SYMBOLIC FEST OPEN AIR 2022

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 3. května 2018

Home » » Recenze/review - KAAR - Svatej Holokaust (2018)

Recenze/review - KAAR - Svatej Holokaust (2018)


KAAR - Svatej Holokaust
CD 2018, Support Underground

for english please scroll down

Je pátek večer a srkám pivo. V televizi nic nedávají a internet je plnej lží. Chtělo by to nějakou hudbu, partu divokých jeptišek, stůl plný dobrot a uspořádat pařbu. Něco tomu chybí. Něco šíleného. Co takhle třeba poslední desku KAAR? Já myslím, že tím nemůžeme nic zkazit.

Našel bych 666 důvodů, proč kapelu zatratit. Hraje se zde tradiční thrash ve stylu TOXIC HOLOCAUST, SODOM, SLAYER, ONSLAUGHT. Nápady nejsou z nejoriginálnějších, obal sice zaujme, ale také není ničím výjimečný. Tak proč mě hergot baví desku poslouchat? Asi to je energií, uvěřitelností, či nasazením, nevím. Každopádně, takto nasypaný thrash metal si dám vždy s chutí. A když se u toho ještě jako bonus navíc exhumuje nějaký ten hrob, zlobit se rozhodně nebudu.

 

Nosíte džínovou vestu? Štvou vás pokrytečtí kněží? Máte rádi pořádnou pařbu v klubu? Potom je pro vás album "Svatej Holokaust" jako stvořené. Skladby mají mnohdy až takový ten rebelsky punkový nádech, jsou převážně divoké a šílené. Nic pro přemýšlivé povahy. Možná se občas vkrádá trošku stereotyp a deska by chtěla trošku oživit, ale komu to vadí? U piva v zaplivaným klubu se na nějaké drobnosti nehledí. Důležitá je energie, pořádně si zařvat texty (témata jsou jasná už názvů skladeb) a skočit do davu. Víc v hudbě KAAR  nehledejte, ani nedostanete. Komu to ale vadí? Mě rozhodně ne. Jak říkám, je pátek a mám chuť na pivo a dobrý thrash metal. Pokud jste na tom stejně jako já, tak vám mohu "Svatej Holokaust" jen doporučit! Na zdraví!


Asphyx says:

It's Friday night and I drink a beer. On TV, there is nothing interesting and the Internet is full of lies. That requires some music, a group of wild nuns, a table full of goodies, and to organize a big party. However, something is still missing. Something crazy. What about the last KAAR album? I think we cannot damage anything with it. 

I would find 666 reasons why to condemn this band. They play the traditional thrash metal in the style of TOXIC HOLOCAUST, SODOM, SLAYER, ONSLAUGHT. Ideas are not the most original, and albeit the cover art is quite interesting, but it is also not so exceptional. So why I am so delighted with listening to this album? It's probably energy, credibility, or commitment, I do not know. Anyway, so strong and fast thrash metal I always listen with the taste. And if there is additionally presence of some exhumations of the grave as a bonus, I will definitely not be angry. 

Are you wearing a denim vest? Do you have enough hypocritical priests? Do you like a fucking club party? Then, the album "Svatej Holokaust" is made exactly for you. Tracks often have such a rebellious punk spirit, they are mostly wild and crazy. Nothing for thoughtful characters. However, a stereotype sometimes appears, and the album would need to revive a bit, but who cares about it? 

There is no time for such little things during drinking beer in the crowded club. The energy is the most important, properly to shout the lyrics (the topics are clear already from the song’s titles) and to jump into the crowd. Don‘t look for more in KAAR music because you won’t get it. But who cares? Definitely not me. As I said before, it's Friday and I have a taste for beer and a good thrash metal. If you want the same thing as me, I can only recommend " Svatej Holokaust "! Cheers!


tracklist:
01. 1095 n.l. 
02. Svatej holokaust 
03. Thrash & koks 
04. Skleněnej hrob 
05. Cirkus, smích & sebevražda 
06. Tančíme s démony 
07. Město hříchů 
08. Zrozen zemřít 
09. Odraz zničené mysli

band:
Kouďák - basa, vokály 
Tomas - sólová kytara, zpěv 
Ozz - bicí 
Honza - rytmická kytara, vokály

Share this games :

TWITTER