SYMBOLIC FEST OPEN AIR 2022

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 3. února 2016

Home » » Rozhovor - CARDIAC ARREST - Upřímně řečeno, nejsem zastáncem jakéhokoliv stahování hudby.

Rozhovor - CARDIAC ARREST - Upřímně řečeno, nejsem zastáncem jakéhokoliv stahování hudby.


přeložila Duzl, děkujeme!

Rozhovor s old school death metalovou skupinou CARDIAC ARREST - odpovídal Adam Scott.

Ave CARDIAC ARREST! Na jaře roku 2015 jsem měl možnost vás konečně v Praze vidět naživo. Jeli jste turné s NOMINON a abych pravdu řekl, váš set mě totálně rozsekal. To byl old school death metal přesně podle mého gusta! Vzpomeneš si ještě, jak vaše evropské turné probíhalo a jaké jsi z něj měl pocity? Jak se ti líbilo v Praze?

Díky moc Jakube! Evropské tour s Nominon bylo skvělé. Jsme s klukama za dobře (většinou až moc, hahaha). Pokud jde o mě, tak Praha je pro mě rozhodně favoritem celého tour. Spousta šílených maniaků, kteří si to užili a celkově šlo o skvělou akci.

Do Prahy jste nám přivezli album „And Death Shall Set You Free“ (2014), které mě v době svého vzniku úplně pohltilo. Dodnes ho pořád do zblbnutí přehrávám. Jak vlastně vznikalo? Zajímal by mě způsob, jaký jste ho skládali, kdo je hlavním autorem hudby, kdo tvořil texty apod.

Vzniklo v podstatě stejně tak, jako vzniklo všechno ostatní, co jsme kdy napsali. Jednoduše máme nějaké riffy a cítíme, že musí jít ven a doufáme, že hotová skladba bude následovat. Obvykle to tak bývá a navíc to taky záleží na náladě, kterou rovněž hledáme. Já nosím na stůl spoustu textů a hudby a Tom ( kytara/zpěv) sem tam přinese nějaký riff, ale celkově všechno co děláme je společným úsilím. Neexistuje žádná diktatura v tvůrčím procesu.„And Death Shall Set You Free“ (2014) zdobí parádní obal. Jeho autorem je člověk, který si říká Putrid (Matthew Carr). Proč zrovna on? Jestli se nepletu, tak kreslil covery i pro AUTOPSY, CRYPTICUS, CIANIDE a spoustu dalších. Jak jste na něj vůbec přišli? Posílali jste mu třeba pro inspiraci nahrávku?

Jsme s Putridem přátelé už hodně dlouho. Potkali jsme se někdy před deseti lety a on mi ukázal některé z jeho kreseb a krátce na to udělal design našich triček. Dokopali jsme se k tomu zeptat se, jestli by nechtěl udělat obal pro Morgue Mutilations (debutové album 2006) a následně vytvořil obal pro všechny naše nahrávky. Jeho styl se v průběhu let rozšířil, ale ta zrůdnost, ta tam pořád je!!!  Obvykle máme v hlavě nějaký koncept a on dostane dobrý nápad, jak to udělat.Další věcí, která se mi na vašem posledním albu líbí, tak je zvuk. Je správně zastaralý, plesnivý a nahraný snad někde v katakombách. Kde jste nahrávali a jakým způsobem? Mám podobně „staré“ nahrávky ve velké oblibě a tak by mě zajímalo, jak to probíhalo? Dnes je doba digitalizace, kdy jsou alba vyčištěná a odlidštěná. Vy jdete proti proudu času.

Nahráli jsme toto album spolu s pár dalšími EPčky v naší zkušebně. Nick (bicí) má studiová zařízení a znalosti o nahrávání a značně pomohlo dobré ucho, hahaha! Ale ať už nahráváme cokoliv, vždycky se snažíme o co nejvíc organický zvuk. Když nás slyšíš živě, to je to, co se snažíme zaznamenat, když nás slyšíš na CD nebo vinylu. Vím přesně, co máš na mysli, nic se nevyrovná klasické nahrávce. V nich bylo to kouzlo. Málokterá nahrávka se tomu může v těchto dnech či letech přiblížit.Nebudeme si nic nalhávat, ale death metal je, byl a bude mít jen malé procento posluchačů. Na spoustu lidí je to už příliš extrémní. U nás v České republice tak člověk potkává na koncertech stále stejné tváře. Někdy jsou akce skoro rodinnou záležitostí. Jsme malá země, s omezeným potenciálem fanoušků a tak by mě zajímalo, jak je tomu u vás? Pocházíte z Chicaga a Amerika je celkově o hodně větší.

Jestli ti jde o peníze a slávu, tak doporučuju zkusit něco jiného než death metal. Jo, tak je to i v Chicagu, většinou chodí na koncerty ti samí lidi. Musí se nechat, že když máš rád metal, tak máš skoro každý pátek nebo sobotu kam vyrazit. To se tak nějak předpokládá, protože máme velkou scénu. Občas se taky stane, že přijde málo lidí, stejně jako když hrajeme v menší zemi. Ale každý koncert má cenu.Pozoroval jsi při vašem evropském turné nějaké rozdíly mezi fanoušky u nás na starém kontinentě a v Americe? Kde se vám v Evropě líbilo nejvíc a kde jste měli největší úspěch? Byla i nějaká země, kam už se nechcete vrátit?

No, celkově to vyšlo tak jak jsem čekal. Pokud jde o fanoušky, tak ti do toho jdou v Evropě určitě víc, a provozovatelé klubů/promotéři byli naprosto výborní. Ne že by se o nás tady ve Státech starali špatně, ale bylo zajímavé prohlídnout si poprvé taky Evropu. Měli jsme pár slabých chvilek, ale každý koncert byl něčím speciální a měl něco, na co se nedá zapomenout. Jak jsem říkal, Praha byla vrchol, ale nemůžu opomenout ani další města. No a zakončení tour na Neurotic Death Festu bylo prostě úlet!!!! Nemůžu zatím vyloučit, že nebude nějaké místo, kam už se nebudu chtít vracet. Chtěli bychom zpátky do Kanady, ale vím, že na hranicích můžou být zmatky, hlavně co jsem slyšel od jiných kapel za hrůzy.Death metalová scéna v Chicagu byla kdysi hodně silná. V dnešní době je ale slyšet snad jen o MASTER, kteří ale žijí u nás v České republice, znovuzrozených BROKEN HOPE a jinak nic moc. Přijde mi, že třeba floridské kapely znovu „ožívají“ a nahrávají skvělá alba. Máš pro mě nějaká jména od vás, z Chicaga, která bys mi mohl doporučit?

Metalová scéna v Chicagu byla vždycky „nahoru dolů“. Samozřejmě Speckmann bude vždycky velmi ceněn za Master a Deathstrike. Mohl bych jít desku od desky kapel tady od nás, ale kapela, které jsem nikdy nepřál rozpad je Scepter. Oni byli kurva dobrý! Cianide je stále naživu a kope. Další legendou z minulosti, kterou bychom neměli zanedbávat je Devastation. Některé z kapel, které pochází z okolí a stojí za doporučení, jsou Deathcult, Imperial Savagery, Sons of Famine a They Die Screaming.

Jako kapela jste se dali dohromady už v roce 1997 a ty jsi Adame jediným pozůstalým z té doby. Zavzpomínej pro nás prosím trošku a prozraď nám, co vás vlastně vedlo k tomu, začít hrát death metal? Jak jste se dali dohromady? Jak vznikaly první songy? Trošku nám prosím, popiš staré časy a všechno, co se kolem CARDIAC ARREST odehrávalo.

Bylo mi asi tak patnáct, když můj dobrý přítel, který hrál na basu (později bicí) dal celou kapelu dohromady. Obvykle jsme zkoušeli po škole v tátově sklepě. Většina věcí, které jsme poslouchali, byla alba z počátku devadesátých let. Staré Hypocrisy byly hodně vysoko a ti nás hodně ovlivnili. A trvá to až dodnes. Chceme hrát prostě jen kurva death metal!!!!Zajímavé je, pokud zůstaneme ještě v historii, že jste první dlouhohrající album vydali až v roce 2006. To je dlouhých devět let po založení! Proč vlastně? Do té doby jste vydali jen dvě EP a jedno demo. Jdou tyhle nahrávky ještě někde sehnat? Případně, neuvažujete o jejich znovu vydání?

Pravda, trvalo to poněkud déle. Hlavně kvůli tomu, že jsme nebyli schopni dát dohromady solidní sestavu.  Spousta lidí, které jsme zkoušeli  tam nedostalo to, co jsme potřebovali a nebo totálně vyhořeli. Některé z našich brzkých nahrávek jako „Heart Stoppong Death Rot“ (MCD 2004) nebo „The best Among Many“ 7EP ( Famine records 2005) možná budou k dostání na discogs nebo na ebay.  Existují plány na dolis v budoucnosti, ale asi to bude trvat trochu déle, každopádně jsme rádi, že se na to fanoušci ptají.

Nedávno jsem seděl v hospodě s jedním kamarádem, nestihl si tenkrát v Praze koupit vaše tričko. Koukal jsem na internetu a moc možností opravdu není. Máte vůbec nějaké oficiální stránky, případně stránky labelu, na kterých bychom si mohli udělat radost novým merchandise?

Nemáme oficiální internetové stránky, jen facebook a taky big cartel stránku www.cardiacarrestdeathmetal.bigcartel.com - tady najdeš i nějaký merch a pokud ne, tak nám klidně napiš na facebook nebo pošli email.

Jsi už pamětníkem a v death metalu jsi toho spoustu zažil. Jak se díváš na stahování hudby z internetu? Ovlivnilo to nějak kapelu, jako je CARDIAC ARREST? Snížil se třeba počet prodaných CD apod.? A co si myslíš o digitálním prodeji hudby?

Upřímně řečeno, nejsem zastáncem jakéhokoliv stahování hudby. Obzvláště přes nějakou stránku torrent (tzn. nelegálně). Abych byl upřímný, je to krádež a cítím se zle kvůli mladé generaci. Myslím, že to vše závisí na tom, jak je to nastaveno. Nesnáším, když vidím, že to všechno stojí peníze a kapely a labely na tom tratí. Jedna věc, která pomáhá je hraní živě, kdy si fanoušci kupují CD, vinyly a merch. To je něco, co doufám, že nikdy nepřestane.

Jsou nějaké desky, které tě v poslední době oslovily?

V poslední době, tedy v loňském roce to byli noví Offal – Horrorfied , ty pořád točím v přehrávači. Tahle kapela rozhodně vede. Skoro jako Autopsy, Impetigo a Pungent Stench, ti mají trojku. Hahaha!!! Rovněž si myslím, že i debutové album  Cut Up – Forensic Nightmaires je kurva divoké.  Hodně dobré je nové album od Ectovoid. A něco mimo deathmetalové území, to bych rád zmínil Motorhead a nové Iron Maiden. Klasikou nic nezkazíš.


Znáš, posloucháš nějaké kapely z České republiky?

Přál bych si jich znát víc. Mám první album PANDEMIE „ Spreading the message“. Myslím, že to bylo v pohodě. Taky jsem si dobře vědom FLESHLESS, řekl bych MASTER, ale ty nemůžeme úplně tak počítat (ti byli prvně naši) hahaha!!!

Co chystají CARDIAC ARREST v nejbližších měsících? Můžeme se na vás těšit na nějakém koncertě i u nás?

Nemáme dopředu naplánováno moc živých vystoupení. V březnu hrajeme v Indianapolis s Faithxtractor. Mimo to převážně pracujeme na novém materiálu. Chystáme několik 7“EPček, jedno s SURGIKILL a jedno s COFFINS. Nemluvě o tom, že taky připravujeme album s číslem šest. Doufejme, že vyjde letos. Taky můžu říct, že se rozhodně chceme vrátit do Evropy!! Snad ještě letos, možná příští rok, ale to není potřeba říkat, na moje slova dojde!!!

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu prodaných nosičů, stovky šílených fanoušků a tuny dobrých nápadů.

Díky moc Jakube! Podpora se hodně cení. Díky všem co si to přečetli! ROT FOREVER!!!

Share this games :

TWITTER