New album of Czech death metal band HYPNOS - "The Blackcrow" (2020)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 10. ledna 2018

Home » » Recenze/review - AFFRONT - Angry Voices (2018)

Recenze/review - AFFRONT - Angry Voices (2018)


AFFRONT - Angry Voices
CD 2018, Polymorphe Records

for english please scroll down

Od malička nás nutí se klanět modlám, straší nás bohem i nekonečným utrpením. Klečíme na kamenných podlahách, omýváme se svěcenou vodou. Přetvářka a klam, znesvěcení lidské mysli, převlečená nenávist, chamtivost a nakonec smrt. Jsme jen loutky, ovládané a bez vlastního názoru. Je potřeba stále znovu a znovu bojovat proti slepé víře!

Smečky, jako jsou brazilští thrash death metaloví AFFRONT, potkávám pokaždé moc rád. Už od prvního setkání, od prvních tónů, jsem smeten krutými riffy, pohřben zaživa a totálně zničen obrovskou energií, která z desky doslova sálá. Mám sto chutí vyběhnout ven a strhnout první chrám, který potkám. Tohle je totiž hudba, které mi koluje v krvi. Bezbožná, drsná, surová a šílená ze své podstaty. Album "Angry Voices" původně vyšlo v roce 2016 u Cianeto Discos a letos bylo vydáno na misi do Evropy pod záštitou Polymorphe Records. Jedná se o útok ve stylu staré dobré SEPULTURY, SLAYER, SODOM. S lehkými blackovými odkazy, ale hlavně neskutečně ostrým a zničujícím zvukem i perfektními temnými motivy. Brazilci mě zkrátka smetli, vyvrhli mé vnitřnosti, aby mi do těla navěky zašili vetřelce v podobě jejich nové desky. Tohle je válka s nebem, nekompromisní, devastující. Je doufám jasné, kdo tentokrát vyhraje. Ano, jsou to AFFRONT, kteří se pro mě stali obrovským překvapením. Jsem rozsekán, hořím, měním se v popel, ze kterého jsem kdysi vzešel. Vynikající thrash death metal, který připomíná tsunami plné tmy, špíny a zkažené krve!Asphyx says:


Since the time we were young, we have been forced to worship idols, they are scaring us with God and infinite suffering. We knead on stone floors, washed with holy water. Pretence and deception, desecration of the human mind, disguised hatred, greed, and eventually death. We are just puppets, dominated and without our own opinion. There is a need to fight again and again against the blind faith!


I like to meet bands such as the Brazilian thrash death metal AFFRONT. From the very first meeting, from the first tones, I have been swept away by cruel riffs, buried alive and totally destroyed by the enormous energy that literally radiates from the album. I like to run out and take down the first temple I meet. This is the music that circles in my blood. Unholy, harsh, raw, and mad by nature.

The album "Angry Voices" was originally released in 2016 by Cianeto Discos and this year was released on a mission to Europe under the auspices of Polymorphe Records. This is an attack in the style of old good SEPULTURA, SLAYER, SODOM. With light links to black metal but mainly with incredibly sharp and devastating sound and perfect dark motifs. The Brazilians just swept me and threw out my guts, after all, they forever snatched the intruders in to my body in the form of their new record. This is a war of heaven, uncompromising, devastating. I'm sure who will win this time. Yes, it is AFFRONT, who became a huge surprise for me. I'm chopped, burned, I'm changing in the ashes. Outstanding thrash death metal, reminiscent of a tsunami full of darkness, dirt and spoiled blood!


Tracklist: 
1. Scum of the World
2. Angry Voices
3. Affront
4. Conflicts
5. Terra Sem Males (Guerra Guaranítica)
6. Mestre Barro
7. Religions Cancer
8. Under Siege
9. Carved in Stone
10. WarTime Conspiracy
11. Echoes of the Insanity
12. Under Siege (Participação especial: Marcelo Pompeu)

band:
Marcelo Mictian (baixo, vocal), Rafael Rassan (guitarra) e Thiago Caneda (bateria)

order here:
Share this games :

TWITTER