Recenze/review - ROTTEN CASKET - First Nail in the Casket (2022)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 19. října 2017

Home » » Recenze/review - ARCH ENEMY - Will To Power (2017)

Recenze/review - ARCH ENEMY - Will To Power (2017)


ARCH ENEMY - Will To Power 
CD 2017, Century Media Records

for english please scroll down

Ale ano, dejme tomu. Tak já tedy vezmu konečně ARCH ENEMY zase na milost. Víte, já měl Angelu rád. Tak mi to chvilku trvalo, než jsem si na současnou zpěvačku Alissu zvykl. Na koncertě mě sice moc nepřesvědčila, ale z nové desky "Will To Power" je to jiné. ARCH ENEMY dál jedou na vlně melodického death metalu. Jejich rukopis je rozpoznatelný široko daleko a i když se letos nejedná o Satan ví jak převratné album, tak rozhodně stojí za pozornost. A pokud jste fanoušci kapely, tak budete na vrcholu blaha.

Dokonce bych řekl, že v některých momentech jsou ARCH ENEMY přímo překvapiví. Teď to myslím v dobrém slova smyslu. Samozřejmě, na desce je spousta vaty, několik vyložené hluchých míst, ale znáte to, jedná se o velkou kapelu a album se také musí prodat. Masy si žádají své. Když si ale odmyslíme image, klipy a zůstane jen a jen holá hudba, není novinka rozhodně špatnou nahrávkou. Spíše naopak.

"Will To Power" je hodně melodickým albem, které spíš člověka příjemně navnadí, než aby jej rozsekalo na malé kousky. Nijak mi to nevadí, v těchto momentech byli ARCH ENEMY stejně vždy nejlepší. Přijde mi, jakoby byla hudba složena vyloženě do auta. Nutí mě přidávat plyn, je uklidňující v dopravních zácpách. Ničím překvapivá, ani převratná, ale dobře odvedená. Jako bonus navíc dostanete občasný závan severského větru. No řekněte mi, kdo by odolal. Pohoda, melodický death metal a síla melodií. Co si přát víc? Jsou tu noví ARCH ENEMY, tak berte a nebo nechte být. Solidní album.Asphyx says:

Well, yes, why not. Let´s finally take ARCH ENEMY to grace again. You know, I really liked Angela. So it took me some time before I appreciated the new singer Alissa. She did not really convince me on the concert but it´s different when you hear the new album “Will To Power”. ARCH ENEMY go on the wave of melodic death metal. Their signature is very recognizable and although this year´s album is not very revolutionary, it is good and you should try it. And if you are a fan of this band, you will definitely love it.


I would even say that at some parts ARCH ENEMY surprised me. I mean it in a good way. Of course, there is a lot of parts which are literally pointless and deaf, but you know this is a very big band and they have to sell the album. The masses want what they want. But when you don´t think about image, music videos there will be only the music itself and then the new album is not bat at all. It is good.

“Will To Power” is very melodic album which will make you feel comfortable rather then totally smash you into pieces. I do not mind actually, at these moments ARCH ENEMY have always been great. It feels like this music was composed to listen to it in a car. It makes you go faster and it will make you calmer in a traffic jam. It is not surprising nor revolutionary, but it was well done. And as a bonus everyone will receive the Nordic wind at some passages. Well, tell me, who would resist. It is nice, melodic death metal and power of melodies. What else do you need? There is the new album by ARCH ENEMY so you either take it or leave it. Solid album.

Tracklist:
01. Set Flame to the Night 01:18
02. The Race 03:15
03. Blood in the Water 03:55
04. The World Is Yours 04:53
05. The Eagle Flies Alone 04:59
06. Reason to Believe 04:47
07. Murder Scene 03:50
08. First Day in Hell 04:48
09. Saturnine 01:09
10. Dreams of Retribution 06:40
11. My Shadow and I 04:05
12. A Fight I Must Win 06:37

Line Up:
Michael Amott - Guitars (Spiritual Beggars, ex-Carnage, Black Earth, ex-Candlemass, ex-Carcass, ex-Entombed (live), ex-Disaccord)
Daniel Erlandsson - Drums (Eucharist, ex-The End, Black Earth, ex-Armageddon, ex-Brujeria, ex-Carcass, ex-In Flames, ex-Revengia, ex-Diabolique, ex-Liers in Wait) 
Sharlee D'Angelo - Bass (Spiritual Beggars, The Night Flight Orchestra, Witchery, Mercyful Fate, ex-Illwill, Black Earth, ex-King Diamond, ex-Facelift, ex-Sinergy, ex-Dismember (live))
Jeff Loomis - Guitars (Conquering Dystopia, Jeff Loomis, ex-Fear-Tech, ex-System, ex-Experiment Fear, ex-Sanctuary (live), ex-Nevermore) 
Alissa White-Gluz - Vocals (Kamelot (live), ex-Karmaflow, ex-The Agonist, ex-Nightwish (live), ex-Testament (live)) 

Additional musicians:
Jens Johansson − harpsichord (track 10)Share this games :

TWITTER