Recenze/review - CASKET - Urn (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 20. července 2017

Home » » Recenze/review - MISANTHROPE MONARCH - Regress to the Saturnine Chapter (2017)

Recenze/review - MISANTHROPE MONARCH - Regress to the Saturnine Chapter (2017)


MISANTHROPE MONARCH - Regress to the Saturnine Chapter
CD 2017, vlastní vydání

for english scroll down please

Slunce pálí a já mám pocit, že brzy shořím. Kolem se válejí bílé kosti zvířat, sem tam nějaký ten nešťastník, který nepřežil tu šílenou výheň. Prosévám mezi prsty písek a poslouchám nové album německých MISANTHROPE MONARCH. Najednou jsem přes všechno šílené vedro ochlazen temným závanem smrti. 

Z reproduktorů se na mě vyhrnula změť rychlých melodií, s thrashovým nádechem, melodického death metalu a smrtící klasiky. MISANTHROPE MONARCH navíc přidávají skvělý obal, ledový zvuk i nápady vytažené odněkud ze starých opuštěných kobek. Ploužím se dál nekonečnou pouští, marně hledám nějaký temný kout. Tahle hudba zabíjí!Na "Regress to the Saturnine Chapter" se mi asi nejvíc líbí časté změny nálad, maniakální výraz a chladné melodie. Kapela jakoby vyprávěla nějaké staré příběhy plné zla, blasfemie a šílenství. MISANTHROPE MONARCH jsou poslové z dávných dob, kteří znovu vstoupili na svět, aby ho zničili svým death metalem. Některé skladby jsou možná až moc dlouhé, ale to je asi tak jediná negativní připomínka, kterou bych měl. Jinak jsem si album opravdu užíval, pomáhalo mi přežít mou dlouhou pouť vyprahlou pouští. Útočí na mě zástupy nemrtvých a musím pořád přidávat hlasitost na své hi-fi věži. Takhle nějak by měla vypadat temná smrt, říkám si stále dokola. Pokud máte rádi propracovaný death metal a líbí se vám i studené černé melodie, tak rozhodně neváhejte. Skvělá nahrávka!


Asphyx says:

The sun burns and I feel that I am going to burn. There are white animal bones all around me, sometimes you can see an unfortunate who did not survive this mad forge. I sift sand through my fingers and I listen to the new album by German MISANTHROPE MONARCH. Suddenly, I am cooled by dark whim of death although all around me is heat.

From the speakers comes a swarm of fast tunes with thrash touch, melodic death metal and deadly classics. MISANTHROPE MONARCH added a great cover, cold sound and ideas which were pulled from some old abandoned dungeons. I am walking through an endless desert, looking for some dark corner. This music kills!


What I like the most about “Regress to the Saturnine Chapter” are the frequent changes in moods, manic expression and cold melodies. The band feels like telling some old stories full of evil, blasphemy and madness. MISANTHROPE MONARCH are messengers from the old days who came to this world again to destroy it with their death metal. Some songs might be too long but that would be my only negative comment. I like this album, I enjoy it and it helped me survive my long journey through the desert. There are undead attacking me and I have to add more and more volume on my player. This is how dark death should look like. If you like good and sophisticated death metal and you like dark cold melodies, do not hesitate. Great album!

Tracklist:
01. Towards the Utopian Kingdom of Fire
02. Usurping the Throne
03. Crushing the Unbeliever
04. The Brotherhood of Destruction
05. Dispelled
06. Regress to the Saturnine Chapter
07. Father Sin and the Hollow Spirit
08. Black Sirens Lurking
09. The Omega Embrace
10. Trail of the Heretic (Maleficium)
11. Cosmic Maze

band:
Chris Mieves - Vocals |
Kristian Gøbels - Guitar |
Richie Zubek - Guitar |
Pat Fleischmann - Bass |
Max Scheefeldt - Drums |

Share this games :

TWITTER