Recenze/review - CASKET - Urn (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 17. ledna 2018

Home » » Rozhovor - MASS BURIAL - Old school Swedish death metal ze Španělska.

Rozhovor - MASS BURIAL - Old school Swedish death metal ze Španělska.


Rozhovor s death metalovou skupinou ze Španělska - MASS BURIAL.

Odpovídal Raúl Weaver.

Přeložila Markéta, děkujeme!


Ave MASS BURIAL! Nedávno jste vydali dosud čerstvou novinku „Breeding Plagues“. Jsem z ní doslova nadšen. Jaké na ní máte ohlasy, jak ji vnímají fanoušci a co hudební kritici?

Ahoj, ano, naše nové album je venku jen od posledního týdne v listopadu. Takže je docela brzy, ale zatím byly všechny reakce a zpětná vazba velice pozitivní a zdá se, že se album lidem líbí. Je zatím málo recenzí, ale mají vysoké hodnocení.

Jakým způsobem u MASS BURIAL vnikají nové skladby? Jak probíhá samotný proces tvorby nového materiálu? Kdo je autorem hudby?

Teď se doba změnila a my nemáme tolik času, abychom se mohli všichni sejít ve zkušeně a skládat spolu hudbu, jako v minulosti. Takže já (Raúl, zpěv a kytara) píšu hudbu doma. Naprogramuji bubny a nahraji kytaru (základy) a tohle pak dám ostatním, pak přidají vlastní části a pak teprve skutečně nahráváme s opravdovými bubny, kytarami…Na tomto albu jsem písně psal já, na předchozím album psal písně i Chicote. 


Právě poslouchám vaši novinku „Breeding Plagues“ a připadám si, jako bych byl zavřený v nějaké kobce spolu s DISMEMBER, NIHILIST, ENTRAILS a INTERMENT. Deska má skvělý švédský sound. Kde jste album nahrávali a jak jste s výsledkem spokojen? Mluvili jste nějak do výsledného zvuku?

Moc děkujeme, ano, milujeme tento styl a víme, jak na to. Nechceme vynalézt kolo, nebo něco takového a víme, že tento styl hráli zmíněné kapely před 30 lety. Ale je to naše vášeň a budeme to hrát i dál. Možná jsou některé kapely, které tento styl hrají kvůli tomu, že je to moderní, pro nové oživení, ale pro nás je to vášeň a nezajímá nás, co si o tom myslí ostatní. Všechno si nahráváme sami a myslím, že výsledek je o trošku lepší s každým novým albem.Kdo je autorem textů a o čem pojednávají? Kde pro témata berete inspiraci? 

Texty píšu já, protože je to pro mě jednodušší. Taky při skládání musím hrát na kytaru. Témata jsou klasická pro podobný hnusný styl hudby – smrt, děsivé věci, válka a experimenty…inspirace? To záleží, občas z knih (ačkoli nemám moc čas na čtení), z hororů (nebo jen ze sledování televize :)), příběhy na internetu…

Vždycky jste měli úžasné obaly svých desek. Zakládáte si hodně na tom, jak má album, cover vypadat? Pod obalem letošního alba je podepsán Juanjo Castellano. Proč právě on? Jeho práce je dlouhodobě vynikající!

Ano, jsme old school a když jsme byli děti, neměli jsme internet a vybírali jsme si kapely jen podle obalů. Obvykle, když sis koupil album se skvělým obalem, nikdy tě to nezklamalo. Dnes, děti nejsou schopné ocenit ten pocit, když máš vinyl (nebo CD) a začneš u obalu, čteš si texty….dnes jen stahují hudbu, sledují youtube. To je škoda. A ano, Juanjo je náš hradní umělec a namaloval všechny naše obaly (kromě jednoho splitu s HUMILIATION). Také nám dělal logo a je to náš pravý fanoušek, takže volba byla snadná.
Hrajete typický, klasický starý death metal. Nikdy jste z téhle cesty neuhnuli, jste „ortodoxní“. Osobně je to jeden z důvodů, proč se mi vaše tvorba tolik líbí, ale nelákalo tě někdy zkusit hrát něco trošku jiného, nějak tvorbu MASS BURIAL ozvláštnit?


Ano, jsme velice typičtí, ale jak jsem řekl – tohle chceme dělat a u toho i zůstaneme. Máme (nebo jsme měli) hodně kapel, kde jsme hráli Grindcore, Melodic death metal, Crust, Metal…takže pokud chceme experimentovat, můžeme s dalšími kapelami, které vytvoříme. Ale MASS BURIAL je to, co je a nikdy se nezměníme. Budeme se jako muzikanti rozvíjet, možná zlepšíme zvuk, ale nápad je prostě takový. Mimochodem, máme větší rychlost a výbuchy než další klasické kapely jako DISMEMBER, ENTOMBED, GRAVE, … takže určitým způsobem máme vlastní značku.


Často slýchávám na koncertech v Čechách, jak lidé nechodí, jaká je malá návštěvnost. Zajímalo by mě, jakou máte vy zkušenost ze Španělska? Pro nás jste velká země se spoustou kapel, promotérů. Jezdí k vám často skupiny, které naší malou zemi na turné vynechají. Chodí se u vás na death metalové koncerty? Máte raději kluby nebo větší festivaly?

Obávám se, že to je takhle všude normální. Ve Španělsku, lidé chodí na koncerty známých kapel, ačkoli stojí lístek dost peněz, ale je vždycky vyprodáno. Také kapely, které hrají každý rok jako ARCH ENEMY, KREATOR…ti také vyprodají všechny koncerty i festivaly. Vždycky jsou to stejné kapely na stejných festivalech a lidi na ten koncert jdou (ačkoli neznají ostatní kapely), lidé na festivaly chodí jen pro chlast a zábavu. Myslím, že jsem moc starý, abych tohle pochopil. Každý rok festivalů přibývá. Osobně preferuje malé kluby pro koncerty, jak co se týče hraní, tak návštěvy. Samozřejmě bychom rádi hráli na velikých festivalech jako Obscene Extreme, Brutal Assault…protože tyhle mají pořád tu „esenci“. 

U nás vnímáme Španělsko jako silně katolickou zemi. Je tomu tak doopravdy? Dělá třeba církev problémy, když se pořádají koncerty? Ovlivňuje křesťanství nějak výuku ve školách, případně život všeobecně? Nedovedu si to nějak představit, v Čechách je nás většina ateisty.

Ano, naše země je pořád pod rouškou církve, ale teď tato hudba není nijak cenzurovaná, nebo řízená jako třeba v Rusku, Polsku…Vzdělávání se mění, alespoň si teď můžeš vybrat školu, která nemá v předmětech náboženství.

Myslím, že „Breeding Plagues“ by nejvíc slušelo vydání na vinylu. Neuvažujete o tom? Jaký je vlastně tvůj vztah ke gramodeskám, k jejich zvuku? Jsi sběratelem? 

Ano, rozhodně. Náš label slíbil, že udělá vinyl během několika měsíců, takže se na to těším a chci se toho dotknout vlastníma rukama. Zvuk vinylu je pro mě lepší než z CD, ale je to spíš duchovní záležitost, kterou prostě s CDčkem nedostaneš. Ano, sbírám, ale bohužel nemám nějak obrovskou kolekci :).
V současné době si většina lidí nová alba stahuje z internetu a používá jen jeho digitální podobu. Jak vidíš tuhle problematiku ty? Zajímal by mě tvůj pohled jako muzikanta.

Jak jsem řekl, jsem moc starý abych to pochopil. Já potřebuji fyzickou verzi. Internet je skvělá věc, můžeš tam najít spoustu nových kapel a hudby. Ale když se mi něco líbí, chci to mít i ve fyzické verzi.

V poslední době začíná spousta mladých kapel znovu hrát „old school death metal“. Většině to moc nejde, ale pár nových, slušných kapel, které pochopily, o čem to je, se najde. Máš nějakou oblíbenou, u které si myslíš, že má na to, „oživit staré časy“?

Ano, je tu hodně nových kapel, které přinášejí tu atmosféru. REVEL IN FLESH, GRAVEYARD, ENTRAILS, DEATHRITE,…

Jsou nějaké desky, které tě v poslední době oslovily?

Z těch nových by to byly výše zmíněné. Nové album od MORBID ANGEL (po té sračce co vydali předtím). „We are the gore“ od HAEMORRHAGE, dva nové songy od PESTILENCE jsou taky super…

Znáš, posloucháš nějaké kapely z České republiky?

Jasně, kapely jako BRUTALLY DECEASED, KRABATHOR, AHOMADO GRANUJO, a myslím, že znám i další, ale nejsem si jistý, odkud jsou. 


Co chystají MASS BURIAL v nejbližších měsících? 

Zkoušíme nové věci pro živé vystoupení a čekáme na promotéry, nebo festivaly, nebo kohokoli kdo bude chtít, abychom u něj hráli. V březnu podpoříme PESTILENCE na koncertě ve Španělsku a máme nové písně, které musíme zkoušet u labelů. Možná ve splitech s dalšími kapelami. Chceme to vydat v tomto roce, jako takový aperitive pro další album, které by mělo vyjít snad do pár let. 

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu prodaných nosičů, stovky šílených fanoušků a tuny dobrých nápadů.

Děkujeme za podporu. Doufám, že jednou budeme hrát u Vás a dáme si spolu hodně vašeho skvělého piva. 


Share this games :

TWITTER