SYMBOLIC FEST OPEN AIR 2022

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 7. února 2018

Home » » Recenze/review - GALVANIZER - Sanguine Vigil (2018)

Recenze/review - GALVANIZER - Sanguine Vigil (2018)


GALVANIZER - Sanguine Vigil
CD 2018, Everlasting Spew Records

for english please scroll down

Představte si obrovský větrák s ostrými noži na lopatkách. Kolem vás víří roztočený horký vzduch. Máte za úkol jediné - proskočit na druhou stranu. Stačí se nadechnout, nasbírat síly a odvahu. Odrazit se a nechat se rozsekat na malé kousky z masa a kostí.

Úplně stejně se cítím i při poslechu debutu finských death grinderů GALVANIZER. Pánové letos přinášejí totální masakr lidské mysli, zabalené v krvavých obvazech. Kolem mě se vznáší atmosféra plná smrti, tmy a nekonečného utrpení. Album řeže jako čerstvě nabroušená mačeta.Pokud budete poslouchat desku pečlivěji, určitě najdete spousty styčných bodů se smečkami jako MACHETAZO, XYSMA, ABHORRENCE, HAEMORRHAGE a mnoho dalšími maniaky, kteří ve své tvorbě kombinují hudební násilí, death metal, grind a krvavé chuchvalce špíny. Nahrávku jsem si pokaždé narval do hlavy s velkou chutí. Odpoutala mě od dnešního zkaženého světa a utvrdila v tom, že old schoolový zvuk je ta pravá morbidní vášeň. Nehledejte u GALVANIZER nic dobrého, dostanete jen chorobou nakažené riffy, zničující vokál a ucítíte rozkládající se těla. Novinka je pro mě velkým překvapením. Utrhněte mi hlavu, zapalte mou rakev! Tuhle desku budu poslouchat dál a dál. Skvělý devastující zážitek!


Asphyx says:

Imagine a huge fan with sharp knives on the blades. There is a whirling hot air around you. You have one task - jump to the other side. Just breath, gather strength and courage. Bounce and let chop into small pieces of flesh and bones. I feel the same while listening to the debut of Finnish death grinder GALVANIZER. The gentlemen are bringing a total massacre of the human mind wrapped in bloody bandages this year. Around me floats an atmosphere full of death, darkness and endless suffering. The album cuts like a freshly sharpened machete.


If you listen to the album more carefully, you will definitely find a lot of the same points with bands like MACHETAZO, XYSMA, ABHORRENCE, HAEMORRHAGE and many other maniacs who combine musical violence, death metal, grind and bloody bits of dirt. I kept my record every time in my head with great taste. It has let me out of today's corrupt world and has confirmed that old school sound is the true morbid passion. Do not look for anything good at GALVANIZER, you only get sick with a devastating vocal and you feel the decomposing body. The novelty is a great surprise for me. Break my head, light up my coffin! I will listen to this record again and again. Great devastating experience!

  tracklist:
  Mood for the Blade
  Enjoyment of Annihilation
  Deathbeat Deity
  Sanguine Vigil
  Grind Till... You're Dead!
  Domestic Mastication
  Gorefestation
  Premature Rot
  Unfinished Autopsy
  A Painful End for Curiosity
                    

band:
Niko Niemikko - Drums
Vili Mäkinen - Bass & Lead Vocals
Aleksi Vähämäki - Guitars & backing vocals


EVERLASTING SPEW RECORDS
Share this games :

TWITTER