Recenze/review - DRAWN AND QUARTERED - Congregation Pestilence (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

sobota 15. července 2017

Home » » Recenze/review - ICED EARTH - Incorruptible (2017)

Recenze/review - ICED EARTH - Incorruptible (2017)


ICED EARTH - Incorruptible 
CD 2017, Century Media Records

for english scroll down please

Když jsem před mnoha lety poprvé přičichl k jejich stejnojmennému albu z roku 1990, chodil jsem zrovna jako student do dílen kovat železo. Míval jsem na uších sluchátka a neustále otáčel kazetu. Zrodila se tenkrát vzájemná přitažlivost na celý život. ICED EARTH, stejně jako já, prošli lepšími i horšími obdobími, abychom se letos zase setkali a pořádně rozžhavili tekutý kov.

Psát cokoliv o stylu, o zvuku, o provedení, vlastně ani nemá cenu. Podobné legendy vám buď sednou a máte je rádi a nebo jdete dál. Na mě osobně novinka funguje. Pár hlušších míst bych sice našel, ale to jsou jen chvilkové momenty slabosti, které se dají kapele odpustit. Jinak se jedná o skvělé, nápady narvané album. Mám několik hudebních teorií o tom, kde se která hudba nejlépe poslouchá. "Incorruptible" pro mě nejvíc dozrálo v autě. Vysoký rychlostní stupeň, prázdná ranní dálnice, včerejší náročný den. Dáme na pumpě kávu a jedeme dál. Další song, další ukousnutý kilometr. Líbí se mi vokály, jde na mě nostalgická nálada a přemýšlím, kde se ta energie ve starých pánech pořád bere. Je to dobré album, sice ničím překvapivé, ale velmi dobře zahrané, solidní. Železo je ukováno, ICED EARTH stárnou se ctí a nadhledem. Líbí se mi i nezbytné kousky patosu, líbí se mi nálada celé desky. Chtěli jste power thrash metal? Máte ho mít! Tahle nahrávka je ránou přímo mezi oči. Doporučuji!


Asphyx says:


When I first listen to their album in 1990 which had the same name as the band, I was a student and I worked in iron workshops. I used to have my headphones on my head and I listen to this cassette over and over. At that time there was a mutual attraction being born inside of me and it has been with me for the rest of my life. ICED EARTH, just like me, have experienced good and bad things so we are able to meet this year and hot the liquid metal again.

There is no point in writing something about this style, sound or performance. Those legends are great and you love them or you just pass. Personally, this works for me. There are some deaf places on this album but those are just moments of weakness that can be forgiven. Otherwise, this is a great album filled with ideas.I have a few musical theories about where to listen to this music. Which place is the best for listening to it. “Incorruptible” is the best for car rides. High gear, empty morning highway, and yesterday was a difficult day. You get a coffee on a patrol station and continue with your ride. Next song, next kilometre. I like the vocal and the nostalgic mood and I think about how these old guys find their great energy. It is a good album, it is not surprising but it is well played and solid. The iron has been shuffled, ICED EARTH are getting old with honour and over grip. I like the necessary pieces of pathos, I like the mood of this album. Did you asked for power thrash metal? There you have it! This album is a shot right between your eyes. I definitely recommend it!


Tracklist:
1. Great Heathen Army
2. Black Flag
3. Raven Wing
4. The Veil
5. Seven Headed Whore
6. The Relic (Part 1)
7. Ghost Dance (Awaken The Ancestors)
8. Brothers
9. Defiance
10. Clear The Way (December 13th, 1862)

band:
Jon Schaffer – Rhythm & Lead Guitar, Vocals Stu Block – Lead Vocals Jake Dreyer – Lead Guitar Luke Appleton - Bass Guitar Brent Smedley - Drums

Share this games :

TWITTER