JUST BEFORE DAWN - In The Realm Of Ash And Sorrow (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 16. března 2018

Home » » Recenze/review - EVIL INVADERS - Feed Me Violence (2017)

Recenze/review - EVIL INVADERS - Feed Me Violence (2017)


EVIL INVADERS - Feed Me Violence
CD/LP 2017, Napalm Records

for english please scroll down

Železo se musí kout, dokud je žhavé. O tom ví každý opravdový metalista své. Oceňujeme u hudby hlavně ryzost, upřímnost, zásahy přímo do našich ocelových srdcí. Energie a jednoduchost vyhrává nad komplikovaností. Nechceme přemýšlet, chceme pořádně žít. Zahrozit rukou, zamávat hlavou, dát si pivo a obejmout tu nejkrásnější dívku na koncertě. O tomhle je metal a o tomhle je i nová deska belgických EVIL INVADERS.

Mám rád smečky, které dokáží napsat dobrý motiv, obdivuji, když z hudby sálá síla. Novinka "Feed Me Violence" je totálně devastující záležitost pro všechny fanoušky starého heavy metalu, thrashe, speed metalu. Máte rádi kapely jako RANGER, ENFORCER, EXCITER, RAZOR, SKULL FIST, VULTURE? Pak byste mohli být spokojeni i s touto belgickou poctou starým časům.Mám pocit, že jsem právě dostal pořádnou injekci se sérem metalové pravdy. Do žil mi proniká historie, Vypadá to, že moje krev i kapely je složena ze stejných ingrediencí. Líbí se mi vokál, který je správně ostrý, užívám si nápady a hlavně - songy mě dokáží strhnout do víru heavy/speed metalových melodií. Znáte ten pocit, když nastartujete rychlé auto, nabuzeni adrenalinem skáčete bungee jumping nebo z přebytku energie tančíte na ostrých hrotech střepů? Tak přesně takové pocity mám i z "Feed Me Violence"! Tohle je pravý metal, tohle je oddanost, rezavý nůž, kroutící vašimi vnitřnostmi. Dokud budu žít, tak na hudbu v tomto provedení mě pokaždé nalákáte! Heavy speed metal, který je dokonalou vzpomínkou na staré časy! Klaním se!


Asphyx says:


You should work with the heated iron not the cold one. Every real metal fan knows that. We appreciate clear music which is honest and it hits our steel hearts. The energy and simplicity wins over complicated things. We do not want to think, we want to live. Threating with a fist, bouncing of the head and having a beer, hugging the most beautiful girl at a concert. This is what metal and even the new album by Belgian EVIL INVADERS is about.I like bands who can write a very good motive, I admire when you can feel the power from music. The new album “Fed Me Violence” is absolutely devastating thing for all fans of old heavy metal, thrash, speed metal. Do you like bands like RANGER, ENFORCER, EXCITER, RAZOR, SKULL FIST, VULTURE? Then you will be satisfied with this Belgian honour to old days.


I feel like someone just has gave me a big injection with the metal serum of truth. History is getting into my veins. It looks like my blood and the band´s blood have the same ingredients. I like the vocal which is nicely sharp, I enjoy the ideas and most importantly – the songs can get you to the storm of heavy/speed metal melodies. Do you know the feeling when you start a very fast car, full of adrenalin you jump the bungee jumping or you are dancing because you have too much energy on sharp blades of glass pieces? These are the feelings I have while listening to “Feed Me Violence”! This is the real death metal, this is the devotion, a rusty knife cutting your insides. Till I am alive this is the kind of music I will be driven to! Heavy speed metal which is a perfect memory for the old days! I bow! tracklist:
Mental Penitentiary
As Life Slowly Fades
Suspended Reanimation
Broken Dreams in Isolation
Feed Me Violence
Oblivion
Shades of Solitude
Anger Within
Among the Depths of Sanity

band:
Joe - vokály, kytary
Senne Jacobs - bicí
Max Mayhem - kytary
Joeri van de Schoot - baskytara

https://evilinvaders.bandcamp.com/album/feed-me-violence
https://www.facebook.com/evilinvaders
https://shop.napalmrecords.com/
Share this games :

TWITTER