DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 10. prosince 2017

Home » » Recenze/review - SARKE - Viige Urh (2017)

Recenze/review - SARKE - Viige Urh (2017)


SARKE - Viige Urh
CD 2017, Indie Recordings

for english please scroll down

Jdou na mě divný stavy. V žilách mi kolují drobné úlomky ledu. Hledám temné kouty, daleko od lidí, od celého světa. Potřebuji klid, musím utéct pryč. Nakonec se zavřu na chalupě do černé komory, poslouchám staré vinyly a hledám nějakou novou desku pro všechny tyhle chvíle rozjímání. Sem, do lesů, do divočiny se novinka norských SARKE více než hodí.

A to i přesto, že se vlastně jedná o další volné pokračování severského seriálu o starém dobrém black thrash metalu. Samozřejmě s heavy feelingem a studenými emocemi. Prašivý zvuk, sázka na jednoduchost. Takoví byli, jsou a snad i budou SARKE. Berte nebo nechte být, nic jiného mezi tím není.


Přiznám se, že nejdřív mě "Viige Urh" zase tolik nevzalo. Dokonce jsem mezi kamarády prohlásil něco o heavy metalové kopii. Jenže pak na mě padl lehký splín, venku se setmělo a došlo k průlomu do mého zkaženého srdce. SARKE hrají na pohodu, stále stylem DARKTHRONE, HELLHAMMER, VENOM, AURA NOIR, CELTIC FROST, pořád nikde nic zbytečně netlačí. Sází spíš na dobrý riff, na atmosféru, na studený vítr z nekonečných lesů. Jdou vlastně absolutně proti dnešnímu umělému trendu. Jsou svoji, jasně rozpoznatelní, s vlastním ksichtem a dokáží mě k přehrávači doslova přikovat. Novinka připomíná výlet do dávných časů, kdy ještě melodie vítězila nad umělou produkcí. Otevřu si další pivo, hodím nohy na stůl a budu se těšit na podzim. Sem, do opuštěných lesů SARKE patří a zde je jim, stejně jako mě, nejlépe. Chtěli jste klasický black/thrash metal s heavy nátiskem? Máte ho mít! Jsem spokojen. Velmi dobré album!Asphyx says:

I feel really weird. There are pieces of ice circling in my veins. I am searching for dark corners, far away from people, from the whole world. I need some peace, have to run away. In the end I close the door behind me in my cottage and I hide in the closet. I am listening to a new album for those moments of thinking. This new album by Norwegian band SARKE is more than suitable for this – the forest, the wild atmosphere. 

Although this album is just a free continuing of this Norwegian serial about the good old black thrash metal. Of course, this thing has heavy feeling and cold emotions. Ashy sound, simplicity. This is how they were, are and hopefully will be SARKE. Take it or leave it, there is nothing else. 


I have to admit that at the beginning “Viige Urh” did not catch me. I even said to my friends something about it being a heavy metal copy. But then I felt a little under the weather and blue, it was dark outside and there was a sudden change in my heart. SARKE play easy in the style of DARKTHRONE, HELLHAMMER, VENOM, AURA NOIR, CELTIC FROST and they are not pushing anything. They believe in good riffs, atmosphere, and cold wind of endless forests. They go against the whole art trend of music. They have their own style and you can easily recognize them because they have their own face. They also can easily attach me to the player. The new album is like a journey to the ancient years where melodies won in the fight with modern production. I open another beer, put legs on the table and I will be looking forward to autumn. SARKE belong to those abandoned forests and they, as like me, are more than happy here. Do you want classic black/thrash metal with heavy pattern? Here it is! I am satisfied, very good album!

Tracklist:
01. Viige Urh
02. Dagger Entombed
03. Age of Sail
04. Upir
05. Jutul
06. Punishment To Confessions
07. Knifehall
08. Evolution and Fate

band:
SARKE (Khold, Tulus), bass.
NOCTURNO CULTO (Darkthrone), vocal.
ANDERS HUNSTAD (El Caco, Autopulver, Morten Abel), keyboard.
STEINAR GUNDERSEN (Satyricon, Spiral Architect, System: Obscure), guitar.

Share this games :

TWITTER