třeba v Norsku)? Z našeho pohledu to vypadá, že každý chlapec, když dosáhne určitého věku, tak dostane do ruky kytaru, paličky nebo basu a začne hrát (smích).

Naše webové stránky jsou skvělým zdrojem, že? hahaha Zkopírované a vložené otázky vážně nejsou tak vzrušující po dvaadvacáté. Myslím, že jsme v minulosti měli výbornou vládní podporu, a mohli jsme dělat téměř cokoliv, co jsme chtěli, ať už uměleckou tvorbu, sport, či sběr čehokoliv. Vždycky byla možnost získat finanční podporu státu, bez ohledu na to, o co jste se zajímali. Stále to jde, ačkoliv ne tak, jak to bylo. A neměli bychom podceňovat ani sociální systém v tom, že vám poskytne měsíčně částku a nežádá nic na oplátku. To je také minulostí a jistě to s tím má co dočinění. Kromě toho si myslím, že je to to, co říkáš, hudba je důležitá věc pro nás na severu. Musíme totiž něco dělat během deseti dlouhých, deštivých, zasněžených a chladných měsíců.


Když zůstaneme ještě u Švédska. Jak je to u vás s old school death metalem? Chodí lidé na koncerty, podporují scénu, kupují CD? U nás je to poslední dobou docela bída. Je čím dál tím víc koncertů, na kterých je čím dál tím míň lidí. Nějaké lehké znovuoživení sice zažívají thrashové kapely, na které lidí docela chodí, ale jinak je to vcelku špatné.

Myslím, že to není větší nebo menší, je to jaksi konstantní. Prodeje jsou pro nás v pohodě a máme spoustu lidí, kteří nás podporují, jak jen mohou. Nevyděláváme na tom, ale zároveň neztrácíme příliš mnoho z našich vlastních peněz. Všechno se pohybuje v kruzích, jak víš. Dneska skvělá reklama, zítra může být po ní. Pokud jde o koncerty, myslím, že není tak důležitý žánr, ale to, co dostaneš za své utracené peníze. Tohle by měla brát každá kapela více na vědomí. Že zrovna ty jsi v dané chvíli na pódiu a hájíš tam své místo. A musíš získat každou zatracenou duši, která platí za to, aby tě viděla.

Letošní deska „The Crawling Chaos“ je vaší třetí v pořadí. Jaké jsou na ní kritiky, co fanoušci a jak fungují nové songy naživo?

Většina recenzí a reakcí od lidí z celého světa je opravdu skvělých. A to i naživo, zdá se, že fanoušci pochopili, proč jsme tady, že na jevišti prezentujeme prohnilý death metal a naše nové skladby, které jsme zahráli, si našli svou vlastní cestu do špíny, kterou šíříme.

V letech 2008 a 2009 jste nahráli tři demonahrávky. Hledal jsem různě po internetu a nikde nejdou koupit. Neuvažujete o tom, že byste je znova, třeba formou nějaké kompilace vydali?

Obě alba jsou a nejsou vyprodána, čas od času vylisujeme pár kopií a prodáváme je víceméně na požádání. Všechny naše nahrávky jsou k dispozici na Spotify. „Dolis“ pro nás v tuto chvíli není úplně prioritní, ale na každém albu máme nahrány skladby z těchto demonahrávek a určitě s tím budeme pokračovat i na budoucích albech!!!

Anders 
Když jsem si pročítal recenze na vaší poslední desku, tak existují vlastně jen dva pohledy. Jedni ji hned odsoudí jako další klon starých ENTOMBED, DISMEMBER, INTERMENT apod. a druzí jsou spokojeni, protože podobnou muziku vyhledávají. Čtete, sledujete recenze? Dáte třeba na názory kritiků a řešíte to spolu v kapele?

Samozřejmě, že čteme a bavíme se o recenzích a těchto věcech. Je vždy zábavné slyšet, co říkají lidé o naší muzice. A také se smějeme, když si někdo přečte, co už bylo řečeno a že nás jen považují za další klon nebo něco podobného. Náš zvuk je hodně blízký tomu, jak zní švédský death metal. Proč? Protože takový zvuk chceme a je to přesně takový zvuk, jaký by Puteraeon měl mít. Myslím, že hudebními znalci můžeme být přirovnáni ke spoustě starších kapel v rámci death metalového žánru jako celku. 

Za obaly vašich alb stojí Christoffer Fredriksson. Můžeš nám ho trošku představit? Osobně jsem z jeho práce absolutně nadšený. Jeho obal k vaší desce „Cult Cthulhu“ mám dokonce na tričku (smích). Jak jste se vůbec dali dohromady? Vytvářel obaly i pro někoho jiného?

Určitě! Je to mnohem víc talentovaný umělec, než si on sám myslí (klišé, že?). Žije ve stejném městě, jako my a před mnoha lety se dostal do kontaktu s Jonasem, když žili téměř jako sousedé a během nějakého posezení Jonas objevil několik jeho kreseb a zbytek už je jak se říká historie. Vytvářel všechny naše návrhy a to po dobu asi pěti let a myslím, že nakreslil pár lidem nějaká tetování, ale nikdy obal desky.

Jonas
Za mixem a masteringem vašich desek stojí vynikající legendární Andy La Roque (KING DIAMOND, ex - DEATH). Musím říct, že váš zvuk doslova zabíjí a zároveň je velmi „chladný“. Je znát, že Andy je zkušený muzikant. Mluvil vám nějak do nahrávání, měnili jste toho hodně nebo spíš byl jen mužem v pozadí? Nedovedu si představit, jak nahrávání probíhá. To přijdete do studia, sednete si spolu a řeknete třeba: „Chceme nahrát novou desku a chceme znít jako „Left Hand Path“ od ENTOMBED?“

Haha, jo, přesně takhle to bylo! Andy udělá to, co my nemůžeme a ani bychom neměli dělat a to závěrečný mix, mastering a konečnou podobu jakožto producent našich alb. Obvykle se ho ptáme, jak by měl vypadat finální mix a jak chce, abychom to nahráli a pak všechno nahrajeme v naší zkušebně a připravíme pro něj materiál. Zabere to sice mnohem více času dělat to tímto způsobem, ale v dnešní době je to jediná možnost, jak jsme schopni desky nahrát.

Jakým způsobem vlastně skládáte nový materiál? Znám kapely, které se skoro ani nepotkají, řeší vše přes internet a pak jiné, které si bez společné zkušebny a následného pití piva (smích) nedovedou představit, že by vůbec něco složili. Jak jste na tom vy? Na svých stránkách máte uvedeno, že většinu skládá Jonas, ale mě by spíš zajímalo, jestli mu ostatní do toho mluvíte, korigujete a také škrtáte? Máte v kapele spíš demokratický přístup nebo je Jonas „diktátor“ a má hlavní slovo?

Jonas se samozřejmě snaží být diktátor, což znamená, že napsal a dokončil veškerý materiál až do druhého alba, to zahrnuje cca 30 skladeb. Ačkoliv u kapely je to vždy společné úsilí. V současné době přichází s nápady nebo skladbami Jonas a Rune, sdílíme si je, posloucháme přes internet, rozebíráme je, analyzujeme a upravujeme je, aby byly skladby kompletně hotové, než se je začneme učit. Tímto způsobem můžeme být aktivní a produktivní kapelou, bez ohledu na naše ostatní závazky, které v životě máme.

Puteraeon
Ve vašich textech se objevují klasická témata jako smrt, zombie, horory, ale i svět dle knih H.P. Lovercrafta. Proč právě on? Třeba „The Crawling Chaos“ začíná jako příběh, kdy vypravěč mluví o účincích, zážitcích, spojených s užíváním opia. Dokonce byl několikrát předávkován. Přiznám se, že H.P. Lovercraftovy obrazy a nápady jdou často mimo moje chápání. Říkám si, že musí být hrozně těžké na základě jeho představ sepsat text pro death metalovou kapelu. Jakým způsobem Jonasi tvoříš texty? Zajímá mě ten prvotní nápad. Vůbec si nedovedu představit, napsat texty na muziku. Musí to být hodně těžké.

Jonas: Chceme něco, co funguje s hudbou, něco co jí dělá temnější. Největší strach je strach z neznáma a H.P.Lovercraft je v tomhle mistrem. Je to pravda? Jsem duševně zdravý, nebo blázen? Co je pravda při pohledu zkreslenýma očima? Pokud by byl svět obsazen šílenci a duševně zdravých by byla jen hrstka, co by bylo definicí pravdy? Mám rád tenhle druh hororu. Strach z neznámého, stejně jako když sleduješ staré horory, většinou to pokazí tím, že vidíš monstrum. Méně je někdy více, jen mysl musí pracovat.

Puteraeon 
V únoru vám vyšlo splitko s německými REVEL IN FLESH („Imperial Anthems No. 13“). Jak jste se vůbec dali dohromady? REVEL IN FLESH přistupují k death metalu hodně podobně jako vy, znáte se/potkali jste se spolu vůbec? Koukal jsem a každý jste své songy nahrávali v jiném studiu.

Předně jsme všichni dobří přátelé a před několika lety jsme společně byli na turné, což byla skvělá příležitost k tomu, aby bylo možné dát něco takového dohromady.  „The Imperial Anthems“ je sérií, kterou vydává Cyclone Empire a skladby naše a RIF nejsou výsledkem naší vzájemné snahy, ale jsou to skladby, ze kterých vzniklo 13 vydání. Nahráli jsme naše skladby ve Švédsku a RIF nahrávali své v Německu. A teď jsme dokonce u stejného vydavatelství, RIF nedávno podepsali smlouvu s Cyclone Empire. Navíc PUTERAEON a REVEL IN FLASH aktuálně plánují společně se podělit o pódium, takže si na to dejte pozor!


Když jsem dělal rozhovor s DEMONICAL, tak tenkrát prohlásil Martin Schulman krásnou větu. „Stará muzika patří na starý nosič“. Myslel tím, že nejlépe jejich hudba vyzní z vinylů. Jaký je váš přístup k tomuto médiu? U nás zažívá poslední dobou menší návrat, spousta lidí znova propadla sbírání gramodesek, pořádají se burzy. Já jsem spíš na CD, ale koukal jsem, že vaše nová deska vyšla na vinylu také.

Mám pocit, že vinyly zažívají vzkříšení všude. A oni přitom nikdy nezemřeli a v metalové scéně už vůbec ne. Podle mě zní vinyl vždycky lépe, myslím, že za to může i to, že jsem vyrůstal posloucháním vinylů na mizerných přehrávačích a nosič se neopotřeboval. A navíc myslím, že na velikosti opravdu záleží! (smích).

Desky vydáváte u německých Cyclone Empire. Proč právě tento label? Předpokládal bych, že ve Švédsku bude tolik vydavatelství, že si nebudete moct vybrat.

Jsou výborným vydavatelstvím a my měli několik nabídek v době, kdy jsme podepsali smlouvu s Cyclone Empire.  Ale jejich čistá oddanost undergroundu, profesionalita, která s nimi ze scény přichází a jejich velká podpora  PUTERAEON poměrně usnadnila naše rozhodnutí. Naše spolupráce byla od prvního dne velmi dobrá a teď to vypadá, že můžeme nahrát další album pod hlavičkou Cyclone Empire!

Rune, Jonas, Daniel
Když se člověk koukne na vaše stránky, tak nejste zrovna kapelou, která by neustále koncertovala. Viděl jsem vás na pár plakátech v Německu, ale to byly spíš nějaké festivaly. Proč tomu tak je? Předpokládal bych, že třeba u vás ve Švédsku nebo v Německu se koná nějaká akce snad každý den. Píšete na webu, že máte děti, zaměstnání apod., ale přesto si vás dovedu na nějaké menší šňůře představit. Co třeba pár koncertů s DEMONICAL, ty jezdí tour v podstatě pořád? Neláká vás to?

Mohli bychom hrát mnohem víc, než hrajeme, ale nevýhodou je, že jen málokdy se koncert nebo tour zaplatí. Dá se říct, že jen málo kapel je na vítězné straně ekonomiky. A jak říkáš, všichni máme rodiny, zaměstnání a domy, které se nesplácí samy, takže opravdu nemůžeme skočit po každé nabídce koncertu, kterou dostaneme. Je pravdou, že festivaly platí předem a to usnadňuje jejich plánování a to i přesto, že klubové akce jsou podstatou temnějšího druhu hudby. Vyrazit na turné, to je hlavně o spoustě času. Každý rok se snažíme nějaká krátká turné udělat a teď plánujeme turné s REVEL IN FLASH (jak už bylo řečeno). A taky zdravíme DEMONICAL, kteří šíří jejich death metal po celém světě a doufáme, že se s nimi někdy v budoucnu podělíme o pódium.

Hráli jste vůbec někdy u nás v České republice? Snažím se sledovat veškeré podobně zaměřené koncerty a mám pocit, že nehráli. Pokud tomu tak je, kam se můžou naši promotéři a pořadatelé obrátit?

PUTERAEON v České republice nikdy nebyl, ale určitě bychom si tam rádi zahráli. Hrál jsem u vás s jedním z mých starších projektů a byla to výborná akce, úžasní lidé a výtečné nápoje (smích). Náš oficiální kontakt je email: info@puteraeon.com, tak nás neváhejte kontaktovat.

Rune
Je nějaká deska, která tě za poslední rok z death metalu zaujala?

Z nejnovějších alb mě zaujali Crucifyre, Belphegor, Obituary a Anaal Nathrakh. Nicméně občas potřebuju i něco jiného, než death metal, co potěší mé bolavé uši. Řekl bych, že poslední album Solstafir, Mysticum, Árstíðir lífsins, Primordial, Weh and Wardruna jsem pravděpodobně přehrál častěji.

Znáš, posloucháš nějaké kapely z České republiky? U nás máme také jednu smečku, která to drtí hezky postaru a „švédsky“. Jsou to BRUTALLY DECEASED (nahráli dokonce loni splitko s INTERMENT). Pokud ne, tak si je určitě poslechni, jejich letošní novinka doslova zabíjí!

Díky za tip, podívám se na ně. Myslím, že youtube mi bude nápomocen při jejich hledání. Zdravím Jokena a Interment! …jistě ROOT, téměř všechno s jejich šílenstvím na hrobech je pro mě klasikou. No a ještě Masters Hammer samozřejmě. A Maniac Butcher – kdo by mohl odolat albu s koňmi na obalu? A nedávno jsem slyšel Cult of Fire, kteří v mých uších zněli poměrně slibně. Spousta kapel má poměrně vyhraněné názory na stahování muziky z internetu. Co vy a nelegální stahování? Většinou každé album unikne v den vydání. Pro někoho je to reklama, někdo proti tomu bojuje. Co si o tom myslíš?

Kdysi jsem byl proti, ale byl jsem obměkčen, nebo jsem to spíš víceméně vzdal. Zdá se, že umělecký materiál je zdarma dostupný pro všechny, ale někdo je přece odpovědný za vytvoření. Tohle je velký a jediný problém, problém, který nelze vyřešit, pokud neskončí internet. Tak proč se obtěžovat a bojovat, když se nemůžeme ani soudit? Samozřejmě chceme, aby se naše hudba šířila, jak jen to je možné, ale na úkor bankrotu labelu, nebo peněz, které jsme investovali a už nikdy nedostali zpět, abychom nahráli další album? Myslím, že ne. Ale co mám dělat? Já chci jen tvořit umění, ne politiku a ochrannou známku. Jsou lidé, kteří si váží toho, co dělám a skutečně za to platí. To jsou ti, pro které hrajeme!

Hrajete čistý old school death metal. Chcete se nějak vyvíjet, měnit? Mě osobně přijde vaše poslední album víc „propracované“, přesto „živelné“. Pokud bys nahlédl do budoucnosti, jaká bude vaše další deska? Máte nějaký směr, kterým se chcete v příštích letech vydat?

Vyvíjíme se s každým albem a přidáváme či ubíráme vlivy na každé nahrávce, ale ke změně nikdy nedojde. To by byla úplně nová kapela. Snahou kapely bylo být na old schoolové straně death metalu a budoucí skladby zůstanou v klasických kolejích Puteraeon, takže pardon!


Hrdě se hlásíte k undergroundovým kapelám z osmdesátých a devadesátých let. Co si ale představujete pod slovem underground v dnešní době? Znám spoustu kapel, které mají tohoto slova plnou pusu, ale pak jim zavolá první větší label nebo časopis a všechno je jinak. Za ty roky se hodně změnil přístup. Každý má internet v kapse u kalhot a když si o vás bude chtít něco zjistit, stačí pár kliknutí a má staženou celou vaší diskografii. Kapelám stačí facebook a mají o propagaci postaráno. Existuje vůbec ještě dnes něco jako underground? Podle mě to vždy bylo o určité komunitě lidí, kteří se navzájem podporují, stojí při sobě a nepustí mezi sebe „komerci“. Jen nevím, jestli to je v dnešní době vůbec možné. Co si o tom myslíš?

Underground jak býval, už je dávno pryč. Ačkoliv myslím, že v extrémních žánrech je v mnoha případech pořád přítomen. Zpomalenou komunikaci nahradil Myspace, později facebook a z přehrávání pásek se stalo nelegální stahování. Spotify, iTunes, bojoval jsem proti tomu všemu, nazýval to „Underground verze 2“, ale vzdal jsem to a tak nějak přijal nové časy. Myslím, že v posledních 10-15ti letech dá příliš mnoho práce nejít skrz digitální kanály a získat pozornost od fanoušků, organizátorů, přátel a vydavatelů. Jak už jsem řekl, duch undergroundu musí přetrvat, ne se ztratit. To je důležité, protože to je jeden ze základních prvků metalového subžánru.


Tak snad jsem se vyhnul všem obvyklým otázkám (smích). Ještě jedna na závěr. Sice klasická, ale oblíbená. Co chystáte s PUTERAEON v nejbližších měsících?

Jo, podařilo se (smích)! Nejvyšší čas! Jsme produktivní jako nikdy předtím a máme téměř hotový materiál pro nové album Puteraeon. Zrovna nedávno jsme nahráli novou skladbu nazvanou ”Curse of the rotten dead”, která bude vydána hospodou (!!!) na charitativním kompilačním CD boje proti rakovině. A taky máme nová trička samozřejmě. V lednu budeme předkapelou The Crown na jejich párty ke křtu nové desky a v dubnu pojedeme tour s Revel in flash. Takže rok 2015 začíná být už trochu jasný.
Děkuji za rozhovor a přeji co nejvíc prodaných CD a davy oddaných fanoušků.

Díky moc za zájem a podporu. Přejeme mnoho úspěchu a doufáme, že se brzo potkáme v Čechách v hospodě. Tobě taky vše nejlepší a hodně štěstí se vším, do čeho se pouštíš.


logo
------------------------------------------------------------------------------------------------------

english version

Ave PUTERAEON! On your website, I read some recommendations about what questions I should avoid (laughs). So let's start a little differently. Sweden has almost the same population as the Czech Republic and in Sweden plays a lot of more death metal bands than here in Czech. How do you explain this? Is Extreme music in your country is somehow supported by the state, cities, etc.. (like in Norway)?  From our perspective, it seems that every boy when he reaches a certain age, he starts up with the guitar, bass or drumsticks and starts to play on an  instrument (laughs).

Our website is a great resource, isn’t it haha? Seriously, the copy/paste questions are really not that exciting to answer for the twenty eleventh time…I guess we historically have had a good government support to be able to do almost whatever we want to do growing up, be it artistic, athletic or collecting stuff or whatever. There were always a chance to get financial support from the state no matter what you were interested in. It still is though but not as it used to be. And we should not underestimate a social system that give you a monthly salary and not asking for anything in return. That’s also a thing of the past and surely have had something to do with it. Apart from this I think it is what you’re saying, music is a big part for us up north. We need something to do during the ten long rainy, snowy and cold months.

Still about Sweden. How its going with old school death metal there? Are people attending concerts,  supporting the scene, buying the CD? For us, it's lousy lately . Here it is more and more concerts where its is increasingly fewer and fewer people. Thrash bands are experiencing some resurrection and people are going to their concerts but otherwise it's pretty bad.
I think it’s not becoming bigger or smaller, it’s at a some sort of a constant. Sales are ok for us and we have a following of people supporting us in any way they can. We are not making money on this but we are not loosing too much of our own cash either.

Everything goes in circles as you know, todays hype can be over tomorrow. When it comes to concerts I feel that the genre is not that important, it is what you get from your well spent cash. That’s the motto every band should be taking more note of. That you are on that particular stage to prove your spot there. And to win every damn soul paying to see you!


This year's album "The Crawling Chaos" is your third in a row.  What are the criticisms about this album? What are the fans saying and how to work on the new songs on live show?

Yeah, mostly it has been really great reviews and words from people around the globe. And even at live shows people seem to understand what it is we are here for! And that is to present the rotten death metal on stage. And the new songs we have performed live, they have really found their way into a great set of the filth we are spreading!!

Between 2008 and 2009 you recorded three demos. I was looking for them on the internet but these demos are not possible to buy from anywhere. Are you thinking about the re-release of these demos for example, in the form of a compilation?

They are both sold out and not sold out - as we from time to time print out a few copies of them and sell them, more or less on demand. And for people on the Spotify, all demos are available there.

A possible re-release is not really up high in our priorities at the moment. But on every album we have re-recorded songs from our demos and we will most certainly continue to do so for upcoming albums!!

Jonas
When I was reading reviews about your last album I came to think that there exist only two opinions regarding it. first group condemn it as being just another clone of old Entombed, Dismember, Interment, etc... and second are happy because they are looking for this similar music. Are you reading and watching reviews about your´s album ? Are opinion of critics important to you and are you discussing about it together with the band?

Of course we read and talk about reviews and stuff, it’s always fun to hear what people have to say about our music. And also to laugh when someone really have just read what others have said about it and just regard us as another clone or whatsoever. Our sound is very close to how the swedish death metal sounds like. Why? Because that’s the sound we want and that’s the sound Puteraeon was meant to have. Music wise I think we can be compared to a lot of the older bands of the death metal genre as a whole.


Covers of your albums were created by Christoffer Fredriksson. Can you introduce him a litle bit? Personally Im absolutely thrilled of his work. His cover of " Cthulhu Cult" I even have on the t-shirt ( laughs). Where did you meet him? Did he create the covers for someone else?

For sure! He is a more talented artist than what he himself thinks. Kinda cliché (right CF? hehe). He lives in the same town as we do and he got in contact with Jonas many years ago as they lived almost neighbors, and during a drinking session Jonas discovered a few of his drawings and the rest is as they say history. He’s been doing almost all our artwork for about five years now and I think he has drawn a few tattoos for people but not album covers for others yet.

Mix and mastering on your albums were signed by a superb legendary - Andy La Roque (KING DIAMOND, ex - DEATH). I have to say that your sound totally kills and is very "cool". It is obvious that Andy is an experienced musician.¨Did he somehow talked  you in to the proces of recording? Did you have a lot of changes or  was he only a "man in the background" ? I can not imagine how the recording is takes place. You come into the studio, sit down together and let's say: " We want to record a new album and we want to sound like" Left Hand Path "from Entombed?"

Haha yeah, that’s the way it happened! Andy does what we can’t do, and should not do and that is the final mix, mastering and the final touch as a producer to our albums. We usually ask him how he prefer to do the final mix and how he wants us to record and then we record everything by ourselves  at our rehearsal place and prepare the material for him. It takes a lot more time this way but that’s the only way we are able to even record albums nowadays.

Puteraeon
How did you compose the new material? I know the band, where members meet very rarely and everything is solved via internet. And then there are other bands , which can´t imagine that they would have to create anything without common rehersal and beer-drinking sessions. How about you? On your website it is mentioned that most of the materials were composed by Jonas but I wonder if other members are talking about it, are correcting, and also scratching? Do you have in the band a more democratic approach or is Jonas a"dictator" and he has the final word?

Jonas used of course to be the dictator, I mean he wrote and finished almost all material up until the second album, that sums up to roughly 30 songs. As a band it has always been a collaborative effort though. Nowadays both Jonas and Rune comes up with ideas or songs and we share and listen via internet, dissect and analyze them to make songs almost complete before we start rehearsing them. As always, once starting to rehearse them - anything might happen to a song. And this way we can both have a really productive and active band without compromise too much with other commitments in life.
  
In your text, not only classic themes such as death, zombie, horror but also the world according to the books of H.P. Lovercraft is included. Why him? "The Crawling Chaos" begins as a story when the narrator talks about the effects and experiences associated with the use of opium. Even he was several times overdosed. I admit that H. P. Lovecraft images and ideas often go beyond my understanding. I'm thinking that it must be terribly difficult based on his imagination to write a text for a death metal band. How do you create lyrics, Jonas ? I am interested about the initial idea because I can not imagine that I can write lyrics to the music. It must be very difficult.

Jonas: We want something that works with the music, bringing a darker realm for it. The greatest fear is the fear of the unknown. Something HP Lovecraft is the master of. Is this real? Am i sane or insane? What is the truth looking through distorted eyes? If the world was populated with insane people and only a few sane people existed, what would be the definition of truth. I love this kind of horror. Fear of the unknown,  you know like watching old horror movies, they often get spoiled when you see the monster. Less is more, let the mind spin.

Puteraeon 
In February you released a split with German band REVEL IN FLESH ("Imperial Anthems No. 13"). How did you get together? REVEL IN FLESH approach to death metal is much like you. Did you know / Did you meet up together at all? Because I watched that each of you were recording in a different studios.

First off we are all good friends and we even did a short tour together a few years back, so it was a really great opportunity to be able to do something like this together. The Imperial Anthems is a series of great 7” that Cyclone Empire releases and ours and RIF’s songs are not a collaborative effort between our bands but songs that made this 13’th edition happen! So, we recorded our song here in Sweden and RIF theirs in Germany. And now we are even label mates as RIF recently signed to Cyclone Empire. Also, PUTERAEON and REVEL IN FLESH are actually planning to share stage soon again, beware of that!!


When I did an interview with Martin Schulman from Demonical, he said a beautiful sentence: "Old music belongs to the old playback equipment." He meant that their music will sound best on vinyl. What is your approach regarding this medium?  In our country it recently experienced a minor comeback, a lot of people got into collecting vinyl records.  I collect more CDs, but I watched that your new album was released on vinyl as well.

I feel like vinyls are resurrected everywhere. And it has never really died, within the metal scene at least. Vinyl always sound better in my taste, I guess part of that is that I grew up listening to vinyls on crappy equipment and that impact do not wear off. And, I think that size really matters haha.


You release the albums by the German Cyclone Empire. Why this label?  I would assume that in Sweden  you will have so many publishers that you will be able to choose amongst   them.

There are great labels everywhere for sure, and we had a few offers at the same time as we signed with Cyclone Empire. Their pure dedication to the underground and the true professionalism that comes with being a big part of the scene for a long time and their great support for Puteraeon made the choice a quite easy one. And from day one we have had a really good co-operation. And for now it seems we can make yet another album under the banner of Cyclone Empire!

When a person looks at your site, you're not just a band that is constantly touring. I saw you on a couple of posters in Germany but it was more festivals than classic gigs. Why is this so? I would assume that  in Sweden or Germany there are events almost every day. You wrote on your web that you have kids, jobs, etc.., but despite this fact I can imagine you on some short tour. How about a few gigs with Demonical? They ride , tour basically all the time? Doesnt it  attract to you?

We could play a lot more than we do but the down side is that it is seldom a gig or tour pays itself. Very few bands is on the winning side of the economics so to say. And as you said, we all have families, day time jobs and houses that just don’t pay themselves so we really can’t jump on all the gig enquiries we get. The fact that festivals do pay upfront makes it easier to plan these kind of gigs even though club gigs are the essence of this darker kind of music.

Touring is really what it´s all about a lot of the time though. And we try to do a few shorter tours every year and are planning a short leg (as said earlier) with Revel In Flesh. A big salute too to Demonical who keeps spreading their Death Metal Darkness worldwide, hopefully we can share stage with them in the future! 

Puteraeon 
Have you ever played in Czech Republic? I try to follow all similarly oriented concerts and I have a feeling that you never played here. If this is true, where can our promoters and organizers to contact you?

Puteraeon has never been to the Czech Republic, but we sure would like to do gigs there. I’ve been playing in your country with one of my older bands and it was really great shows and great people, and tasty beverages :) Our official contact is via email: info@puteraeon.com so just go ahead and contact us!
Which death metal album got your attention in the last year?

Crucifyre, Belphegor, Obituary and Anaal Nathrakh latest albums did just that - caught my attention. However I often need something else than death metal to please my sore death metal ears… I would say the latest albums by Solstafir, Mysticum, Árstíðir lífsins, Primordial, Weh and Wardruna are more likely played more often by me!

Do you know of or are you listening to some bands from the Czech Republic? In our country we also have one band which " crunches it" in old school and "Swedish style" . They are Brutally Deceased (last year they even recorded a split with INTERMENT). If you do not know them, You have to listen it..their latest novelty literally kills!

Thanks for the tip, I will look up them. I guess the youtube universe might give me luck in finding them. Cheers to Jonken and Interment, a man you can’t outdrink… And yes, you’ve got RooT. That’s almost enough with their Madness at the graves album, for me a classic! And Masters Hammer for sure and of course. And you have Maniac Butcher - who can resist an album with horses on the cover? And I recently heard Cult of Fire which sounded promising to my ears.

Puteraeon
A lot of bands have fairly a strong opinion regarding downloading music from the Internet. What are your perceptions about illegal downloading? Most albums escapes into the internet during the day of release. For somebody  it's advertising and somebody fighting against this. What do you think about it?

Way back I was against it but I have soften up. Or more or less given up. It seems to be that artistic material is free for all but the ones that are responsible for it’s creation. That’s the big problem and the only problem and a problem that can’t be solved unless we close down the internet. So why bother fight a fight that can’t even be judged? I of course want our music to be spread as much as possible, but to the expense of labels going bankrupt or money being spent that we never get back to make another album? I guess not. But what can I do? I just want to create art, not politics, and by the mark of the old gods, some people do appreciate what I do and actually pays for it. THEY are the ones we play for!
  
You play pure old school death metal. Do you want to develop somehow or change something? I think that your last album is more "sophisticated" and still "natural". If you look into the future, what will be your next album? Do you have a direction in which you want to proceed in the coming years?

We all grow with every album and add or remove influences for each release but the change will never come. That would be a whole new band! The path of the band was to be on the old school  side of death metal, and future songs will stay in the classic Puteraeon way, no pardon!

You proudly recognize the underground bands of the eighties and nineties, but what's your definition of the word "underground " nowadays? I know a lot of bands, which have a mouth full of these words, but only until the time they received their first call from a major label or magazine and after that everything is different. Over the years the approach has really changed. Everyone has internet in the pocket of their pants and when you want to find out about something, its just a few clicks and they have downloaded  all your discography. The bands have facebook and so have taken care of the promotion.  Is now at this time still something like underground? For me it has always been about a community of people who support each other, stand together and not allow entry of " commerce " .  Just do not know if it is nowadays possible at all. What do you think? 
The underground as it was is long gone. Even though in extreme metal genres the spirit is ever present in most cases I guess. And what used to be snail mail contacts became Myspace and later Facebook and tape trading became everything from illegal downloading (tape trading on steroids) to Spotify, itunes and what not. I fought for a short time against all this, let’s call it Underground version 2, but gave it up and sort of embraced the new times. I mean the past 10-15 years it is too much work to not go through the digital channels to get the attention from both fans, organizers, friends or labels. It’s as I said the underground spirit we must resist not to loose. That’s important as that’s one of the core elements within the metal sub-genres! I hope that I avoided all the usual questions (laughs). One more at the end. Although classical, but popular. What's going to happen with PUTERAEON in the coming months?

Laughs, yes you did! Big time! We are producing as ever before and have material for a new Puteraeon album within reach. Just recently we recorded a new song called ”Curse of the rotten dead” that will be released by a pub (!!) on a charity compilation CD fighting the fight against cancer. And yes, there are new shirts out now as well.

We are supporting The Crown on their release party for their new album in january, and the tour with Revel in Flesh in april. Sofar 2015 looks kinda bright already!
  
Thank you for the interview and wish you the most CD sales and crowds of devoted fans.

Thanks a lot for the interest and support and we wish you success and hopefully we can meet up soon in a pub in the Czech republic! I hold you to that, in a pub it is!! All the best to you too and good luck with everything you’re up to!


logo


Share this games :

TWITTER