DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

sobota 10. března 2018

Home » » Rozhovor - SKELETAL REMAINS - Smrť je všade naokolo a vy všetci ňou budete skôr či neskôr pohltený.

Rozhovor - SKELETAL REMAINS - Smrť je všade naokolo a vy všetci ňou budete skôr či neskôr pohltený.


Rozhovor s death metalovou skupinou z USA - SKELETAL REMAINS.

Odpovídal Adrian Marquez.

Otázky připravila a rozhovor přeložila Petra, děkujeme!

Čaute SKELETAL REMAINS! Ako sa máte, chalani? Čas beží neuveriteľne rýchlo a už v najbližších týždňoch bude vydaný váš nový album “Devouring Mortality”. Aké máte pocity a aké sú vaše očakávania čo sa novej dosky týka? 

Ahoj! Tu v hlavnom stane SKELETAL REMAINS je všetko na poriadku. Práve som si otvoril svoje obligátne popracovné pivo, relaxujem a bavím sa s fajn ľuďmi, veď vieš. Všetko ide zatiaľ veľmi dobre. Áno! Čas rozhodne neuveriteľne letí, kurva tak rýchlo ako peklo. Je to šialené, keď si pomyslím, že budeme zanedlho, zhruba o mesiac vydávať už tretí album. Sme v obrovskom napätí a nevieme sa už dočkať, kedy si ho všetci vypočujete. 


Od debutového albumu k druhej doske ste spravili veľký krok. Ako by ste porovnali chystaný počin s predchádzajúcim albumom „Condemned to Misery“? Čo považujete za najväčšie zlepšenie, vidíte nejaké rozdiely medzi nimi? Čo by sme my fanúšikovia mali očakávať od novej dosky? 

Jasne kámo, vieš, v konečnom dôsledku musíš urobiť to, čo aj na predošlej nahrávke a to je niekedy veľmi náročné. Ale pokiaľ ide o nás, ani by sme nerozmýšľali nad vydaním albumu, keby sme si neboli istí, že nový materiál bude krokom dopredu oproti jeho predchodcovi. Robiť spiatočnícke kroky, to nie je naša šálka piva. Radi si nastavujeme pomyselnú latku dosť vysoko, aby sme sa uistili, že ďalším albumom ju dokážeme prekonať. Cítime, že album “Devouring Mortality” je veľkým krokom dopredu oproti „Condemned to Misery“, je trochu technickejší, ale stále si zachováva svoj old schoolovo death metalový sound. 

Vaša spolupráca s legendárnym Dan Swanöm je skvelá. Ako sa vám vôbec túto spoluprácu podarilo dohodnúť a ako to celé prebiehalo? Viete, že sa Swanö taktiež podpísal pod mastering nového albumu PESTILENCE “Hadeon”? Čo si myslíte o tejto doske, páči sa vám hudobný progres kapely, ktorá patrí medzi vaše hudobné vzory? 

Áno človeče, Swanö spravil kurva skvelú robotu! Ani nie sme schopní mu dostatočne za to poďakovať. Swanö bol jedným z ľudí, ktorých sme mienili osloviť pre spoluprácu s mixom a masteringom albumu, takže keď povedal, že sme ho zaujali, rozhodli sme sa samozrejme pre neho. Veď ako by sme kurva mohli odmietnuť mix a mastering nového albumu od Swana?! Haha! Bola to pre nás obrovská česť a sme totálne odrovnaní skvelým zvukom nahrávky, ktorý sa mu podarilo vytvoriť. 

Áno, sme si vedomí, že produkoval aj nový album Pestilence a ako fanúšikovia ich skorších nahrávok sme boli naozaj prekvapení, aký dobrý album im vyšiel. Je to ako moderný “Testimony of the ancients“ s troškou vplyvov albumu “Spheres”, naozaj skvelý album a Swanöva práca je takisto výborná.


Ďalšou skvelou vecou nového albumu “Devouring Mortality” je obal, ktorý pripravila nemenej známa osobnosť, autor obalov mnohých legendárnych albumov, Dan Seagrave. Ako táto spolupráca vznikla a ako to všetko prebiehalo? Poskytli ste Seagravovi vaše predstavy, očakávania, koncept alebo ste mu dali voľnú ruku? Má tento motív nejaké spojenie s názvom albumu alebo nejakou konkrétnou skladbou? Ktorý obal od Seagrava máš ty najradšej? 

Keď sme podpísali zmluvu s Century Media, dostali sme nejaký rozpočet určený na nahrávanie albumu, na obal dosky a podobné veci. Mať nejaký obal od Seagrava bolo našim veľkým snom už od vydania prvej nahrávky, takže sme sa o tom zmienili obom, vydavateľstvu aj Mattovi z DD, ktorý nás s ním skontaktoval. Keď súhlasil, že pre nás vytvorí obal, boli sme nesmierne nadšení. Dali sme mu nejaké nápady, poslali sme mu napríklad nejaké obrázky prostredia po kataklizme. Takisto sme mu poskytli niektoré texty k skladbám. A on prišiel s týmto motívom! Boli sme neuveriteľne ohromení výsledkom, keďže to bolo presne to, čo sme si sami predstavovali. Motív albumu má určitú spojitosť s takmer všetkými skladbami na doske, ale najviac asi s titulnou. Cítili sme, že “Devouring Mortality” by bol perfektným titulom albumu. Smrť je všade naokolo a vy všetci ňou budete skôr či neskôr pohltený. 

Taktiež sme ho poprosili, aby niekde na obale albumu zahrnul aj 'Skeletal Mikea', keďže bol zatiaľ zobrazený na všetkých obaloch predchádzajúcich dosiek (kostrové pozostatky ležiace na hrobe na obale “Beyond the Flesh“ a takisto kostrové pozostatky horiace v agónií na prebale “Condemned to Misery“.) a preto sme si povedali, že by sme v tom mohli pokračovať. Niečo ako náš Eddie (Iron Maiden), je to maskot Skeletal Remains. Môžete ho nájsť v pravom dolnom rohu ležiaceho vo svojom hrobe. 

Hmmm, dobrá otázka... Povedal by som, že pre mňa osobne je najobľúbenejším Seagravovým dielom pravdepodobne obal “Erosion of Sanity“ a potom “Left Hand Path“, ktoré sú asi na rovnakom mieste. 


Mohol by si nám poodhaliť pozadie textov skladieb na nadchádzajúcom albume? Sú nejakým spôsobom odlišné v porovnaní s predchádzajúcou doskou alebo je stále “smrť” hlavnou tematikou textov? 

Pokiaľ ide o textový obsah albumu, začali sme používať ako podklad mnoho rôznych námetov. Od prírodných katastrof k autobiografiám, ďalej príbehy s historickými postavami, či sci-fi filmy a verte či neverte, dokonca aj video hry. Proste veľa toho, čo nás zaujíma a v čom sme pravidelne zapojení. A nerád by som tvrdil, že „smrť“ je stále hlavnou témou našich textov alebo hocičoho... ale tak vieš, je to death metalový album, takže smrť každopádne veľa vysvetľuje. Pretože len smrť je skutočná. 

Kto vlastne búcha na novej nahrávke? Myslím, že nemáte veľké šťastie na bubeníkov, toto je aktuálne už váš štvrtý. Je ťažké nájsť toho správneho človeka na túto pozíciu vo vašom okolí? Alebo ste len proste neboli spokojní s predchádzajúcimi … máte teraz vôbec permanentného bubeníka? 

Zniesla sa na nás nezlomná kliatba Spinal Tap! Naši bubeníci len tak náhodne explodujú! Lol. Samozrejme si robím srandu. Ale teraz vážne, ide skôr o osobné dôvody, prečo bývalí bubeníci sú... no prečo vlastne sú BÝVALÍ, haha. Vieš, pre kapelu je ťažké pokračovať ako celok, keď niekto nie je na rovnakej vlne ako ostatní členovia v kapele. Keď sa niekto takýto v kapele vyskytne, má tendenciu spomaľovať veci a to sa väčšinou nestretáva s pochopením nás ostatných. My poznáme len dve rýchlosti, rýchlo a ešte rýchlejšie ;). A niekedy sú ľudia príliš zaneprázdnený osobným životom a nevedia sa pohnúť ďalej, ale to potom nedáva žiadny zmysel. A áno, našli sme niekoho vhodného, pán Johnny Valles. Je v kapele už viac ako rok a je to fantastický bubeník. Momentálne si musel vziať s osobných dôvodom krátke voľno, ale na nový album nahral komplet bicie. V máji s nami ide na turné po Európe, tak dúfame, že s nami v tomto čase aj zotrvá. 


V roku 2015 ste absolvovali turné po Európe. Musíte mať mnoho zážitkov a spomienok. Ja som vlastne zo Slovenska, kde ste takisto mali jeden koncert v Bratislave. Musím sa priznať, o tomto vystúpení som nevedela, pretože propagácia bola zrejme dosť odfláknutá. Ale počula som, že na koncert prišla len hŕstka fanúšikov, tak dúfam, že nemáte na našu krajinu kvôli tomu negatívne spomienky a niekedy vbudúcnosti sa sem vrátite. 

Oh jasné, spomínam si na to turné, mali sme ho spolu s Morfin. Bolo to prvýkrát, čo sme navštívili Európu v zimnom období a kurva že to bol určite nezabudnuteľný zážitok. Vieš, keďže sme z Kalifornie, neboli sme zvyknutí na také nízke teploty a jednoznačne sme na to ani neboli pripravení, haha. Spomínam si na show v Bratislave, bola to asi jedna z najchladnejších nocí celého turné. Koncert dopadol práveže celkom dobre. Spočiatku to tam bolo trochu mŕtve, ale hneď ako začali hrať kapely, veľa ľudí sa nakoniec dostavilo, strávili sme tam pekné chvíle. A som si istý, že sa v blízkej budúcnosti určite vrátime ;). 

Keď rôzne metalové kapely z Ameriky porovnávajú koncerty doma s tými v Európe, zvyčajne vo všetkých aspektoch vyhrávajú koncerty u nás v Európe. Máte na to podobný názor? Prečo je to tak? Ktorý koncert bol pre vám jedným z najlepších a prečo? 

Áno, s tým absolútne súhlasíme, európska metalová scéna vo všeobecnosti, počnúc tradičným heavy metalom až k death metalu a zahrňujúc všetko medzi tým, je oveľa vášnivejšia v porovnaní so scénou a fanúšikmi v štátoch. Cítiť z nich totálne nadšenie a ošiaľ pokiaľ ide o metal. A to je pravdepodobne aj dôvodom, prečo sú metalové festivaly v Európe oveľa lepšie ako tu u nás. Aj keď porovnáš koncerty mnohých kapiel (starých či nových), tu v Amerike pravdepodobne nebudú až tak dobré ako vonku. Úprimne povedané, naša fanúšikovská základňa je v Európe oveľa väčšia ako doma v štátoch. Keď zosumarizujem naše predošlé koncerty, máme za sebou 3 európske turné a 0 turné v Amerike. Dobre, možno s výnimkou krátkej šnúry s Asphyx na západnom pobreží, ale to obsahovalo len sedem koncertov, nikdy sme nemali veľké americké turné. Kurva, v jednom štádiu sme dokonca premýšľali o tom, že sa presťahujeme do Nemecka, ale to bolo ešte predtým než sme sa stali otcami. 


Viem, že vašou najväčšou inšpiráciou sú staré albumy Pestilence, Gorguts atď. Hráte v podstate podobný druh death metalu, ako hrali spomínané kapely na začiatku 90-tych rokov. Avšak teraz skladajú a tvoria úplne odlišnú formu death metalu. Myslíš si, že aj vy sa časom, povedzme v priebehu 10 rokov posuniete od old schol death metalu k niečomu progresívnejšiemu? 

Keď mám byť úprimný, nikdy sme neboli tí, ktorí by niečo plánovali dopredu. Sústreďujeme sa na daný moment. Vezmi si, deň po dni / týždeň po týždni skúšania s kapelou, písania skladieb, sústreďujúc sa na to, aký koncert je najbližšie naplánovaný a tak ďalej. Je ťažké dať ti nejakú priamu odpoveď na to, čo budeme robiť o 10 rokov, či kde budeme. Sakra, veď o 5 rokov by som ani nemusel byť nažive, haha! Takže kto vie. Jediné, čo ti môžem povedať s určitosťou je, že naším jediným zameraním je písať death metal, ktorého hranie si najviac užívame. Death metal, s ktorým budeme my ako kapela spokojní. Nechceme vybočovať z našej cesty len preto, že nám to niekto rozkáže, alebo preto, aby sme pritiahli a uspokojili inú masu hudobných fanúšikov. Všetko, čo tvoríme,čo píšeme, robíme pre seba. A toto je skurvene neprekonateľným vrcholom vidieť ostatných užívať si našu hudbu tak veľmi ako si ju užívame my. Všetci ľudia, s ktorými vedieme debaty, či už počas našich koncertov alebo onlajn prostredníctvom správ, všetci s nami zdieľajú rovnakú vášeň a pre nás je to neuveriteľný a osobitý pocit. Takže ak my sme spokojní s tým, čo robíme a ak fanúšikovia si to užívajú tak veľmi ako aj my, len to je naozaj dôležité. 

Nepochybujem o tom, že ste takisto metalovými fanúšikmi. Chodíte stále na koncerty a podporujete ostatné kapely? Aký bol posledný album, ktorý si si zakúpil? Čo počúvaš práve teraz alebo si naposledy počúval? 

Ale jasné, samozrejme človeče. Máme tu mnoho kamošov hrajúcich v kapelách, takže sa snažíme chodiť na ich koncerty a taktiež ak tu je kapela, ktorú naozaj chceme vidieť, urobíme všetko preto, aby sme mohli prísť na ich šou. Samozrejme, nie vždy je to jednoduché, niektorý z nás majú deti a pravidelný pracovný čas, takže je ťažké navštíviť každý koncert, ktorý sa tu koná, ale naozaj sa snažíme byť na koncertoch kapiel, ktoré skutočne nechceme prepásť. Posledný koncert, na ktorom sme boli, bol tuším Mammoth Grinder tu v LA a bola to zabijácka šou. Tam som si kúpil aj ich poslednú nahrávku. Okrem nejakých vecí, ktoré vyšli nedávno, som si objednal nejaké veci z Dark Descent. Niekoľko Blood Incantation a Horrendous LP-čiek, keďže som ich nemal a chcel som vlastniť fyzické nosiče. Naposledy som počúval Necrot, RegurgitatedGuts, Cist, Resurgency. 


A čo koncerty, plánujete v blízkej dobe nejaké turné na podporu novej dosky? Možno aj nejaké európske turné? 

Áno! Práve sme ohlásili európske turné, ktoré bude prebiehať v máji. Zaberie niečo cez tri týždne, pôjdeme naprieč Európou ako support našim kolegom z vydavateľstva, Angelus Apatrida. Už sa nevieme dočkať! Taktiež máme naplánované náš prvý koncert v Kanade s úžasnými Demolition Hammer! 17.marca vo Winnipegu. Sú tam aj nejaké ďalšie koncerty a turné, ktoré sa len dohadujú, takže majte oči na stopkách a sledujte aktualizácie. 


Diky moc za rozhovor. Veľmi si cením, že si si našiel čas. Želám celej kapele všetko dobré, mnoho úspešných koncertov, šťastných a spokojných fanúšikov a veľa predaných albumov. Teším sa na nejaký váš koncert a dúfam, že sa zastavíte aj v Čechách a na Slovensku. Veľká vďaka! 

Ďakujeme aj my! Ceníme si podporu a milé slová, znamená to pre nás naozaj veľa. A určite sa čoskoro všetci uvidíme! Na zdravie! 

Adrian Marquez 

Share this games :

TWITTER