Recenze/review - ROTTEN CASKET - First Nail in the Casket (2022)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 29. března 2018

Home » » Recenze/review - REQUIEM - Global Resistance Rising (2018)

Recenze/review - REQUIEM - Global Resistance Rising (2018)


REQUIEM - Global Resistance Rising 
CD 2018, F.D.A. Records

for english please scroll down

Vetřelec v mé hlavě. Bestialita lidské mysli. Nenávist. Temnota a šílenství. Kde se ukrývá tenká hranice mezi představou a uskutečněním násilného činu? Pozvedám znovu sekyru, usmívám se v předtuše čerstvé krve. Kdo bude další na řadě?

Letošní album švýcarských maniaků REQUIEM si mě již prvním poslechem naklonilo na svoji stranu. Obsahuje totiž vše, co od dobrého death metalu vyžaduji - ostrý zvuk, masakrující nápady, temnotu, skvěle zpracovaný obal. Navíc je přidána nálada, která ve mě evokuje noční směnu na pitevně.


"Global Resistance Rising" je albem plným death metalové klasiky. Švýcaři se nechali velmi volně inspirovat třeba takovými CANNIBAL CORPSE, DEICIDE, MALEVOLENT CREATION, DEATH, SUFFOCATION. Samozřejmě, přidali i kus sebe samého a výsledkem je deska, která ničí a devastuje. Nezapomíná se ani na melodie a náladu plnou beznaděje. Líbí se mi jejich originální rukopis. Album má v sobě obrovský kus temné energie. S klidem jej doporučím všem nadšeným patologům i fanouškům krvavých orgií. Zkrátka a jednoduše, REQUIEM letos znovu zabíjejí hudbou. Krutě, nekompromisně, s jasným účelem - rozdrtit vás na prach. Death metalové album, které připomíná tsunami! Skvěle!Asphyx says:

An intruder in my head. Bestiality of the human mind. Hatred. Darkness and madness. Where is the thin line between the idea and the act of violence? I raise the axe again, smiling in front of fresh blood. Who will be next?

This year's album of Swiss maniacs REQUIEM has lent me the first listening to their side. It contains all that I need from a good death metal - sharp sound, massacre ideas, darkness, greatly processed cover. In addition, there is added a mood that evokes a night shift at the autopsy room.

"Global Resistance Rising" is an album full of classic death metal classic. The Swiss have been very freely inspired by CANNIBAL CORPSE, DEICIDE, MALEVOLENT CREATION, DEATH, SUFFOCATION. Of course, they added a touch of themsves and the result is an album that destroys and devastates. It did not forget the melody and the mood of hopelessness. I like their trademark. The album has a huge amount of dark energy in it. I can recommend it to all enthusiastic pathologists and bloody orgy fans. In short and simply, REQUIEM is killing through their music again this year. Cruel, uncompromising, with a clear purpose - to crush you. Death metal album that resembles a tsunami! Great!


Tracklist:
01. For the Blind to See
02. Lockdown
03. DeEvolution
04. Vultures
05. No Quarter Given
06. Downward
07. Salvation in Vain
08. Greed Kills
09. Resistance is Rising
10. Fire in the Hole


band:
Michi Kuster (Vocals)
Phil Klauser (Guitars)
Matthias Schiemann (Guitars)
Ralf Winzer Garcia (Bass)
Reto Crola (Drums)

Share this games :

TWITTER