Recenze/review - CASKET - Urn (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 18. srpna 2017

Home » » Recenze/review - TORTURE SQUAD - Far Beyond Existence (2017)

Recenze/review - TORTURE SQUAD - Far Beyond Existence (2017)


TORTURE SQUAD - Far Beyond Existence 
CD 2017, Secret Service Records

for english scroll down please

Kousek od našeho domu, ve vedlejší ulici se stala hnusná brutální vražda. Mezi lidmi se vznášel strach a z nebe pršel kyselý déšť. Někde ve tmě se ukrýval vrah, číhající a čekající na další příležitost. Surová realita města, syrovost a hrubost. Potřebovali jsme z toho všeho šílenství vypadnout, poslouchali jsme novou desku brazilských TORTURE SQUAD.

Letos přišla kapela s dalším, pořádně ostrým a krutým albem. Opravdu mi připomíná atmosféru místa, kde se stal nedávno násilný čin. Legendární TORTURE SQUAD mají již dávno svůj vlastní styl a výraz a dodržují jej i na novince. Nechte si chutnat, tohle je hodně drsná a ošklivá deska!


Mě se na TORTURE SQUAD vždy líbilo, jakým způsobem kombinují thrash a death metal dohromady. Dokonce bych řekl, že je nyní kapela po personálních změnách silnější než dřív. Obzvlášť vokalistka Mayra přinesla do téhle smečky nový, svěží vítr. Samozřejmě, fanoušci budou zase rozděleni do několika skupin a někteří nebudou spokojeni, ale já novinku poslouchám s velkou chutí. Brazilci jakoby byli politi mrtvou vodou a znovu do toho jdou po hlavě. TORTURE SQUAD sice nepřicházejí s vůbec ničím novým, ale "Far Beyond Existence" se velmi dobře poslouchá a vstřebává. Dokonce bych řekl, že jsem rozsekán na malé kousky a hltám je s nadšením. Co na tom, že ve vedlejší ulici stále leží stará mrtvola a městem se vznáší strach? Vždyť jsou tu TORTURE SQUAD, aby všem nakopali zadky! Thrash death metal, který je surový jako mlýnek na maso! Velmi dobře! 


Asphyx says:

Not far away from our house, in the next street, happened a horrible brutal murder. People were afraid and there was a sour rain coming from the sky. There was a murderer somewhere in the darkness, waiting for his next opportunity. The raw reality of the city, rawness and roughness. We needed to get out of this madness and we listen to the new album by Brazilian TORTURE SQUAD

This year, this band came up again with a sharp and cruel album. It really reminds me the atmosphere of the place where a violent act happened. The legendary TORTURE SQUAD already have their own style which they follow in their new album. Bon appetite, this is a very cruel and ugly album!


What I have always liked about TORTURE SQUAD is that they know how to combine thrash and death metal together. I would even say that after they had some personal changes, they are even stronger than ever. In particular, the vocalist Mayra brought some new and fresh air. Of course, their fans might be divided into a few groups and some would not be happy. But I listen to this album a lot. Those Brazilians probably poured some water and a corpse and they again went for everything 100%. TORTURE SQUAD did not do anything new, but “Far Beyond Existence” is an album which is very listenable and absorbable. I would even say that I am being cut on small pieces and I am thrilled with excitement. Who cares that in the next street there is still the old corpse and the whole city is scared. TORTURE SQUAD will kick anyone´s ass! Thrash death metal which is raw like the meat grinder! Very good!

Tracklist:
01. Don't Cross My Path
02. No Fate
03. Blood Sacrifice
04. Steady Hands
05. Hate (feat. Dave Ingram)
06. Hero for the Ages
07. Far Beyond Existence
08. Cursed by Disease (feat. Edu Lane)
09. You Must Proclaim (feat. Luiz Louzada)
10. Just Got Paid (feat. Alex Camargo)
11. Torture in Progress (Instrumental) (feat. Marcello Schevano)
12. Unknown Abyss (Intro)

band:

May "Undead" Puertas (Vocals)
Rene Simionato (Guitars)
Amilcar Christófaro (Drums)
Castor (Bass)

Share this games :

TWITTER