Recenze/review - DRAWN AND QUARTERED - Congregation Pestilence (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 5. července 2017

Home » » Recenze/review - PHOBIA - Lifeless God (2017)

Recenze/review - PHOBIA - Lifeless God (2017)


PHOBIA - Lifeless God
CD 2017, Willowtip Records

for english scroll down please

20 rezavých hřebů zaražených do mého těla. 20 skladeb plných šílenství. 20 zahnívajících ran, které se nikdy nezahojí. To je nová deska amerických grinderů PHOBIA.

A já tu sedím, krvácím ze všech ran a říkám si, kde se v kapele bere tolik síly a energie? PHOBIA jsou staří bardi, které novým kouskům už nenaučíte. Je to tak dobře, člověk má alespoň v dnešním bláznivém světě nějakou jistotu. Vezměte bourací kladivo, nezapomeňte s sebou novou desku "Lifeless God" a uvidíte, že vám práce půjde dobře od ruky. Peklo!PHOBIA opět přicházejí se smrští libozvučných melodií ve stylu NAPALM DEATH, NASUM, BRUTAL TRUTH. Samozřejmě s tím správným punkovým smradem a odhodláním zničit tenhle svět. Album je občas monotónní, ale to k tomuhle stylu už patří, jako k hrobníkovi lopata. Novinka asi bude vyhovovat převážně ortodoxním fanouškům, kapela přeci jen nepřichází s ničím novým a žádné překvapení se nekoná. Nevadí to, vždyť všichni hlavně chceme, aby PHOBIA zněla jako PHOBIA. Pokud tedy máte chuť na pořádnou porci energie smíchané s hnisem, špínou a šílenstvím, tak neváhejte. "Lifeless God" vás rozhodně nezklame. Masakr!Asphyx says:

20 rusty nails embedded in my body. 20 songs full of madness. 20 rebounding wounds that never heal. That is the new album by American PHOBIA.

And I sit here, bleeding from all my wounds and I ask myself where this band gets so much energy and power? PHOBIA are older guys who are not going to learn something new. And that is good thing, at least we have some certainty in this world. Take a demolition hammer and do not forget to bring your new album “Lifeless God” and you will see that your work will be easier. Hell!

PHOBIA comes again with great melodies in the style of NAPALM DEATH, NASUM, BRUTAL TRUTH. Of course with the right punk smell and determination to destroy this world. The album is monotonous at some places but that is how this style works, it fits to this style like a shovel to a gravedigger. This new album will be the best fit for orthodox fans because this band did not do something new or surprising. It does not matter because we all want PHOBIA to sound like PHOBIA. If you want to have a big portion of energy mixed with pus, dirt and madness, do not hesitate. “Lifeless God” will not disappoint you. Massacre!

Tracklist:
1. Out From The Ashes
2. Escalate Into Madness
3. Killed It
4. Corpse Slayer
5. Damaged
6. Fuck Power Violence
7. Intimidator
8. Devotion
9. Human Default - Suck At Life
10. Everythings Vicious
11. Cowards To Hate
12. Party In Hell
13. Traumatized
14. Outlaw Punks
15. Death To Freedom
16. Last Out
17. Torment Inside
18. New 4th Reich
19. From Where It Came
20. Lifeless God

band:
NEW RECORD
Shane The Pain
Bruce Reeves...
Leon del Muerte
Danny walker
PHOBIA FAMILY MEMBERS
cc
Calum Mackenzie
Bryan fajardo
Dorian rainwater

Share this games :

TWITTER