JUST BEFORE DAWN - In The Realm Of Ash And Sorrow (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

úterý 27. února 2018

Home » » Recenze/review - REVEL IN FLESH - Relics Of The Deathkult (2018)

Recenze/review - REVEL IN FLESH - Relics Of The Deathkult (2018)REVEL IN FLESH - Relics Of The Deathkult
compilation CD 2018, War Anthem Records


for english please scroll down


Hroby se otvírají, z márnice je slyšet zvon! Zombie cítí čerstvou krev. Beru do rukou lopatu a znovu exhumuji starý poctivý death metal. Jsme spolu s německou kapelou REVEL IN FLESH na opuštěném švédském hřbitově. Vypadá to, že dnešní noc bude dlouhá. Přidávám zvuk, otevírám první rakev a oceňuji hnilobný zápach rozkládajícího těla.

Kompilace plná smrti, chladu a špíny, které se vám zadřou pod kůži. Němci vždy uměli namíchat krásně morbidní koktejl z klasických melodií. Album je poskládáno z osmi vlastních skladeb a třech cover verzí, kdy obzvláště tu od MASTER považuji za hodně povedenou. "Relics Of The Deathkult" je počinem, který by neměl chybět ve sbírce žádného pravého fanouška.Krev mi tuhne v žilách, tančím s těmi nejkrásnějšími zombie. Za chvíli bude půlnoc a mě se hrozně líbí, že si REVEL IN FLESH i v tak úzkém stylu jako je švédský death metal nalezli svůj vlastní  výraz. Poznávacím znamením je jak Ralfův vokál, tak mrtvolná nálada, která se vznáší všude kolem. Zemřít se dá mnoha způsoby, ale pokud bych směl prosit, tak mi na poslední cestu do záhrobí zahrajte právě tyhle songy. Jsou totiž návykové, surové, zároveň temně jiskřivé. Nevím, jestli jste někdy podali ruku vychladlé mrtvole, ale mé pocity jsou při poslechu velmi podobné. Takhle přesně má vypadat ryzí švédský death metal! Smrtící kult ve své nejlepší podobě! Doporučuji všem fanouškům pohřbů do země. Vynikající kompilace!


Asphyx says:
The graves are opening, you can hear the sound of the bell from a dead-house. Zombies smell fresh blood. They take a shovel and they exhume old real death metal. We are on a Swedish abandoned graveyard with a German band REVEL IN FLESH. It looks like tonight will be a long night. I put up the volume, open the first coffin and I admire the rotting smell of the decaying bodies. 

A compilation full of death, cold and dirt which will go right under your skin. Those Germans have always had the talent for mixing the nice cocktail of classic melodies. This album is composed of 8 songs and 3 cover versions and the one by MASTER is very good for me. “Relics Of The Deathkult” is an album which should be in the real fan´s collection. 

My blood is getting thicker in my veins, I am dancing with the most beautiful zombies. There will be the midnight soon and I really like the fact that REVEL IN FLESH have found their own signature in such narrow style as Swedish death metal. The signature for them is Ralf´s vocal, deadly mood which is all around. You can die in many ways but I would like to listen to those songs while I am dying. Why? Because they are addictive, raw, dark and at the same time sparkling. I do not know if you have ever shook your hand to a cold corpse but my feelings while the listening are very similar. This is how clear Swedish death metal should sound like! Deadly cult in its best shape! I recommend this to all fans of burying funerals. Excellent compilation!


TRACKLIST

1. Bonecrusher (6:59)
2. Corpus Vermis (4:29)
3. Chant Of Misery (4:52)
4. Deathkult (5:06)
5. Phlebotomy - Blood Dripping Healing (5:24)
6. Nightrealm Ghouls - The Dead Will Walk The Earth (6:20)
7. The Ending In Fire (5:30)
8. Casket Ride (4:47)
9. Pay To Die (Master - Cover) (3:27)
10. Mutilation (Death - Cover) (3:26)
11. Deny The Light (Headhunter D.C. - Cover) (5:16)


Share this games :

TWITTER