SYMBOLIC FEST OPEN AIR 2022

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 8. července 2016

Home » » Recenze/review - LIK – Mass Funeral Evocation (2015)

Recenze/review - LIK – Mass Funeral Evocation (2015)


LIK – Mass Funeral Evocation
CD 2015, War Anthem Records

Odsekávání kusů zmrzlé mrtvoly není lehká práce. Už jenom překonat krůpěje krystalků, přituhnutých k zemi, je náročné. Málokterá kapela to umí. Švédským death metalistům LIK, mlátícím to v klasickém devadesátkovém stylu, se to povedlo na výbornou. U některých riffů opravdu máte pocit, že právě přimrzáte odkrouhnutý někde v opuštěné uličce. Právě vás někdo střelil kvůli pár drobným do břicha. To by zase tolik nevadilo, nejhorší byl ten pocit ponížení, když jste umírali. Hudba ve stylu DISMEMBER, ENTOMBED, NIHILIST, ENTRAILS, DEMONICAL vás ale probere, alespoň do země stínů, do království nicoty. První album na kontě, členové švédské death metalové smetánky ve svých řadách, datum založení rok 2014. Člověk by řekl, klasická retro kapela. Není to tak úplně pravda. LIK totiž umí jednu hrozně důležitou věc navíc. Umí složit dobrou, postupně gradující skladbu se zajímavými motivy a sóly. U nás, v undergroundu, věc nesmírně ceněná a chtěná.

Mrtvola byla převezena do márnice, náležitě ošetřena různými roztoky. Pozůstalí si přáli její vystavení. Byli věrní, nechtěli jen neosobně přihlížet u žhnoucího kotle krematoria. Teď tu pláčou, roztrpčení ze způsobu odchodu z tohoto světa. Násilná smrt nemůže být nikdy potrestána. Odejmutí života není jen nezákonné, ale je i zásahem do myslí mnoha lidí. Odčinit jej nelze. Potrestat příjemným vězením a zkrácením trestu za dobré chování také ne. Na ty, kteří zde zůstali, nikdo nemyslí. Jsou jen propíráni v lesklých časopisech, v honbě za senzací. Do sálu posledního spočinutí se mimo pláče vkrádá díky tomu neskutečná beznaděj. Shlížím na to lidské mravenčení, musím se usmívat, teď už je mi dobře. Tady, v záhrobí, s dobrou švédskou kapelou, je mi fajn. Co si víc přát? Studené chřestící riffy, ostrý hlas, tepání rozzuřených bicí. Nic mi nemůže dodat větší sílu, než právě podobná hudba.Líbí se mi takový ten těžko popsatelný, nakopávající rytmus. Celá deska má tradičně punkový nádech, sází se spíš na přímé rozsekání obličeje posluchačů, než na nějaké složité kompozice. Pro někoho málo a dávno překonaný způsob hraní, pro nás, starší a pokročilé, vynikající záležitost, dalo by se říct. Vždyť co může být krásnějšího, než plnotučný švédský death metal, zahraný s nadšením, odhodláním a plesnivinou v srdcích? Podzemní kobka, zasazená přímo v podzemí pod kostelem, je krásnou negací samotného Boha. Trojjedinost se zde skládá ze síly, energie a chřestících kytar. Tohle je hodně mocné album, kde vítězí tlak nad technickými „zkušenostmi“. Mám to takto položené moc rád. Podobná hudba mi dává ještě naději, že ještě existují muzikanti, kteří preferují poctivou práci nad umělohmotným světem současných tvůrců. Má to jednoduše koule, dalo by se taky prohlásit.„Mass Funeral Evocation“ je prvotinou švédských maniaků LIK. Album se rozhodně povedlo. Je krásnou ukázkou toho, že klasický severský death metal stále žije. Pánům se povedlo přenést ducha devadesátých let do současnosti opravdu velmi dobře. Nahrávka se skvěle poslouchá, nápady jsou vynikající a ještě navíc to má tu správnou rockovou energii. Při poslechu jako by kousek ode mě ležela zmrzlá mrtvola s vytřeštěným pohledem. Skvělý zvuk, dokonalé záhrobní inferno! To jsou LIK. Kapela se předvedla na svém prvním albu ve velmi dobrém světle. Na CD jsou slyšet ozvěny ze samotného záhrobí. Peklo opět promluvilo. Mocně a hlasitě. Rozšlapejte staré kosti, otevřete páchnoucí hroby! Tohle je hudba pro všechny poctivé hrobníky! Švédské, klasické death metalové album, které způsobuje lavinu! Pandořina skříňka byla otevřena! Pořádně studený masakr!


Asphyx says:

The album “MASS FUNERAL EVOCATION” is the first album by the Swedish maniacs called LIK. And they did a good job. The album is a great example of the classic northern death metal which is still alive. These guys successfully transported a ghost of 90ths into today and they did it nicely. The record is easy to listen, ideas are great and most of all the album has the right rock energy. When I listen to this album I feel like there is a frozen dead body with a scared look on its face right next to me. Great sound, perfect inferno from the world beyond! That is LIK. This band showed us good what they are capable of on their first album. You can literally hear the beyond´s resonances on the record. The Hell have spoken again – powerfully and loudly. Break old bones, open stinky graves! This music is for every true sexton! Swedish classic death metal album which makes avalanches go! Pandora´s box has been open! The real cold massacre! 

Seznam skladeb:

01. Serum 141
02. Le morte homme
03. Ghoul
04. Death Orgasmic
05. Sickening
06. Endless Oceans of Blood
07. Behold the Beheaded
08. Necromancer
09. Skin Necrosis


Čas: 35:21

 

Sestava/band:


Christofer Barkensjo – bicí, zpěv
Niklas Sandin – kytara, basa
Tomas Akvik – zpěv, kytara


Share this games :

TWITTER