Recenze/review - ROTTEN CASKET - First Nail in the Casket (2022)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 28. prosince 2017

Home » » Rozhovor - ABORTION - Pozri si svet, jako vyzerá. Ľudia bažia po nenávisti, osočovaní.

Rozhovor - ABORTION - Pozri si svet, jako vyzerá. Ľudia bažia po nenávisti, osočovaní.


Rozhovor s death grindovou kapelou ze Slovenska - ABORTION.

Ave ABORTION! Máte venku čerstvou novinku „All You Need is Hate“. Právě ji poslouchám a říkám si, že přesně takhle má znít poctivý death/grind crust metal. Jak vlastně nové skladby vznikaly? Kdo je autorem hudby? Mě vždycky zajímá, jak která kapela tvoří. Kdo přinese riffy, kdo má hlavní slovo, kdo je pořád nespokojený apod. Jakým způsobem tvoří ABORTION?

Lepra: Diky za pochvalu. No za tie roky sa už proces tvorenia zmenil mnohokrát. Ale odvtedy jako má náš gitarista Libor vlastné štúdio Vomitor sound, tak je to o tisíckrát ľahšie . Predstav si, že sme museli pomaly celý rok skúšať nové songy, potom prísť do štúdia, kde za to zapýtali fakt šialenú sumu a kedže každá hodina sa platila, tak si proste musel makať,aj keď to nešlo a tebe sa nechcelo, poprípade aj keď si už nevládal. Teraz proste Libor dobehne do skúšobne, rozloží svoje pakšamenty a ide sa na to. Takto to vastne robíme odvtedy,ako máme nového bubeníka Mira. Hudba vzniká väčšinou tak, že každý si prinesie svoje nápady (riffy) a hodíme to dokopy. Miro zahrá svoju predstavu bicích. Výhodou je, že keď sa to povedzme nepodarí, tak to všetko vie Libor poopravovať a následne všetky muchy vychytať. Voľakedy si to nahral v štúdiu a keď si to tam nezbadal, tak si to objavil až doma a mal si po nálade hahaha. Nový album vznikal v pomere asi 90% moje riffy a ostatné Libor. Teraz už máme nového gitaristu Ondra, takže do toho prispeje aj on svojou troškou.


Album vyšlo v CD edici. Je vidět, že s provedením jste si dali opravdu záležet. Kdo vlastně stojí za grafickou stránkou nové desky a kdo je autorem obalu? Z kolika prací jste vybírali a proč nakonec zvítězil černobílý? Neuvažujete také o vinylu?

Lepra: No na CD verzii albumu sa graficky podieľal Juro Hariň (Slovak Metal army) ale naše vinyly väčšinou opatruje Halbi (2scum Grind). A on bude robiť aj vinylovú verziu „All Your Need Is hate“, ktorá bude graficky trocha odlišná (motív zostáva). Malo by to vyjsť začiatkom roka 2018 a to v kooperácii asi 6 labelov z celého světa. Obal nám ináč kresil Radek (bicie ex-Squash Bowels, Neuropathia, The Dead Goats). No a to, že je černo biely, to je proste fakt,že milujem ČB grafiku.

První, co mě velmi mile překvapilo, byl zvuk novinky – je studený, průrazný, surový a živočišný zároveň. Kde jste nahrávali? Jak probíhalo samotné nahrávání? Kolik dní trvalo a kdo všechno do výsledného zvuku mluvil? 

Lepra: jako som už spomínal, nahrávalo sa to v štúdiu nášho gitaristu Libora VOMITOR SOUND. Teraz ťa vyvediem z miery, lebo sa nejedná o klasické štúdio v nejakom domčeku,ale o pojazdné štúdio, takže štúdio chodí za tebou a takto už úspešne nahral na Slovensku mrte kapiel. S nahrávaním sme mali ale tentokrát fakt šialené problémy. Veď to nahrávanie sa ťahalo od decembra 2016 až do jesene 2017. Vyzeralo to tak, že asi všetci bohovia sú proti tejto nahrávke. Skrížilo sa nám toľko faktorov, od technických chýb až cez časovú zaneprázdnenosť, že Libor už bol z toho tak zúfalý, že chcel proste celú nahrávku vymazať a srať na to. Naštastie sa tak nestalo, lebo on je mimoriadne odolný kúzelník, čo sa zvuku týka, niečo jako Gandalf Biely. Takže to nakoniec zmákol a vysral túto verziu s ktorou sme boli už všetci spokojný Ja si myslím, že je zase iná ,ako náš predošlý album „Konvert“ a hlavne basa je trocha inde zase.


Často jsou u grindu a death metalu opomíjeny texty. O čem jsou ty na novince „All You Need is Hate“? Přikládáte textům velký význam? 

Lepra: Mi sme našich prvých 6 albumov nahrávali v angličtine, až proste mi raz už svitlo, že nemá zmysel sa trápiť s textami,aj tak im nikto nerozumie. Tak som začal spievať v Slovenčine, keď už sa toľko trápím s textom, nech mu aspoň niekto už rozumie. Pravdepodobne to budeme aj naďalej takto robiť. Pozri si Škandinávske kapely si stým nelámu hlavy, spievajú v rodnom jazyku a ani sa neunúvajú dať do bookletu preklad textov. To isté Španielsky hovoriace kapely. Tak prečo by niekto namietal niečo proti Slovenčine? No a o čom sú texty? Čím si starší, tým viac textov znie zo života, z pocitov , niečo čo si zažil. Tak je tomu aj u nás. Názov albumu „Každý potrebuje nenávisť“ je takou slovnou hračkou a paródiou na hipisácku hymnu od The Beatles „all you ned is Love“. Pozri si svet, jako vyzerá. Ľudia bažia po nenávisti, osočovaní. Stále viac sa v štátoch dostávajú k moci rôzny demagógovia ,ktorý len šíria nenávisť,ale pritom nevedia ani len zorganizovať okresnú opravu ciest druhej triedy. Nemajú na nič návod, žiadne riešemia,nič nevedia, len šíriť nenávisť a pritom pod pokrývkou zväčša ich zámerom je len jedno, ukradnúť čo najviac peňazí a užiť si svojich 15 minút slávy. Vieš, keď si v živote nula a nevieš sa poctivou prácou a remeslom uplatniť, choď za politika,alebo sa venuj bohu. To ti vždy určité percento ľudí zožerie.

Když si projíždím vaši tvorbu, ušli jste opravdu dlouhou cestu. Je hodně znát, že na sobě jako kapela pracujete. Jak často vlastně ABORTION zkouší? Jste poctivou skupinou, která se pravidelně schází nebo jste spíš pankáči, kteří tomu nechávají volný průběh?

Lepra: No je to jako kedy. Sú časy, keď sa naozaj stretávame len an koncertoch ale sú chvíle,ako teraz keď k nám prišiel ďalší gitarista Ondro, tak sa tomu venujeme každý týždeň. Predtým sme boli v skúšobni minimálne dvakrát do týždna a neskôr raz do týždna. Lenže čím si starší, máš rodinu, náročnejšiu prácu, ide to stále ťažšie dať dokopy.Táto kapela už o dva roky oslávi 30 rokov existencie, takže občas třeba trocha poľaviť, nie?


Vaše tvorba je ovlivněna klasickým grindem i severskými, převážně švédskými kapelami, které v devadesátých letech hrály surový death metal. Posloucháte je dodnes? Máte vůbec nějaké vzory, někoho, kvůli komu jste kdysi začali hrát grind/death metal? 

Lepra: no s tým vlyvom je to rôzne. Ja som odchovaný na rannej tvorbe Earache Records. Ale to asi každý v mojom veku. Stále počúvam death metal, thrash, grindcore,HC, punk,Crust,Noise a baví ma strašne objavovať nové a nové neznáme kapely, neznáme zvuky a soundy.No a ostatný členovia kapely majú úplne iné vzory, je to logické, veď majú o desať rokov menej ,ako ja. Im tieto prakapely už prídu viac smiešne ,ako zaujímavé. Vadia im tam tie nepresnosti, tá zvuková nedokonalosť, tá surovosť a mna to celý život fascinuje! Nedá sa povedať, že čo nás ovlyvnilo,je toho fakt veľa. Libor vyrastal na mechanicky dokonalých veciach jako Fear Factory, Miro (bicie), skôr ten experimentálnejší grind a death metal a nový gitarista Ondro je fanúšik tých najuletenejších vecí,aké môžu len existovať a aké splodila scéna.


Už nějaký ten pátek se pohybujete na scéně, jezdíte koncerty a vůbec jste činná kapela. Neleze na vás někdy ponorková nemoc? Já si nějak nedovedu představit partu chlapů, kteří jsou pořád spolu. Chodíte třeba jen tak na pivo? Pokecáte? A co rodiny, taky už nejste žádní zelenáči a vaše protějšky musí mít s vámi svatou trpělivost.

Lepra: Jedno viem, vzťah a kapela proste nefungujú spolu. Ja som už rozvedený a ostatný pre istotu sa ani neoženili. Pravdaže každý má svôj vzťah, vrátane mňa a naše polovičky si už museli nejak zvyknúť, že proste trpíme touto úchylkou. Nemávame ponorkovú nemoc, práve naopak, dokonale si to užívame. Som za vzorec- menej,ale kvalitne. Nemáme zase tak moc koncertov a nepcháme sa na každý festival a na každý koncert. Nepotrebujeme si už nič dokazovať, len si to užívať.

Často se zapomíná na lidi, kteří se kolem každé kapely motají, pomáhají jí. Na řidiče, na organizátory apod. Máte někoho ve svém okolí, komu byste chtěli poděkovat? Kdo všechno je vlastně v „teamu“ ABORTION?

Lepra: no asi naše polovičky,ale nemáme žiaden team, všetko si robíme sami, čo sa týka koncertov a všetkého, okolo toho. Tak je to najlepšie, lebo nemôžeš nikomu nadávať, keď sa niečo posere, len a len sebe. Čo sa týka vydania a vydavateľstva, tak tam už je viac ľudí. Ale snažíme sa žiť s ideálom, urob si to sám.


Jste z Nitry, což je poměrně daleko od všeho „hlavního“ dění v Bratislavě nebo Praze. Často se setkávám s tím, že slovenské kapely nehrají moc v Čechách, české zase na Slovensku. Ono se taky trmácet přes půlku republiky, když pak někdy přijde pár lidí, je k vzteku. Máte to ale blízko do Polska. Kde se vám hrálo nejlépe, kde byli nejlepší fanoušci a kam se vždycky rádi vracíte? Co vy a zahraniční koncerty?

Lepra: neuveríš, že nám sa dobře hrá v Čechách a tam hrávame asi 70% našich koncertov. A to tak často tam hrávame, že napr. Nemci nás už majú za Českú kapelu, veď tri naše albumy vyšli na značke Obscene Productions. Vieš v začiatkoch, keď sme začínali, tak sme ten luxus, že sadneme do auta a ideme na koncert, proste nemali. Jazdlo sa vlakom, busmi. A to teda bola poriadna fuška občas, keď si nestihol posledný autobus, tak si proste spal aj s gitarou na stanici až po prvý spoj. Tak isto nebolo úplne bežné, že si dostal cesťák, proste občas ti niečo dali, občas nie. O jedle pre kapely sa dlho nechyrovalo ani len. Bol si vždy ten posledný v reťazci koncertu. Najprv s avyplatil zvukár, sála,niečo si ukradlu usporiadatelia a jako posledných pár stovák sa delilo medzi asi 6 kapiel. Heheh, niekde to funguje aj takto dodnes. Spomínáš Poľsko, ale tam sme ešte nikdy nehrali, mali sme už turné po Europe, hrali sme v Rusku, Rumunsku, Maďarsku ale v Poľsku nikdy. Máme odtiaľ plno kamošov, no poviem ti to na rovinu, mňa tam ani len nič neláka.


V létě jsem vás viděl na skvělém NICE EAT YOU FESTIVALU v Libchavé. Přiznám se, že jste mě totálně rozsekali. Jak se vám na festivalu líbilo a jak jste si jej užili? Co jste říkali na fanoušky?

Lepra: No ináč sme tam vytŕčali jako hovno na torte. Proste ten fest je čisto zameraný na slam a tupa tupa a podobné odnože,ale Vláďa je náš dlhoročný kamoš, tak nás tam chcel mať a občas je aj dobré si zahrať na žánrovo trocha odlišnom feste. No a reakcie? Väčšina prítomných nás už videla snáď tisíckrát ale tý čo nás videli prvý krát, tak som počul rekacie typu „Konečne niečo iné...“ hahahahaha. Skvelý fest na parádnom a hlavne malebnom mieste. Len tak Ďalej Vláďo!Co chystají ABORTION v nejbližší době? Můžeme se na vás těšit na nějakém koncertě v Čechách? Nechystáte k novému albu třeba nějakou šňůru? 

Lepra: no v Čechách hráme 21.1. v Šumperku v H clube a ešte sa mi zdá v Brne 20.4. v Kabinete Múz na Power Grindcore feste. Urobíme asi nejaké víkendové sessions spolu s Nemcami PER CAPITA. NV roku 2018 by nám malo výjsť na vinyle naše album „All You Need Is hate“ a teraz koncom roka idem nahrávať pár songov na split 7“EP so spomínanímy PER CAPITA a ešte by malo vyjsť aj split 5“EP s kamošmi SEDEM MINÚT STRACHU.

Děkuji moc za rozhovor. Přeji novému albu dobré prodeje a vám osobně jen to nejlepší. Budu se těšit zase na nějakém vašem koncertě!

Díky aj tebe moc a niekde na koncerte sa vidíme!

Recenze/review - ABORTION - All You Need is Hate (2017)

Share this games :

TWITTER