DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 10. července 2017

Home » » Recenze/review - ORIGIN - Unparalleled Universe (2017)

Recenze/review - ORIGIN - Unparalleled Universe (2017)


ORIGIN - Unparalleled Universe
CD 2017, Agonia Records

for english scroll down please

Představte si, že vás někdo přiváže k mřížím a blíží se k vám s rozbrušovačkou v ruce. Cítíte zvířený vzduch, do těla se vám začíná vkrádat strach a nakonec jste rádi, když se vám kotouč poprvé zakousne do tváře. Ano, nová deska ORIGIN vás rozemele na malé kousky.

Samozřejmě, musíte mít mysl nasměřovanou na extrémní technický death metal. Jinak půjde celé tohle nekonečné preludování zcela mimo vás. Osobně mě album baví jak kdy a jak co. Obdivuji hráčské umění, ale zvuk mi přijde sterilní, nápady již dříve slyšené a připadám si, že desku nahráli stroje a ne lidé. Dovedu ale pochopit uznalé výkřiky fanoušků, i blahořečení tlaku a energie, které jsou z "Unparalleled Universe" cítit."Unparalleled Universe" je albem, které se pohybuje někde mezi mantinely, které nastavili HATE ETERNAL, WORMED, DECAPITATED, CRYPTOPSY. Potud je vše v nejlepším pořádku. Mě ale chybí živočišnost, takhle mám pocit, že někdo na počítači upravil pár stop, přidal ultra zběsilé kmitání po strunách a nezbytný kousek chaosu. Možná jsem na podobné nahrávky už starý, ale já obdivuji na hudbě trošku jiné hodnoty, než jen poměřování, kdo hraje rychleji a zběsileji. Každopádně, pokud tento styl vyznáváte, budete navýsost spokojeni a nadšeni. Zkrátka a jednoduše, pro mě se jedná o takové "obyčejné dobré technické death metalové album", nad kterým se budou všichni rozplývat. Budiž vám přáno. Já se raději vrátím do pekla.


Asphyx says:

Imagine that someone gets you to the bars and approaches to you with a cutter in his hands. You feel animal air, fear is getting into your body and in the end you are glad that the disk bites your face. Yes, new album by ORIGIN will smash you into small pieces.


Of course, your mind has to be focused on extreme technical death metal or this whole infinite prelude will just go pass you. Personally I really enjoy this album from time to time. I admire the players´ craft but the sound feels too sterile, ideas are not original and were heard before and it seems that this album was recorded by machines not people. But I can understand the yelling of fans who beatify the pressure and energy which you can feel on the album “Unparalleled Universe”.

“Unparalleled Universe” is an album which moves somewhere between barriers which were set by HATE TERNAL, WORMED, DECAPITATED, CRYPTOPSY. So far so good. But I miss some animality, because I feel that someone just added some tracks on the computer, added ultra-violent vibrations on strings and a necessary piece of chaos. Maybe, I am just too old for these songs but what I admire on music are different values. Not just metering who plays faster and more furious. Anyway, if you like this style, you will love it. In short, for me this is “an ordinary good technical death metal album” which will everyone like. Why not, but I rather go to the hell again.


Tracklist:
1. Infinitesimal to the Infinite
2. Accident and Error
3. Cascading Failures, Diminishing Returns
4. Mithridatic
5. Truthslayer
6. Invariance Under Transformation
7. Dajjal
8. A Burden of Prescience
9. Unequivocal
10. Revolución (Brujeria cover)

band:
Jason Keyser - Vocals
Paul Ryan - Guitars/Vocals
Mike Flores - Bass/Vocals
John Longstreth - drums

Share this games :

TWITTER