Recenze/review - CASKET - Urn (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 26. června 2017

Home » » Recenze/review - VALLENFYRE - Fear Those Who Fear Him (2017)

Recenze/review - VALLENFYRE - Fear Those Who Fear Him (2017)


VALLENFYRE - Fear Those Who Fear Him
CD 2017, Century Media Records

for english scroll down please

Železo se musí kout, dokud je žhavé. Jinak s ním nepřeseknete ani plesnivou lebku. Je nutné dodržet postup, přidat tu správnou záhrobní temnotu. Pravý metal má bolet, drásat, trhat vám maso od kostí. Musíte mít pocit, že jste zavaleni hromadou kostí, že se dusíte hnisem a vaše duše musí zčernat. Tohle všechno splňuje nová deska VALLENFYRE bezezbytku.Mám pro kapelu mistra Grega Mackintoshe a jeho riffy velkou slabost. Obdivuji schopnost kapely složit skladby, ve kterých se mísí death metal s crustem a doomem takovým způsobem, že nadskakují víka od rakví. Novinka je hodně naléhavým, mrazivě znějícím albem. Je v něm obsažena černá esence namíchaná z bolesti, strachu, smrti a temnoty. Chutná jako otrávený koktejl, který je vám podáván za mrazivého rána. Jsem ztracený v záhrobí!Pokud bychom měli tvorbu a novou desku "Fear Those Who Fear Him" k někomu připodobnit, volil bych první demo nahrávky PARADISE LOST v kombinaci se švédskou death metalovou školou (DISMEMBER, ENTOMBED). Občas na povrch vyplavou i vlivy NAPALM DEATH, CELTIC FROST, a osobně slyším chvilkami i BOLT THROWER. VALLENFYRE zkrátka bezezbytku ctí starou smrtící metalovou školu a výsledkem je neskutečně natlakované album. Už jen ten hnilobný zvuk, masivní hluboký Gregův vokál, tohle všechno dělá z novinky desku, která mi kroutí vnitřnostmi v těle. Vezměte do ruky sekyru a běžte udělat do podzemí pořádek! Cestou potkáte stovky oběšených, utopených, zavražděných a budete se těšit, až navěky zmizíte v močálech nového alba "Fear Those Who Fear Him". Pro mě osobně jeden z adeptů na album roku. Masakr, tma, smrt! Vynikající nahrávka, u které potkáte své vlastní démony! 


Asphyx says:There is a saying in the Czech Republic and it says that iron has to be cut until it´s hot (Similar to English one: make hay while the sun shines). Otherwise, you will not even cut a mouldy skull with it. It is necessary to follow instructions, to add the right darkness from the beyond world. The right metal has to hurt, tear your meat from your bones. You have feel that you are stuck under a pile of bones, you are choke with pus and your soul must to get black. All of this is done thanks to this new album by VALLENFYRE.


I really like Master Greg Mackintosh´s band and their riffs. I admire the band´s ability to compose songs which are the mixture of death metal with crust and doom and they do it so well that coffin lids are popping up. The new album is very urgent album which sounds very cold. It contains black essence mixed with pain, fear, death and darkness. It tastes like poisoned cocktail that is served in the cold morning. I am lost in the beyond world.
If I had to compare this new album “Fear Those Who Fear Him” and work of those guys to someone, I would probably choose the demo records of PARADISE LOST in the combination with Swedish death metal school (DISMEMBER, ENTOMBED). There are some effects of NAPALM DEATH, CELTIC FROST and I even sometimes hear BOLT THROWER. VALLENFYRE just revered the old metal school and the result is a massively pressured album. Just the rotten sound, massively deep Greg´s vocal. All of this makes this new album a weapon which makes the guts in my body to turn. Take an axe and go underground to do something with that world! On your way you will meet hundreds of hanged, drowned, murdered people and you will be looking forward to disappear forever in the marshes of the new album “Fear Those Who Fear Him”. For me, personally, this is a candidate for this year´s album of the year. Massacre, darkness, death! An excellent album which will allow you to meet all your demons!Tracklist:
1. Born To Decay
2. Messiah
3. Degeneration
4. An Apathetic Grave
5. Nihilist
6. Amongst The Filth
7. Kill All Your Masters
8. The Merciless Tide
9. Dead World Breathes
10. Soldier Of Christ
11. Cursed From The Womb
12. Temple Of Rats

band:
Greg Mackintosh (vocals / guitars)
Hamish Glencross (guitars / bass)
Waltteri Väyrynen (drums )
Sam Kelly-Wallace (guitar (live))
Chris Casket (bass (live))

Share this games :

TWITTER