DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

sobota 22. června 2019

Home » » Recenze/review - FIRESPAWN - Abominate (2019)

Recenze/review - FIRESPAWN - Abominate (2019)


FIRESPAWN - Abominate
CD 2019, Century Media Records

for english please scroll down

Jsem vystaven ve staré dřevěné rakvi. Odkrytá tvář popelavé barvy, sklánějí se nade mnou a pláčou. Mí milí pozůstalí, potomci, ženy bývalé i současné. Jeden život obyčejného člověka skončil. Netrpěl jsem, žil jsem naplno. Poslouchal jsem jen dobrou hudbu, hajzlům se díval vždy zpříma do očí, stejně mi ale nebude nikdy odpuštěno. Mým prokletím je death metal a nás, jeho posluchače, do nebe nikdo nechce.

Kněz odříkává modlitbu, vyzdvihuje mé dobré činy a o špatných taktně pomlčí. Moc ho nevnímám, stále dokola si přehrávám v hlavě novou desku švédských FIRESPAWN. Mám rád klasický death metal severského střihu a kapela splňuje mé požadavky na dobré řemeslo. Za chvíli mě spálí a proměním se v prach. Ještě pár poslechů a budu u svých předků. Už se těším na nekonečný mejdan s pivem, death metalem a krásnýma holkama.
Jak známo, kapela je tvořena severskou death metalovou šlechtou v čele se stále nezaměnitelným L-G Petrovem. FIRESPAWN nehrají nic překvapivého, drží se mezi mantinely švédského death metalu (letos se spoustou odkazů na BLOODBATH, samozřejmě ENTOMBED, UNHLEASHED, ale třeba i DEATH, MORBID ANGEL, OBITUARY). Novinka mi připadá trošku víc temnější, propracovanější, heavy, než předchozí počiny. Nečekejte nic převratného, kapela hraje postaru, s dobrým zvukem, se spoustou tradičních nápadů. Používá osvědčené postupy, s ničím se moc nepáře a výsledkem je album, které je opravdu určeno spíše pro starší ročníky. Osobně jsem spokojen, ale znáte mě, já už dávno ležím ve staré dubové rakvi a můj názor je poznamenám dlouhými roky návštěv na onom světě. Nehledejte zde progresi, ani brutalitu, tady si smrt říká "Abominate". Kosa byla opět zaseknuta! Velmi dobře!Asphyx says:

I'm placed in an open old wooden coffin. An uncovered face of pale color, people are bending over me and crying - my dear survivors, descendants, previous and present women. One ordinary man's life ended. I did not suffer; my life was fulfilled. I have always listened to good music, I have still looked straight to the miscreant's eyes, but I will never get forgiveness. The death metal is my curse, and no one wants us, its listeners, to go to heaven.

The priest chants a prayer; he highlights my good deeds and keeps in silence about the bad ones. I do not perceive him very much; I play the new FIRESPAWN album in my head over and over again. I like the classic death metal of the Nordic style, and this band meets my requirements for a good craft. After a while, they burn me, and I will turn into dust. A few more listening and I'll be together with my ancestors. I am already looking forward to an endless party with beer, death metal, and beautiful girls.As we know, the band is formed by the Nordic death metal nobility headed by the unmistakable L-G Petrov. FIRESPAWN does not play anything surprising; they are among the borders of Swedish death metal (this year with lots of links to BLOODBATH, of course, ENTOMBED, UNLEASHED, but also DEATH, MORBID ANGEL, OBITUARY). The new album seems to be a little darker, more sophisticated and heavy in comparison to the previous one. Don't expect anything revolutionary, the band plays according to the old style, with good sound and lots of traditional ideas. They use the approved methods, and the result is an album intended for sort of older listeners. Personally, I am satisfied, but you know me, I have been in an old oak coffin for a long time, and my opinion is influenced by long years of visiting the other world. Don't look for progression or brutality here, here the death is entitled "Abominate". The scythe worked again! Very good!


Tracklist:
01. The Gallows End
02. Death and Damnation
03. Abominate
04. Heathen Blood
05. The Great One
06. Cold Void
07. The Hunter
08. Godlessness
09. Blind Kingdom
10. The Undertaker
11. Black Wings of the Apocalypse

Line Up:
Alex Friberg - Bass (Necrophobic, Naglfar (live), ex-Jaggernaut, ex-Trident, ex-Karneywar, ex-Fireborn)
Matte Modin - Drums (Skineater, The Hidden, Necrophobic (live), ex-Defleshed, ex-Embalmed, ex-Sportlov, Raised Fist, ex-Dark Funeral, ex-Nonexist, ex-Sarcasm, ex-Infernal, ex-Usurpress, ex-Fireborn)
Fredrik Folkare - Guitars (Dead Kosmonaut, Firecracker, Unleashed, ex-Incardine, ex-Scudiero, ex-Necrophobic, ex-Siebenbürgen, ex-Fireborn)
Victor Brandt - Guitars (Entombed A.D., Dimmu Borgir (live), ex-Dominion, ex-Necrocide, Totalt Jävla Mörker, ex-Aeon, ex-Akani, ex-Entombed, ex-Satyricon (live), ex-Six Feet Under (live), ex-The Haunted (live), ex-Witchery (live), ex-Fireborn)
L-G Petrov - Vocals (Entombed A.D., ex-Morbid, ex-Nihilist, ex-Entombed, ex-Allegiance, ex-Comecon, ex-Black Satan (Swe), ex-Blasphemy, ex-Fireborn, ex-Infuriation)

Share this games :

TWITTER