Recenze/review - CASKET - Urn (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 30. června 2017

Home » » Recenze/review - PAGANIZER - Land of Weeping Souls (2017)

Recenze/review - PAGANIZER - Land of Weeping Souls (2017)


PAGANIZER - Land of Weeping Souls
LP / Box Set / CD / Digital 2017, Transcending Obscurity Records (India) 

for english please scroll down

Miluji rána u nás na hřbitově. Mlha se válí mezi hroby, všude panuje zdánlivý klid i těla v márnici se tváří spokojeně. U hřbitovní zdi vykvetla z krve nemrtvých rudá květina. Mezi náhrobky se začínají trousit pozůstalí a vůbec netuší, že předešlou noc byli jejich předci těmi nejzuřivějšími zombie. Tančili jsme spolu od půlnoci na zaprášených hrobech za zvuků nové desky švédských PAGANIZER.

Na téhle smečce švédských válečníků se mi vždycky líbilo, že umí perfektně skloubit studené melodie s pořádnými utíkajícími nářezy. Letos tomu není jinak. Opět se jedná o esenci toho nejkvalitnějšího severského smrtícího kovu, který je zahrán s obrovským nadšením, odhodláním a znalostmi o záhrobí. Nečekejte nic nového, ani převratného - dostanete opět ránu palicí mezi oči!"Land of Weeping Souls" je albem, které je doslova narvané klasickými švédskými postupy. PAGANIZER si za dlouhá léta své existence vytvořili svůj vlastní ksicht, který je zcela nezaměnitelný a nepřehlédnutelný. Je jen na vás, zda na jejich morbidní hru přistoupíte. Osobně se rád v podobných záležitostech přehrabuji. Nahrávka mi připomíná exhumaci nějaké hodně staré mrtvoly. Do hrobu byla uložena někdy v devadesátých letech, kdy švédský death metal vznikal. Letos byla rakev plná mrazivých melodií vytažena na světlo boží, rozdrcena palicemi a údery bicích. Tělo rozsekáno na malé kousky, rozsekáno tlakem nové desky a následně rozemleto na prach. PAGANIZER opět odvedli skvělé řemeslo. Švédský death metal, který je esencí chladu, pachu smrti a zběsilé energie! Velmi dobře!Asphyx says:

I love the mornings in our cemetery. The fog rolls between the graves, everywhere is the seeming peace of mind and the bodies in the morgue have satisfied look on their faces. By the cemetery wall blossomed a red flower from the blood of undead. Between the tombstones begin to trickle the survivors and they do not even know that in the previous night their ancestors were the most ferocious zombies. We danced together till midnight on dusty graves while listening to the new album by Swedish PAGANIZER.

What I have always loved about this Swedish warriors is the fact that they know how to mix cold melodies and great fleeing cuts. They did it this year also. Again, this is the essence of the finest Nordic death metal which is played with great enthusiasm, determination and knowledge of the world beyond. Do not expect anything new or revolutionary – you will get a shot between your eyes, again!

“Land of Weeping Souls” is an album that is literally full of classic Swedish techniques. PAGANIZER has made its own face over the years and it is absolutely unmistakable. It is up to you if you submit to their morbid game. Personally, I like to listen to similar music. This record reminds mi an exhumation of some very old corpse. It was buried in the grave sometimes in the 90s when the Swedish death metal was beginning. This year, the coffin was full of frosty melodies and it was pulled to the light of God, crushed by sticks and drums. The body was cut into small pieces, cut by the pressure of the album and then grounded to dust. PAGANIZER did a great craft, again. Swedish death metal which is an essence of cold, smell of death and frantic energy! Very good!


Track list: 
1. Your Suffering Will Be Legendary 
2. Dehumanized 
3. Forlorn Dreams 
4. Land of Weeping Souls 
5. The Insanity Never Stops 
6. Selfdestructor 
7. Death Addicts Posthumous 
8. The Buried Undead 
9. Soulless Feeding Machine 
10. Prey To Death

Line up: 
Rogga Johansson - Guitars, Vocals (ECHELON, DOWN AMONG THE DEAD MEN, JOHANSSON & SPECKMANN, etc.)
Kjetil Lynghaug - Lead Guitars (ECHELON, MORDENIAL)
Matte Fiebig - Drums (PORTAL, MORDENIAL) 
Martin Klasen - Bass

Share this games :

TWITTER