DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 20. listopadu 2017

Home » » Recenze/review - MORPHOSYS - The Saw Is Family (2017)

Recenze/review - MORPHOSYS - The Saw Is Family (2017)


MORPHOSYS - The Saw Is Family
CD 2017, Witches Brew

for english please scroll down

Pojď ke mě má milá, ukážu ti sbírku svých motorových pil. Nahodím motor, promažeme rezavý řetěz tvojí vlastní krví. Tak pojď, bude se ti to líbit. Zatančíš mi poslední tanec plný bolesti. Lehneš si do vany, uslyšíš bručení mé chladné kamarádky. No pojď má milá, ukážu ti cestu peklem.

Death thrashoví maniaci MORPHOSYS určitě mají rádi film Masakr texaskou motorovou pilou. Mají totiž tenhle nástroj na řezání dřeva a porcování lidských těl jak na obalu, tak na promo fotkách. Je jejich poznávacím znamením. A také přesně vystihuje to, co se odehrává na jejich nové desce "The Saw Is Family". Krvelačný, natlakovaný smrtící kov, který rozhýbe i mrtvého.


"The Saw Is Family" je vlastně takovým obyčejným death thrashovým albem, ze kterého občas vyleze na povrch heavy metalová melodie. Ano, deska by se dala popsat jednou větou. Jenže ona je také dobře zvukově ošetřená, se slušnými nápady ve skladbách, energií a šílenstvím. Nic převratného, ani objevného, ale rozhodně se jedná o surové a poctivé řemeslo. Člověk má chuť se kývat do rytmu, zaběhnout do dílny a vytáhnout také motorovou pilu. A když není pila, tak bude alespoň bourací palice, tou lze také způsobit pořádnou paseku. Takže přátelé, pokud máte chuť na poctivý death thrashový masakr, tak neváhejte. Solidní album.Asphyx says:

Come to me my dear, I will show you my collection of chainsaws. Let´s start the engine, oil the rusty chain with your own blood. So come on, you are going to like it. You will dance the last dance full of pain for me. You will lie in the bath, hear mournfulness of my cold friend. Come on my dear, I will show you the way to hell. 

Death thrash maniacs MORPHOSYS definitely like the movie The Texas Chainsaw Massacre. They have this tool on their cover and promo pictures and they use it for cutting wood and human bodies. Chainsaw is like their signature. And it also absolutely express what is happening on their new album “The Saw Is Family”. Bloody, pressurized death metal which will even make a death person move. 

“The Saw Is Family” is just an ordinary thrash album and from time to time there are some heavy metal melodies. Yes, you can describe this album with just 1 sentence. But this album also has a great sound, has a great ideas in the songs and there is energy and madness. Nothing revolutionary or discovering but it is definitely an honest craft. You just want to move in the rhythm, run into your work-room and take out your chainsaw. And if you do not have any, you take a sniper stick and you can do some madness with that too. So, my friends, if you want some real death thrash massacre, do not hesitate. A solid album.

tracklist:
1. Carniwar 04:28
2. The Saw Is Family 02:55
3. Torture Chamber 02:58
4. The Walking Dead 04:19
5. Storm Of Blood 03:46
6. Memory Of The Insane 02:57
7. Fleischeslust 04:31
8. You Shall Bleed 04:47
9. Todesengel 03:50
10. Corpse Grinder 02:26

band:
Chris: Vocals/Chainsaw
Marko: Guitar
Jazz: Bass
Alex: Drums

Share this games :

TWITTER