Recenze/review - ROTTEN CASKET - First Nail in the Casket (2022)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

úterý 19. března 2019

Home » » Recenze/review - ELECTROCUTION - Psychonolatry (2019)

Recenze/review - ELECTROCUTION - Psychonolatry (2019)


ELECTROCUTION - Psychonolatry
CD 2019, Goregorecords

for english please scroll down

Přeražená čelist, deformovaná lebka, naštípnutá žebra, polámané údy. To jsou jen drobnosti, které si odnáším z imaginárního souboje s novým albem italských ELECTROCUTION. V jejich hudbě se ukrývá velká surovost, jakoby se při poslechu v člověku probouzely dávné pudy. Představte si dopředu prohraný zápas, přesto vstoupíte do ringu. Vydržíte jenom pár kol, s rozsekaným obličejem, přesto z toho máte velmi dobrý pocit.

Technický death metal je zde podpořen až industriální, totálně odlidštěnou atmosférou. Představuji si, že mě na ulici odchytila parta úchylných řezníků, spoutala mě a teď mě řeže neskutečně ostrými břity riffů. "Psychonolatry" je albem, které se vám usadí v mozku jako nějaká ošklivá nemoc. Hryže tam, pálí, devastuje."Psychonolatry" je deskou, která je postavena na starých death metalových základech, přidána je obrovská porce techniky, ale i třeba thrashových pasáží. Hlavní je pro mě ale atmosféra, která je totálně antihumánní, nehostinná, syrová. Italská legenda velmi zkušeně a svěže rozvíjí floridský model technických death metalových kapel. Navíc přidává velký kus talentu, zkušeností a temné energie. Vypadá to, že tenhle zápas nelze vyhrát. Na to jsou ELECTROCUTION až příliš šílení. Působí totálně devastujícím, zničujícím dojmem. Po jejich skladbách zbývá jen spálená země, kousky popela kdysi živých tkání. "Psychonolatry" je perfektní i po stránce zvukové, povedl se i obal. Máme zde co do činění v podstatě s dokonalým albem. Nahrávka mi v rukou tepe jako čerstvě vytržené srdce, pálí jako žhavá láva, jako železo. Vynikající temný technický death metal, který vás rozseká na malé kousky! Jsme jenom kusy masa, určené k likvidaci! Skvěle!Asphyx says:

Broken jaw, deformed skull, chipped ribs, and broken limbs. These are just the little things which I am taking from an imaginary fight with a new album of Italian ELECTROCUTION. In their music, there is a great deal of brutality, as if the ancient instincts were awakening in person during the listening to this album. Imagine that you enter the ring, but you already know you will lose this match. You will stay alive only a few rounds, with your crushed face, but you still have a very good feeling about it.

Technical death metal is supported by an industrial, totally dehumanized atmosphere. I imagine how a group of perverse butchers caught me in the street, pulled me off and now cuts me with incredibly sharp riffs. "Psychonolatry" is an album that will settle in your brain like some nasty disease. It bites you there, it burns and devastates.


"Psychonolatry" is a record that is based on old death metal basics and a huge portion of technical, and also thrashing passages is added. But the atmosphere is priority for me and that is totally antihuman, inhospitable, and raw. This experienced Italian legend very freshly develops a Florida's model of technical death metal bands. Also, they add a great deal of talent, experience, and dark energy. It looks like this game can't be won because ELECTROCUTION are too crazy. The impression from their music is totally devastating and withering. After their songs, only the burned ground remains pieces of ashes of once-living tissues. "Psychonolatry" is perfect even in terms of sound, and the cover art is also excellent. Basically we have a perfect album here. The record beats in my hands like a freshly torn heart, burns like hot lava, like an iron. Excellent dark technical death metal that will cut you into small pieces! We're just pieces of meat intended for destroying! Great!


Tracklist:
01. Psychonolatry (The Icons of God and the Mirror of the Souls) 03:56
02. Hallucinatory Breed 03:42
03. Bulåggna 04:12
04. Warped 04:49
05. Of Blood and Flesh 03:39
06. Misanthropic Carnage 04:31
07. Malum Intra Nos Est (Seneca I Century AD) 04:10
08. Divine Retribution 04:00
09. Organic Desease of the Sensory Organs 03:05
10. Bologna 04:12
11. Premature Burial (re-recorded) 03:48

band:
Mick Montaguti [vocals]
Neil Grotti [guitar]
Alessio Terzi [guitar]
Mat Lehmann [bass]
Vellacifer [drums].

Share this games :

TWITTER