DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

úterý 10. října 2017

Home » » Recenze/review - IMPALERS - The Celestial Dictator (2017)

Recenze/review - IMPALERS - The Celestial Dictator (2017)


IMPALERS - The Celestial Dictator
CD 2017, Evil Eye Records

for english scroll down please

Vybuchla mi v rukou nálož dynamitu, utrhla mi paže i hlavu. Potácím se temnotou, nemrtvý a hledám svůj klid. Neradno si zahrávat s výbušnou směsí, neradno je poslouchat thrash metal ostrý jako břitva.

Při poslechu novinky dánských IMPALERS si připadám jako zavalený v kamenolomu. Útočí na mě ostré hroty riffů starého dobrého thrashe ze všech stran. Podléhám mu. Já, starý hrobník, který vyrůstal v dobách, kdy byl tenhle styl na vrcholu si novou desku "The Celestial Dictator" těchto mladých maniaků neskutečně užívám. Co na tom, že čerpají ze starých thrashových knih? Důležitá je energie, síla a touha zničit hudbou svět. A to umí  IMPALERS na výbornou.
"The Celestial Dictator" je po zvukové stránce skvělé, obal vynikající, náhodě nebylo ponecháno vůbec nic. Všechno mi sedí v jednom perfektním celku a řeže mě do břicha jako ostrý skalpel. Pánové se volně inspirují ARTILLERY, KREATOR, SODOM, starou METALLICOU, BATTERY, DEATH ANGEL. Zkrátka a dobře, jedná se o hrubozrnný thrash metal, který vás smete z povrchu zemského. Nezapomíná se ale ani na melodie a občasné heavy metalové vsuvky jsou velmi chutným kořením. Pánové v sobě mají obrovský náboj, nebojí se do toho opřít a zbourat zdi v širokém okolí. Novinka je tlakovou thrash metalovou vlnou, šíleným tsunami, které vás doslova porazí! Opravdu si připadám, že mi právě v rukou bouchlo několik kilo TNT! Masakr! Thrash! Vynikající nahrávka!Asphyx says:

A dynamite exploded in my hand and torn off my arms and head. I am shivering in the darkness, undead and I am looking for my peace. It is not advised to play with explosive mixtures, you should not listen to thrash metal which is sharp like a knife. 

When I listen to the new album by Danish band IMPALERS, I feel like I am huddled in a quarry. Sharp riffs´ blades of the good old thrash attack me from all sides. I succumb to it. Me, an old gravedigger who grew up in the days when this style was on the top, I really enjoy this album “The Celestial Dictator” by those young madmen. Who cares that they draw inspiration from old thrash books? What is important is the energy, power and desire to destroy the world by their music. And IMPALERS know how to do that.“The Celestial Dictator” has a great sound and cover, the whole album is amazing. Everything fits together in a perfect whole and it cuts my stomach like a sharp scalpel. Those gentlemen are freely inspired by ARTILLERY, KREATOR, SODOM, old METALLICA, BATTERY, DEATH ANGEL. In short, this is a coarse thrash metal that will sweep you from this world. They do not forget about melodies either and there are some heavy metal parts and these are tasty spices. Those guys has a great power in them, they are not afraid to lean on it and break walls in a wide area. The new album is a pressured thrash metal wave, crazy tsunami which will literally beats you! I really feel like a few tons of TNT has exploded in my hand! Massacre! Thrash! An outstanding recording!


Tracklist:

01. Terrestrial Demise
02. Terrorborn
03. Color Me White
04. Into Doom
05. What Is One
06. Sun
07. Believe
08. The Celestial Dictator
09. Antithesis


band:
Søren Crawack - Rhythm Guitar & Vocals

Kenneth Frandsen - Bass Guitar
Rasmus Kjær - Drums
Thomas Carnell - Lead Guitar

Share this games :

TWITTER