New album of Czech death metal band HYPNOS - "The Blackcrow" (2020)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 15. ledna 2018

Home » » Recenze/review - STERCORE - Eternal Sunlight (2017)

Recenze/review - STERCORE - Eternal Sunlight (2017)


STERCORE - Eternal Sunlight
MCD 2017, Slovak Metal Army

for english please scroll down

Představte si drtičku na dříví, uzpůsobenou na drcení lidských kostí. Jste spoutáni, několik dní svázáni do kozelce a setkání se strojem na zabíjení je nakonec vysvobozením. Přesně takové pocity ve mě vzbuzuje poslech nového MCD slovenských death coreistů STERCORE.

V mém přehrávači nebývá podobná muzika častým hostem. Jsem většinou skeptický, death core je na mě, starého psa, až moc moderní, mnohdy umělá hudba. Jenže STERCORE přišli, rozsekali mě na malé kousky a já měl co dělat, abych popadl dech. Již několik prvních setkání působilo jako masáž obličeje kovovým kartáčem. Hezky ostře, do krve, s pořádnou dávkou emocí.Základem "Eternal Sunlight" je death core, přidán jest groove a také nezbytné melodické pasáže. Samozřejmě, také pořádná nálož kumulovaného vzteku. Tohle všechno na novince najdete. Také dobrý, moderní zvuk, pěkný stylový obal. STERCORE zkrátka válcují. Bez kompromisů, bez berliček. Jdou rovnou k věci. Hezky surově, s velkým tlakem ve skladbách. Občas jsou sice některé pasáže lehce monotónní, ale to už tak nějak k tomuto stylu patří. Naživo to musí být totální masakr. Slováci chytli moji hlavu do svěráku a frézují mi do lebky další a další drážky plné ostrých riffů, devastujícího vokálu a hlavně asi tuny napěchované energie. STERCORE mě přesvědčili o svých kvalitách, smetli z povrchu zemského a rozdrtili na masokostní moučku. Velmi dobře zahraný death core, po kterém zůstane jen spálená země!


Asphyx says:

Imagine a wood crusher designed to crush human bones. You are chained like a pig with your feet up and when you see the wood crusher you will feel relief. These are the feelings you will have after listening the new MCD by Slovak death coreist STERCORE

Similar music is not very often in my music-player. I am more sceptical, death core is too modern for an old music fan like me, it is not natural for me. However, STERCORE came and smashed me into small pieces and I almost died. Even the first meetings felt like a face massage with a metal brush. Sharply, with a big portion of emotions and you are bleeding from you face. 

The basis of the album “Eternal Sunlight” is death core which also has some groove and the necessary melodic passages. Of course, there is a great portion of accumulated rage. You can find all of this on the new album. And also great, modern sound and a great stylish cover. STERCORE simply rocks. No compromises, no crutches. They go straight to the point. Raw with the pressure in their songs. Although there are some passages slightly monotonous, this style just needs this. It must be so great and a total massacre when they play those songs live. Those Slovaks grabbed my head into a vice and they are cutting my skull with more and sharper riffs, the devastating vocal and most importantly tons of pushed energy. STERCORE convinced me of their qualities, they swept me away from this world and crushed me into the meat bone. Very nicely played death core which will burn everything!

tracklist:
1.Black Hole 02:33
2.Flower Of The Concrete 03:09
3.Eternal Sunlight 02:22 video
4.You´re Not Dead 01:58
5.Aurora Borealis 02:22
6.Burned Sign Of Defiance 03:08
7.Breed 04:20

band:
Matus Pis / vokills
Peter Kotrik / guitars
Michal Kotrik / guitars
Ladislav Hunka / bass guitar
Michal Maslak / drumsShare this games :

TWITTER