New album of Czech death metal band HYPNOS - "The Blackcrow" (2020)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 15. ledna 2018

Home » » Rozhovor - MORGOTH - Jsem pořád vděčný za to, že jsem na pódiu a mám možnost dělat hudbu pro lidi, kteří milují death metal.

Rozhovor - MORGOTH - Jsem pořád vděčný za to, že jsem na pódiu a mám možnost dělat hudbu pro lidi, kteří milují death metal.


Rozhovor s legendární německou death metalovou skupinou MORGOTH.

Odpovídal Harald Busse.

Přeložila Duzl, děkujeme!


Ave MORGOTH! Přiznám se, že když se začal proslýchat váš návrat na scénu, museli jsme to s kamarády oslavit. Bývali jste pro nás v dobách našeho mládí absolutním kultem a jednou vůbec z prvních death metalových kapel, které se k nám do Čech dostala. Dodnes mám doma neoficiální kazetu „Resurrection Absurd“ od MG Records. Pro nás bylo za socialismu těžké vůbec něco sehnat. Jak vnímáš dnes staré časy ty? Co bylo vlastně kdysi prvním popudem, abyste založili kapelu a jak vznikl nápad hrát death metal?

Děkujeme za tvé komplimenty. Je skvělé vzpomínat na staré časy. Myslím, že nebyl žádný první impuls. Prostě se to stalo. Marc a já jsme byli spolu ve škole a jednoho dne jsme potkali Rüdigera a Carstena. Byli to taky metaloví fanoušci a měli nápad založit kapelu. Rüdiger již v té době hrál na bicí a společně s Carstenem, který hrál na kytaru, uskutečnili první hudební pokusy ve školní dílně. Když se pak Marca a mě zeptali, jestli bychom se k nim přidali, byli jsme nesmírně nadšeni. Předtím jsem 10 let hrál na klavír, měl jsem tedy nějaké hudební základy, takže jsem se ujal kytary. Protože Marc nehrál na žádný hudební nástroj, byl donucen stát se zpěvákem, haha. Nápad hrát death metal přišel později. V té době v roce 1987 nebyl termín „death metal“ ještě tolik rozšířen, takže naše první demo "Pits Of Utumno" bylo vydáno pod termínem "Ultrathrash".


Alba Cursed a Odium z devadesátých let jsou pro mě i spoustu dalších posluchačů absolutním kultem. Měli jsme po pokoji vyvěšené plakáty s vámi, každá holka milovala někoho jiného z kapely a u hi-fi věže jsme trávili dlouhé hodiny. Co mě doslova fascinovalo, tak byl zvuk obou nahrávek. Totálně devastující. Vzpomeneš si ještě, jak jste kdysi nahrávali? Zajímalo by mě, jak to tenkrát ve studiu Woodhouse v Dortmundu probíhalo? Byli jste „profesionálové“ nebo jste ke všemu přistupovali jako „punkáči“?

Vůbec jsme nebyli profesionálové. Byli jsme školáci. Ale školáci, kteří chtěli dělat hudbu tvrdou a pokud možno co nejbrutálnější. První demo jsme nahráli u nás ve zkušebně, která se nacházela na jatkách (!). Měli jsme dobrého přítele (Dirka Draegera), který se měl stát producentem všech následujících věcí. Měl vlastní kapelu a měl všechny potřebné znalosti, takže od samého začátku se podílel na produkci, mixování a nahrávání našich věcí. První profesionální studio, kde jsme nahrávali, bylo Studio Woodhouse v Dortmundu. Byla tam velmi uvolněná atmosféra a užili jsme si spoustu legrace, nahrávali jsme tam "Cursed".

Ještě mi z dávných dob vrtá v hlavě jedna věc. Kdo je vlastně autorem vašeho úžasného loga?

Byl to náš kamarád Torsten Gilsbach.


Pojďme ale do současnosti. Na váš návrat na scénu jsme se všichni hrozně těšili, ale také měli velké obavy, jak dopadne. Jak jsi vnímal comeback ty? Jak jste se vlastně dali zase dohromady? To jste se sešli v hospodě, dali pár piv a řekli: „Tak co kluci, co kdybychom zase nahráli desku?“

Původní myšlenka přišla v roce 2010. Sebastian mi jednoho dne zavolal, aby mi oznámil, že v roce 2011 to bude 20 let, kdy vyšlo "Cursed". Předtím mluvil s Marcem a zeptal se mě, jestli bych si dokázal představit, že bychom v roce 2011 zahráli pár koncertů k tomuto výročí, abychom to oslavili. Řekl jsem, že potřebuji nějaký čas na rozmyšlenou a že mu za týden zavolám. Zavolal jsem mu hned druhý den a řekl: "Dobře, pojďme do toho". Od té doby máme skvělé období. Odehráli jsme spoustu festivalů a klubových koncertů, byli jsme na turné s Bolt Thrower a Incantation, byli jsme pozváni na turné po jižní Americe a v roce 2015 jsme vydali nové album "Ungod“. Takže všechno šlo pro Morgoth opravdu dobře.


Výsledkem bylo album „Ungod“ z roku 2015. Přiznám se, že i s odstupem času pořád považuji tuhle nahrávku za vynikající a stále se k ní rád vracím. Myslím, že všichni staří i noví fanoušci musí být spokojeni. Jak s odstupem času přistupuješ k této desce ty? Jaké máte ohlasy a hlavně, jak fungují skladby naživo?

Musím přiznat, že jsme velmi spokojeni s výsledkem "Ungod". Od samého začátku bylo naším cílem nahrát skutečně death metalové album a to navzdory skutečnosti, že jsme se museli rozloučit s Marcem Grewem. S albem jsme opravdu spokojeni. A je to samozřejmě přinejmenším i zásluha Jaggera, který na "Ungod" odvedl skvělou práci. Trvalo to chvíli, než fanoušci ocenili nové skladby, ale dnes, když je „Ungod“ už téměř 3 roky venku, jsou skladby stále víc a víc stejně tak důležité, jako ty staré.


Možná si překvapený, že jsem se ještě nezeptal na nového vokalistu Karstena Jägera, ale to se ptá každý. Já bych to zkusil jinak. Změna vokalisty u velké kapely vždy vyvolává spoustu emocí. Osobně si myslím, že jste si nemohli vybrat lépe, ale mě by zajímalo spíš, jak Karsten zapadl do kapely jako člověk? Jste skupina, co si zajde spolu na pivo, pokecá, probere život? Nebo se scházíte jen při zkoušení nového materiálu? Počítáte s tím, že třeba pro nové album bude Karsten psát texty (na „Ungod“ už tuším dva napsal)?

Jagger se pro nás stal víc, než jen členem kapely. Bohužel se mimo aktivit kapely nesetkáváme, protože všichni žijeme velmi rozptýleně. Je to velmi příjemný člověk a vždycky je s ním sranda. Pro nás je to perfektní volba a my jsme velmi rádi, že ho u nás máme. Karsten byl textařsky zapojen do dvou písní na "Ungod" a jsem přesvědčen, že na dalším albu Morgoth bude více textů od Jaggera.


Jste jako kapela (Herald a Sebastian) dnes již pamětníci. Změnilo se toho za ty dlouhé roky, co jste na scéně, hodně? Je moc odlišný přístup třeba pořadatelů, labelů, fanoušků? Do hry vstoupil internet, nové technologie, úplně jiný přístup fans k hudbě.

To je pravda. Mnoho věcí se v průběhu let změnilo. Organizace, technologie, všechno okolo je dnes mnohem profesionálnější. Ale jedna věc se nezměnila. A to jsou fanoušci. A proto jsem pořád vděčný za to, že jsem na pódiu a mám možnost dělat hudbu pro lidi, kteří milují death metal.


Vaše kapela nese název podle Morgoth Bauglir, což je literární postava ve fantazy příbězích mistra J. R. R. Tolkiena. Jak se ti líbí filmové zpracování jeho příběhů? Jste fanoušci Středozemě? Jak vůbec vznikl nápad pojmenovat kapelu podle jeho díla?

Musím přiznat, že nejsem tak obeznámen s celým Tolkienovým vesmírem. Samozřejmě znám film " Pán prstenů", ale v té době to byli Carsten a Rüdiger, kteří vybrali tohle jméno. Byli to velcí fanoušci Tolkiena, a byli to oni, kdo dali kapele jméno.


Už je to docela dlouho, co jsem vás viděl naživo. Naposledy to bylo v roce 2014 s BOLT THROWER, INCANTATION v Praze. Pro mě návratový koncert, který se nebývale povedl po všech stránkách. Odvedli jste perfektní výkon a odcházel jsem totálně rozsekaný. Jak to máte vlastně s koncertováním? Já z vás cítil pořád takové to staroškolské nadšení, touhu do toho dát všechno. Jak vnímáte koncerty z pohledu kapely? Máte raději kluby nebo festivaly?

Pro mě osobně (a myslím, že můžu mluvit i za ostatní kluky) jsou klubové koncerty mnohem zajímavější než festivaly. Mám rád tu intenzitu koncertu v klubu. Blízkost publika, teplo, pot. Toto spojení s fanoušky je obtížné dosáhnout na festivalech, zejména když hraješ v době brzkého odpoledne.


Od „Ungod“ uběhlo již několik let. Jak jste na tom s novým materiálem? Pevně věřím, že se brzy dočkáme nové desky. Prozradíš nám nějaké podrobnosti? Zůstanete i nadále „old school“?

Zatím nemáme plány na další nahrávku. Chtěli bychom si zahrát nějaké dobré klubové koncerty v roce 2018 a máme už představu o turné koncem léta. To bude hlavně ve východní části Evropy, ale zatím ti nemůžu prozradit žádné detaily.


Děkuji moc za rozhovor. Přeji vám jen samé vyprodané koncerty, spoustu nadšených fans. Ať se vám daří dobře i v osobním životě a budu se těšit brzy někde pod pódiem. MORGOTH NAVŽDY!

Share this games :