Recenze/review - CASKET - Urn (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 21. ledna 2018

Home » » Recenze/review - APOPHYS - Devoratis (2018)

Recenze/review - APOPHYS - Devoratis (2018)


APOPHYS - Devoratis
CD 2018, Ultimate Massacre Productions

for english please scroll down

Tvrdil jsem to už dlouho. Nikdo mi nevěřil. Viděl jsem u nás nad lesem vznášející se neidentifikovatelný objekt. Vyzařoval ze sebe sílu, energii, zářil do prostoru jako nové slunce. Naplno ovládl moji mysl. Zničil mě, rozložil, ponořil na věky do temnoty. Stejně jako death metaloví "mimozemšťané" APOPHYS.

Přiznám se, že minulá deska "Prime Incursion" z roku 2015, mě příliš neoslovila. Nepropadl jsem jí. Přišla mi v mnoha momentech chaotická a nepřehledná. Letos, při dalším setkání třetího druhu, je to jiné. APOPHYS nade mnou zcela zvítězili a vlezli mi do hlavy jako nějací našeptávači."Devoratis" je albem plným technického death metalu té nejvyšší kvality. Kapela zbytečně nepreluduje, ale snaží se o jasné a zřetelné motivy. Líbí se mi zvuk, který je čitelný, ale zároveň ostrý a temný. Songy jsou strukturovány tak, aby vás rozemlely postupně a nekompromisně. Vše sedí na svém místě, hudba je zde přesná, naléhavá, přesto temná, jako nekonečný vesmír. Přirovnávat k tvorbě jiných smeček nebudu, raději si poslechněte ukázky z nové desky a nechte se naplno unášet na vlnách propracovaných kompozic. Hledám u hudby hlavně jiskru, náboj a tentokrát doslova nasávám emoce. APOPHYS mě nabíjejí energií, dokáží mě jako vetřelci roztrhat na malé kousky, abych pak znovuzrozený opět podlehl. Novinka je perfektní deskou po všech stránkách! Vynikající záležitost!


Asphyx says:

I have been saying this for a long time. Nobody believed me. I saw an unidentifiable object over our forest. There was power, energy and it was shining in space like new Sun. It fully controlled my mind. It destroyed me, spread it into darkness forever. Just like the new death metal “aliens” APOPHYS.

I have to admit that the previous album “Prime Incursion” from 2015 was not that good for me. I did not succumbed to it. It was a little too chaotic at some passages for me and uncler. This year with the third species meeting it is different. APOPHYS totally won over me and they went right into my head like some whisperers. 

“Devoratis” is an album full of technical death metal of the highest quality. The band does not unnecessarily preludes bud they try to play clear and readable motives. I like the sound which is readable but at the same time sharp and dark. Songs are structured to kill you gradually and without any compromises. Everything works, the music is accurate, urgent yet dark like the endless space. I will not compare them to other bands just listen to the new songs from this album and let the band to take you on waves of their worked out compositions. What I look for in music is a sparkle, energy and this time I enjoy the emotions. APOPHYS charge me with energy, they know how to tear me into small pieces like aliens so I could succumb again as alive again. The new album is perfect in all aspects! Excellent matter!tracks:
1. Children of the Stars 04:38 
2. The Verdict 03:42 
3. Xiux - The Parasite 05:33 
4. Matters Unresolved 03:07 
5. Deadlock 03:35 
6. Respite (Interlude) 02:49 
7. What We Will Be 05:31 
8. Retaliate 03:24 
9. Occasus 03:54 

band:
Kevin Quilligan - Vocals
Sanne van Dijk - Guitar 
Dave Meester - Guitar 
Michiel van der Plicht - Drums 
Sid van Kastel - Bass

Share this games :

TWITTER