DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

úterý 13. února 2018

Home » » Rozhovor - HOODED MENACE - Hudba plodí ďalšiu hudbu.

Rozhovor - HOODED MENACE - Hudba plodí ďalšiu hudbu.


Rozhovor s doom/death metalovou skupinou z Finska - HOODED MENACE.

Odpovídal Lasse.

Rozhovor připravila a přeložila Petra, děkujeme!


Zdravím HOODED MENACE! Počúvam vašu čerstvú nahrávku „Ossuarium Silhouettes Unhallowed“ už asi desiatykrát a stále sa mi zdá lepšia a lepšia. Je neuveriteľné ako sa Vám darí držať doom a death metal v tak vyváženej rovine. Tá atmosféra je úžasná! Na to, že album vyšiel len koncom januára, zaznamenala som nespočetne veľa recenzií. Aké sú ohlasy a ako ste vy sami spokojní s nahrávkou?

Ahoj! Ďakujem za milé slová. Je skvelé počuť, ako sa vnáraš do nášho nového albumu. Ohlasy sú zatiaľ naozaj úžasné, mnoho ľudí označilo album „Ossuarium Silhouettes Unhallowed“ za náš doposiaľ najlepší počin alebo najlepší album od nahrávky „Never Cross The Death“, a hoci je pre mňa veľmi ťažké odosobniť sa a byť objektívny, nemyslím si, že by som nesúhlasil s týmito komentármi, keďže sme sami veľmi spokojní s výsledkom.


Lasse, ty si v HOODED MENACE jediným pôvodným členom a dlhý čas ste tvorili a hrali len vo dvojici s bubeníkom Pekka Koskelo. Čiže skladanie hudby, gitary, basy, texty a vokály si mal predpokladám v réžií výhradne ty. Momentálne sa prezentujete už v plnej zostave. Zmenil sa nejako proces skladania alebo máš stále pod palcom všetko ty? A čo sa stalo s Pekka Koskelo? Vy ako dvojica ste to ťahali spolu celkom dlho.

Doposiaľ som celú našu hudbu napísal ja a tak tomu bolo aj na novom albume. Pokiaľ ide o texty, prácu ohľadom nich si rozdelili Teemu, Harri a zapojil som sa aj ja. Až čas ukáže, do akej miery budú noví členovia prispievať do tvorivého procesu, či už hudobne alebo lyricky. Pokiaľ ide o Pekka, jeho pokračovanie v kapele sa trochu skomplikovalo po tom, čo sme premiestnili náš „hlavný stan” a teda skúšobňu z Joensuu do Helsínk. Obe mestá sú od seba dosť vzdialené. Harri a Teemu žijú v Helsinkách (rovnako ako Otso a Antti) a ja som sa taktiež chystal presťahovať do hlavného mesta, takže mi to prišlo ako dobrý nápad začať skúšať už tam. Našťastie Pekka mal stále záujem nahrať bicie na novom albume.


A čo súčasná zostava, je pre chalanov HOODED MENACE kapelou číslo 1 alebo majú aj iné kapely/projekty? Ako to vyzerá na skúškach, funguje tá často omieľaná „chémia“? Sú v kapele celkom krátko. Predpokladám, že do tvorivého procesu na novej doske sa nezapojili, alebo áno?

Po prvé musím uviesť na správnu mieru jednu vec, Otso (bicie) a Antti (basa) začali hrať v kapele až po nahratí albumu "Ossuarium ...". Spôsobilo to už veľa nedorozumení v zmysle, kto album nahral a kto je vlastne v súčasnej zostave. Aby som to teda upresnil, na nahrávaní nového albumu sa podieľala nasledovná zostava: Lasse (gitara, basa), Teemu (gitara), Pekka (bicie) a Harri (vokály). Áno, každý z nás hrá aj v iných kapelách; Otso v KRYPTS, Harri v HORSE LATITUDES atď., Teemu v HARHAISKU a Antti v DEVENIAL VERDICT atď. V skutočnosti som jediný, kto nemá inú kapelu, s ktorou by som aj koncertoval. Samozrejme, aj ja som mal niekoľko vedľajších projektov, ale v poslednej dobe toho nebolo až tak veľa (naposledy vydané bolo MCD LOBOTOMY DEPT) a nejde o žiadne živé kapely. Doteraz sa nám s chalanmi skvelo jammovalo. Priniesli do kapely čerstvú energiu a nadšenie.


Veľmi citeľná zmena nastala pri vokáli. „Ossuarium Silhouettes Unhallowed“ je prvým albumom, ktorý si nenaspieval ty sám. Myslím, že Harri má oproti tebe oveľa čistejší vokál, nie je taký prehnitý. Čo si myslíš o tom ty? Ako prijmú túto zmenu fanúšikovia?

Áno samozrejme, Harriho farba hlasu je odlišná od tej mojej, ale myslím si, že jeho spev veľmi dobre zapasoval najmä do nového hudobného materiálu, no prináša aj nový level energie do starších skladieb, pretože jeho vokál znie oveľa dynamickejšie. Má taký chladný growl typu Paradise Lost/Winter, ktorý mám osobne veľmi veľmi rád. Celkovo, ohlasy týkajúce sa konkrétne vokálu boli veľmi pozitívne, ale samozrejme vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú touto zmenou sklamaní. Nemôžte vyhovieť každému, ale my sa nemôžeme z nového vokálu tešiť viac ako teraz a to je pre nás koniec-koncov najdôležitejšie.


Nový album vyšiel u Season of Mist. Od vášho debutu ste label zmenili niekoľkokrát, takmer každý dlhohrajúci album vydalo iné vydavateľstvo. Predchádzajúce dva počiny však vyšli u Relapse Records, čo je tiež nemalý label. Prečo ste nezotrvali tam a prešli ste k Season of Mist? Porovnaj trochu spoluprácu s týmito labelami.

Našu dohodu s Relapse sme po dvoch albumoch splnili, takže sme chceli zistiť, čo v tomto smere bude pre nás najlepšie. Relapse odviedol naozaj dobrú robotu, ale nemali sme pocit, že je to nevyhnutne label, s ktorým by sme chceli spolupracovať aj na ďalších albumoch. Pri najmenšom sme sa chceli trochu porozhliadnuť, chápeš. Season of Mist boli nadšení myšlienkou spolupráce s nami a ponúkli nám tie najlepšie podmienky, takže sme do toho šli s nimi. Doteraz idú veci so SoM celkom dobre. Máme skvelú komunikáciu a náš nový album vynikajúco propagujú. Takže zatiaľ všetko super.


Čo vaša spolupráca s Adamom Burkom? Ako vznikla, ktoré jeho práce ťa oslovili, že si si povedal, že chceš pre cover albumu použiť práve jeho dielo? Minulý rok vyšlo niekoľko albumov s úžasnými obalmi, pod ktoré sa podpísal práve on (Loss, Sósltafir, Artificial Brain).

Bol to práve cover posledného albumu LOSS, ktorý ulahodil môjmu oku. Hneď som sa spýtal gitaristu Tima na autora a netrvalo dlho, už som sa dohováral priamo s Adamom Burkeom o hlavnej línií k obalu nového albumu HOODED MENACE. Adam odviedol excelentnú robotu. Tá maľba perfektne odráža atmosféru albumu. 


Kto vlastne album produkoval? Zmenili ste nahrávacie štúdio, metódy, zvuk oproti minulej doske? Ako by si celkovo porovnal nový album s predchádzajúcimi počinmi? 

Tentokrát sme spolupracovali s Jaime Gomez Arellano (Paradise Lost, Cathedral, Ghost), ktorý sa postaral o mix a mastering albumu v jeho Orgone Studios vo Veľkej Británii. Boli sme vo všeobecnosti nadšení zvukom bicích a obzvlášť tými, ktoré vytvoril pre album Paradise Lost "The Plague Within", takže sme chceli vedieť, čo by mohol vytvoriť pre nás. Celkovo sme veľmi radi, ako sa veci vyvíjali. Určite zvážime spoluprácu s ním aj v budúcnosti. 

Myslím, že "Ossuarium ..." je trochu melodickejší a melancholickejší album oproti našim predchádzajúcim nahrávkam. Možno aj trochu viac chytľavý. Použilo sa viac dynamiky a hĺbok a mám pocit, že je o niečo viac vyspelejší v každom smere. Počúvaním môžete veľmi jednoducho zistiť, že ide o nás, možno s mierne uhladeným zvukom.


Pri písaní textov sa stále nechávaš inšpirovať starými horormi? Zmenil sa nejakým spôsobom koncept, pozadie textov na novej doske oproti minulej? 

Áno, okrem iného stále sme inšpirovaní starými hororovými filmami, ale spôsob písania sa trochu zmenil. Rovnako ako na "Darkness Drips Forth", texty na novej doske, respektíve niektoré z nich, nie sú založené, ale práve inšpirované filmami. Medzi tým (byť založený alebo inšpirovaný) je veľký rozdiel. Akýkoľvek zdroj inšpirácie máte, môže byť celkom ťažko odhaliteľný alebo sa úplne vytratí vďaka presvedčivejším myšlienkam. Je tu nejaký začiatočný bod, kde sa proces odštartuje, ale z tohto miesta sa môžete pohnúť kamkoľvek, ak máte ten správny druh cítenia. Je to všetko o pocitoch a atmosfére a texty sa dajú interpretovať mnohými spôsobmi. Je to veľmi surrealistické a snové, ale tak ako vždy texty sú zakorenené v temných a hrozivých skutočnostiach.

Čo ťa inšpiruje a nabáda k skladaniu takej temnej a pochmúrnej hudby? Musíš mať pri skladaní hudby zlú náladu alebo dané emocionálne rozpoloženie nehrá v procese žiadnu rolu? 

Hudba plodí ďalšiu hudbu. Odtiaľ to pramení. Ako sa hovorí, prvé kapely, ktoré sa vám dostanú pod kožu s vami zostanú navždy. Vyrástol som v 80-tych rokoch so všetkými tými heavy metal vecami až som nakoniec počas svojej cesty objavil extrémnejšiu hudbu. Dalo mi to do života viac radosti, inšpirovalo ma to, spravilo to môj život omnoho vzrušujúcejší. Hudba z tých čias je u mňa stále na prvom mieste, do dnešného dňa ju mám asi najradšej. Pochádzajúc z tohto prostredia som našiel najpochmúrnejšie osudové osvietenie. A išpiráciu.

Pri písaní textov môžem byť šťastný alebo melancholický, ale nikdy nie príliš hlboko v zlom emocionálnom rozpoložení. To však neznamená, že v skladbách nie je žiadny hnev a úzkosť, pretože som si istý, že do procesu písania v jeho priebehu preniká celý rad emócií. Fínski ľudia sú údajne náchylní k melanchólii kvôli dlhým, temným a studeným zimám, ako aj izolovanej polohe Fínska. Túto vlastnosť dokážem rozpoznať aj v sebe, takže je možné, že niečo môže vyžarovať aj odtiaľ.


Aká hudba ťa momentálne najviac oslovuje? Nájde sa tam aj niečo netradičné z pohľadu metalového fanúšika? Čo ťa v poslednej dobe najviac chytilo, odporuč nám nejakú dobrú kapelu.

Nie som si istý, či nasledujúce kapely mali nejaký vplyv na HOODED MENACE, možno jedine v súvislosti s intenzitou a pútavosťou, ale tu teda máte niektoré veci, ktoré som naposledy počúval: RATT (prvé dva dlhohrajúce albumy), OZZY (éra s Jakeom a Randym), skoršie veci YNGWIE MALMSTEEN, RACER X, JUDAS PRIEST, VAN HALEN (album Roth), dokonca aj nejaké spojenia jazzu s rockovou muzikou, atď. No a z takých tých novších kapiel by som vybral POWER TRIP a NECROT. Tí sú naozaj úžasní. 

A čo koncerty, plánujete turné na podporu novej dosky? Zatiaľ som vás videla len na festivalom pódiu, ale myslím, že vaša muzika sa viac hodí do klubu.

Budeme hrať na festivale Roadburn v Holandsku a Kill-Town Death Fest v Nemecku, kde špeciálne odohráme celý album “Fulfill the Curse” k desiatemu výročiu jeho vydania. A práve teraz, keď spisujem odpovede do tohto rozhovoru, som na ceste do Helsínk, kde sa uskutoční náš koncert k vydanej doske. Večer budú otvárať KRYPTS, takže pre nášho bubeníka Otsa to bude znamenať dvojité povinnosti. Taktiež sme potvrdili účasť na festivale North of the Wall vo Veľkej Británii koncom apríla a je toho oveľa viac, ale žiaľ nemôžem ešte nič zverejniť. Taktiež dúfame, že sa nám podarí v lete nejaké európske turné, ale v tomto momente nič nie je stopercentné.


Spomínaš si na vaše vystúpenie na festivale Obscene Extreme? Bol to trochu netradičný štart tohto festivalu, ale žánrová zmena prišla podľa mňa veľmi vhod, ja som si ten večer užila. Myslím, že to bol aj váš úplne prvý koncert v Českej republike. Ako si naň spomínaš, na atmosféru, ľudí? A čo váš koncert v Prahe, užili ste si ho?

Áno, koncert na Obsene Extreme bol naším prvým vystúpením u Vás a bol skvelý. Spomínam si, že osobne môj výkon nebol stopercentný, ale bolo úžasné tam byť, o tom niet pochýb. Rád by som sa tam jedného dňa vrátil. Klubový koncert v Prahe bol úžasný. Bol súčasťou nášho európskeho turné a pamätám si, že ten večer bol obzvlášť dobrý. Áno, mám pekné spomienky z vašej úžasnej krajiny.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor. Želám vám mnoho úspešných koncertov, šťastných a spokojných fanúšikov a veľa predaných albumov. Teším sa na nejaký váš koncert a dúfam, že v rámci turné navštívite aj Českú republiku.

Ďakujeme aj my! Veľmi si želáme vrátiť sa do Česka.

Share this games :

TWITTER